Vissza a blogra

Codecool vs. bootcamp: melyik szoftverfejlesztő-képzés kinek való?

Soha nem volt ilyen fontos — vagy könnyű — programozni tanulni. Az, hogy hol és hogyan fogjunk hozzá, már korántsem ilyen egyszerű kérdés.

A szoftverfejlesztő-képzés felemelkedése és tündöklése

A Coursera legfrissebb adatai szerint csak Amerikában és Kanadában 23.000 fejlesztő fog idén kikerülni több mint száz különböző kódolósuliból. Ez mintegy tizenegyszeres piaci növekedést jelent 2012 óta, amikor az első bootcampek felütötték a fejüket. Az elmúlt hét évben a szoftverfejlesztő-képzések szinte végtelen számú variációban árasztották el a piacot világszerte, a pár hetes online tanfolyamoktól kezdve egészen az akár egy évnél is hosszabb, nappali képzésekig. 

Ennek a legfőbb oka, hogy a jelentkezők is végtelen számú variációban fordulnak elő, attól függően, hogy honnan jönnek, hová tartanak és milyen úton szeretnének eljutni oda. A kódolósulikat rangsoroló SwitchUp felmérése szerint például a tavalyi végzősök között tizenöt és hetvenöt éves is előfordult. Volt, aki már a szoftverfejlesztő-képzés előtt kódolt, volt, aki még soha. Volt, aki azért vágott bele, hogy karrierfronton lépjen előre, volt, aki azért, mert mindig is programozónak készült. 

Hogy segítsünk eldönteni, melyik szoftverfejlesztő-képzés passzol leginkább hozzád, összeszedtük, miben és miért más a mi programozókurzusunk, mint a többi, és kik azok, akik a legtöbbet profitálhatnak belőle. 

A idő rövid története: miért egy év az az egy év? 

Valószínűleg Stephen Hawking is egyetértene velünk abban, hogy az első és legfontosabb különbség a Codecool kurzusa és egy bootcamp-típusú szoftverfejlesztő-képzés között az idő. 

A tanfolyam hossza 12 hónap, amit 6 hónap gyakorlat követ valamelyik partnercégünknél. Ez nem csupán több időt, hanem minőségi időt jelent, amit a diákok gyakorlásra fordíthatnak.Egy év kellően hosszú ahhoz, hogy valódi tanulás történjen és a készségek fejlődjenek. Ezt azért hangsúlyozom ennyire, mert tudást, főleg felszínes tudást, alapvetően hamar fel lehet szedni” — mondja Tompa Tamás, a Codecool oktatási vezetője. Biztosan te is voltál már úgy, hogy valamiről elolvastál egy könyvet vagy megnéztél pár videót a YouTube-on, és úgy érezted, menne ez neked tulajdonképpen magadtól is. Ezzel nem vagy egyedül. Az érzés hivatalos neve: a hozzáértés illúziója. Rendszerint akkor tör ránk, amikor valamiről jó, de felületes intellektuális megértést szerzünk. Vagy még azt se, csak elhitetjük magunkkal, hogy megszereztük. Hiszen tök logikus a példa, ami a tankönyvben le volt írva. Még bólogattunk is, miközben olvastuk. Plusz az összes létező színű kihúzóval kiemeltük a lényeget. Meg még a nem lényeget is. Mi baj lehet?

szoftverfejlesztő-képzés
Tompa Tamás, Codecool, Head of Education

Az igazság azonban az, hogy addig, amíg nem próbáltuk meg mankók (megoldókulcs, kihúzó, Wikipédia stb.) nélkül elismételni és alkalmazni az olvasottakat, nem lehetünk biztosak benne, hogy valós tudásra tettünk szert. Ha programozni tanulsz, akkor sincs ez másként. A hatékony tanulási folyamathoz és készségfejlesztéshez igazából nagyon sok kicsi gyakorlásnak kell egymásra épülnie, amihez sok idő kell. Én azt látom, hogy fél-egy éves távlatban lehet valódi eredményeket elérni. A diákjaink sokszor három-hat hónap után merik nekünk azt mondani, hogy most már kezdik érteni, miről szól ez az egész. Ennyi idő, mire összeáll bennük, hogy miért vannak még további fázisok és miért nincs vége a kurzusnak ott, ahol tartanak. Vagyis ha ezen a ponton elengednénk a kezüket, az nem lenne helyes, mert a tudásuk még nem megfelelő minőségű a cégek számára. Épp az ellenkezőjét csináljuk: amikor kezd tisztulni a kép, akkor megyünk igazán a mélyére a dolgoknak” — magyarázza Tamás. 

