Blog Łukasza #2 – Jak wygląda nauka w Codecool?

27/02/2018

4 minut czytania

A jak dokładnie wygląda nauka w najbardziej nietypowej szkole programowania w Polsce? Razem z moim kolegą (i IT mentorem) Rafałem uchylimy Wam dzisiaj rąbka tajemnicy i wyjaśnimy, jak wygląda zgłębianie tajników kodowania na krakowskim Zabłociu.

Jak to jest z tą rekrutacją do Codecool – może wytłumaczysz, dlaczego już od samego początku przeciskamy kandydatów przez rekrutacyjne sito?

Rafał Stępień, IT Mentor w Codecool: Cóż, nie od dziś wiadomo, że programowanie nie jest dla każdego. Co prawda, aby zostać naszym studentem wcale nie trzeba posiadać rozległej, branżowej wiedzy, ale istnieje pewien zestaw umiejętności, bez których bardzo ciężko jest osiągać zadowalające wyniki w nauce kodowania i w efekcie czerpać jakąkolwiek satysfakcję z pracy w tym zawodzie. Należą do nich przede wszystkim umiejętność analitycznego myślenia, znajomość języka angielskiego oraz – najważniejsze – silna motywacja do samodzielnego rozwijania się w branży programistycznej.

Wszystkie te kompetencje badamy już na etapie rekrutacji: zaczynamy od czasochłonnego i wymagającego testu online, a kończymy na rozmowie z wybranymi kandydatami w siedzibie szkoły. Co ważne, od samego początku stawiamy na pracę zespołową i orientację prorozwojową – podczas kilkugodzinnej wizyty kandydata w Codecool sprawdzamy jego zdolność do współpracy z innymi kursantami oraz badamy motywację do nauki programowania.

Dlaczego nie przyjmujemy każdego? To proste: nauka w Codecool to ciężka praca wymagająca determinacji i ogromnych pokładów samodyscypliny. Pragniemy dać szansę na upragniony rozwój w IT tylko tym, którym naprawdę na tym zależy.

Zainteresuje Cię również: Studia vs szkoła programowania

Czy branie odpowiedzialności finansowej za studentów to na pewno dobry pomysł?

Najlepszy z możliwych, zwłaszcza uwzględniając to, że nie każdy jest w stanie jednorazowo wyłożyć sporą sumę na specjalistyczny kurs. Nasi studenci zaczynają spłacać naukę w Codecool dopiero w momencie, w którym otrzymają pierwszą pensję za pracę na stanowisku programisty. Co więcej, to my im tej gwarancji zatrudnienia przy przyjęciu na kurs udzielamy, dlatego też najważniejsza jest dla nas postawa kursanta prezentowana jeszcze w trakcie uczenia się programowania: zdarza się czasem, że początkowy zachwyt branżą IT okazuje się tylko przelotnym romansem i student decyduje się z nami rozstać.

System odroczonej płatności pozwala zainteresowanym na wejście do świata IT i zweryfikowanie swojego