A Codecoolereknek több technológiával direkt azért kell megismerkedniük és időről időre nagyon hasonló problémákat más-más nyelvekben megoldaniuk, mert nem ritka, hogy valakinek csak a harmadik nyelvnél áll össze az a koncepció vagy paradigma, amit a mentorok szeretnének átadni. És ez teljesen normális. Az emberben átfogó, mélyebb megértés akkor alakul ki, ha ugyanazt a problémát több megközelítésből látta. És persze az is fontos, hogy ez egy teljes idejű szoftverfejlesztő-képzés, ami sokkal intenzívebb, mint amivel az ember egyetemen vagy középiskolában találkozik. Tamás szerint: A diákok szinte itt töltik az egész életüket és csak hétvégén pihennek. Ez meghatározóbb tanulási élmény számukra, mint bármilyen más oktatási forma. Ha még intenzívebbé tennénk a kurzust, az már szerintem az emberi korlátokat feszegetné. Ha nincs meg az az egészséges egyensúly az intenzív tanulás és a pihenés között, tehát nincs az agyunknak ideje ülepíteni és rendszerezni a tanultakat, az inkább egy nagy káoszt eredményez.”

Együttes munkavégzés: csapatmunka és mentori támogatás

A szoftverfejlesztő-képzés másik erőssége a Codecoolnál abban rejlik, hogy mindez csapatban, mentorok segítségével történik. A csapat abból a szempontból fontos, hogy a diákoknak lehetőségük van másokkal együtt gyakorolni a fejlesztést, a tervezéstől kezdve a problémák megoldásáig. Ezt a diákok is így látják. Egy frissen végzett felmérésünk szerint a Codecoolerek majdnem kétharmada véli úgy, hogy a tanítási módszerünk egyik legnagyobb előnye a tanulási folyamat alatt kialakuló erős összetartás a csapattagok között. Nem tudom, mások hogy vannak ezzel, de nekem a személyiségfejlődésemben is óriási szerepet játszott ez a másfél év. Nagyon intenzív volt a képzés: minden második héten kilenctől háromig bent vagy és próbálsz csinálni valamit, amihez még nem értesz. Ez eléggé igénybe tudja venni az embert és meg kellett tanulnunk kezelni az ezzel járó stresszt. De nem a suli vagy a mentorok miatt. Az egymás és a projekt iránti elkötelezettségünk volt az, ami hajtott minket előre” — mondja Soltész Péter, volt Codecool-diák. Hasonló helyzetek sokszor előfordulnak egy munkahelyen is és tök jó, ha az ember nem zéró rutinnal csöppen bele az ilyesmibe” — teszi hozzá.

A mentorálás azért kulcsfontosságú eleme a képzésnek, mert ha nem iparági szakértőktől kapsz iránymutatást azzal kapcsolatban, hogy mire van szükséged a tanulási folyamatban, akkor nagyon könnyű elveszni benne. A szoftverfejlesztés önmagában hatalmas témakör: meg lehet tanulni a legkevésbé fontos részeket is, amik az iparágnak egyáltalán nem fontosak, és azokat is, amik minden cégnél nap mint nap használatban vannak” — magyarázza Tamás. És ehhez olyan mentorok kellenek, akik sokéves iparági tapasztalattal rendelkeznek. Mentori segítség legtöbbször természetesen a bootcampeknél is van, de a mentorok sokszor nem a teljes idő alatt állnak rendelkezésre. A mentorálás hallatán a legtöbben arra gondolnak, hogy van valaki, aki mondjuk havonta egyszer-kétszer beszélget a diákokkal arról, hogy hol tartanak éppen, van-e bármilyen kérdésük és kicsit terelgeti őket. Mi célzottan, teljes munkaidőben és hosszú távra alkalmazunk szakembereket erre a feladatra. Bár mentoroknak hívjuk őket, valójában inkább tanár szerepet töltenek be, folyamatosan együtt dolgoznak a diákokkal és a tanulásban érdekeltek. Ez sokkal több, mint amit a legtöbb iskola erre rá tud fordítani erőforrásban” — avat be a szakértő. 

Személyes kérdések: a soft skillek szerepe a fejlesztésben

A képzésünk harmadik legfontosabb pillére a már sokat emlegetett személyes készségek. Nem csak mi emlegetjük őket sokat: az amerikai Pew Research Center adatai szerint az átlagon felüli interperszonális, kommunikációs és vezetői készségeket igénylő munkakörök száma 1980 és 2015 között nem kevesebb mint 83%-kal nőtt. Sőt, a Deloitte felméréséből az is kiderül, hogy manapság egy számítástechnikai elemző nem árt, ha majdnem ugyanolyan erős személyes készségekkel rendelkezik, mint egy kórházi ápoló. Az egyéves kurzus alatt a Codecool-diákok ezen a téren is alapos tréninget kapnak. A szoftverfejlesztő-képzés mind a négy szobájában más-más soft skill-fejlesztő foglalkozások várnak rájuk, a visszajelzésadás és -fogadástól a megoldásfókuszon át a „Don’t panic” workshopig. „Nem csak a technikai tudásra összpontosítunk, tehát például arra, hogy hogyan kell Pythonban vagy Javában programozni, hanem arra is, hogy a diákok rendelkezzenek üzleti szemlélettel, jó kommunikációs készséggel és be tudják mutatni az eredményeiket. Ezek a dolgok rengeteg plusz időt és figyelmet igényelnek, és nagyon szorosan összekapcsolódnak” — mondja Tamás. 

szoftverfejlesztő-képzés

És meg is térülnek. A végzőseinket foglalkoztató cégektől rendre azt halljuk vissza, hogy a Codecoolban elsajátított szemléletmód valóban továbbáramlik. Általában hamar észreveszik,  hogy feltűnt náluk egy olyan junior, aki hozzáállás, működés és önállóság szempontjából is más, mint azok, akik általában be szoktak kerülni a céghez juniorként. Ez a tudatos soft skill-fejlesztésnek az eredménye, meg annak, hogy folyamatosan igyekszünk fenntartani a diálok motivációját, és bátorítjuk őket, hogy merjenek kiállni magukért” — meséli az oktatási vezető. De sokan dicsérik őket amiatt is, hogy nagyon hamar felveszik a fonalat, ha egy technológiai projektben kell részt venniük. Vagyis elérik azt, amit a Codecool-módszertan első számú célkitűzésének tartunk, azaz hogy a diákjaink ne csak megtanuljanak egy új technológiát, hanem új technológiákat tanulni tanuljanak meg. Miért fontos ez? Azért, mert minden technológiának ezerféle változata van és ha bekerülnek egy céges környezetbe, szinte biztos, hogy nem szóról szóra ugyanazzal fognak találkozni, mint a suliban. De nagyon hamar adaptálódnak, hiszen értik az alapokat és hamar átlátják a különbségeket. És erre nagyon büszkék vagyunk.

Különösen azóta, hogy a számok is minket igazolnak. Hogy teszteljük, valóban megéri-e ennyi energiát fektetni a diákok személyes készségeinek fejlesztésébe, 2018 elején együttműködésbe kezdtünk a Captain Hungary kutatócéggel. A Captain Online teszt egy széles körben használt és elismert kompetenciamérő eszköz, amellyel azt lehet feltérképezni, mennyire erős egy-egy tesztszemély a munkája szempontjából fontos tulajdonságokban. Frissen felvett Codecoolereket kértünk meg, hogy töltsék ki a tesztet, majd töltsék ki újra a szoftverfejlesztő-képzés után. Az eredmények alátámasztják a Tamás által mondottakat: a diákjaink sikerorientáltak, strukturáltan végzik a munkájukat, de jól kezelik a változásokat is. Nyitottak az újdonságokra, akár új feladatról vagy technológiáról van szó,kitartóak, és fejlett elemzői és problémamegoldó készséggel rendelkeznek, aminek most és a jövőben is nagy hasznát veszik majd. AMicrosoft legújabb felméréseszerint a mesterséges intelligencia térnyerésével három készség fog felértékelődni a munkaadók szemében: a digitális szakértelem, az analitikus gondolkodás és a folyamatos tanulásra való hajlandóság. A Codecoolerek az utóbbi területen is jól szerepelnek: kimondottan fontos számukra, hogy fejlődjenek és minél több új tudást sajátítsanak el.

A hozzáállás kérdése: ki mit hisz saját magáról?

Szerintem a egy bootcamp leginkább akkor sikeres, ha olyan embereket vesz fel, akiknek már van valamilyen háttere vagy előzménye ahhoz, hogy gyorsan, akár három hónap alatt is fel lehessen őket készíteni egy céges igényre. Azoknak, akik teljesen nulláról indulnak és inkább csak érdeklődnek a szakma iránt, vagy már eldöntötték, hogy ezzel szeretnének foglalkozni, de a számítástechnika alapjaival sincsenek képben, szerintem nem elég egy három hónapos képzés. Van egy minimum idő, amit én inkább egy-másfél évnek látok, amíg ők el tudnak idáig jutni” – véli Tamás. A legtöbb bootcamp ezért főleg azok számára lehet ideális választás, akik ebben a folyamatban már valahol tartanak. A Codecoolnál ezzel szemben nincs belépési küszöb, csak a programozáshoz szükséges alapkészségekkel kell rendelkezniük a felvételizőknek. „Mindegy, hogy valaki orvos volt, rendőr vagy zongoraművész, ha rá tud állni a fejlesztői gondolkodásra, nem lesz gondja a tanulással. Akik például élő nyelvekkel foglalkoztak, azok különösen gyorsan fel tudják venni a ritmust, hiszen könnyen megtalálják a hasonlóságot aprogramozási nyelveklogikájával” – mondja Csepely Krisztina, a Codecool toborzási szakértője és pszichológusa.

És bármilyen furán is hangzik, az is sokat nyom a latban, ki mit hisz saját magáról. Vannak, akik elhiszik magukról, hogy képesek lesznek három hónapig ha kell, éjjel-nappal tanulni, és hogy ez nekik elég lehet. De vannak olyanok is, akik tudják magukról, hogy nekik ez biztos nem fog menni, és inkább az egyéves kurzust választják. Ha az ember maga sem hiszi el, hogy egy bizonyos keretrendszer, módszer vagy időtáv működni fog neki, akkor az biztosan nem is fog. „Régóta szerettük volna elérni, hogy a képzés ne csak azoknak legyen opció, akik egy egyéves, teljes idejű képzésre el tudnak köteleződni, hanem azoknak is, akik erre a hétvégéiket tudják és hajlandóak rászánni. Ezért indítottuk el nemrégiben a Codecool szoftverfejlesztő-képzés modulonként végezhető, hétvégi verzióját” – magyarázza Tamás. „Az új képzés főleg azoknak lehet jó választás, akik számára kevésbé fontos, hogy azokban a személyes készségekben fejlődjenek, amikre itt a napi munka során nagy hangsúlyt fektetünk. Ha valaki például sok éve HR-területen dolgozik, elsősorban nem abban kell fejlődnie, hogy flottul tudjon emberekkel dolgozni, hanem arra a technikai tudásra van szüksége, hogy hogyan kell megírni a szoftvert.”

***

Úgy érzed, ez a programozóképzés az, amit keresel? Kurzusaink kéthetente indulnak, szóval nálunk szinte bármikor elkezdheted a tanulást. Jelentkezz most!

szerző:
Tompa Tamás Codecool
Tompa TamásHárom célom van a Codecoolban: átadni a professzionális programozáshoz szükséges szemléletet, megtanítani a többieket, hogyan kell hatékonyan tanulni, illetve forradalmasítani az alkalmazott oktatási módszereket. Mindezt őszintén, barátságosan és könnyedén.
Megosztás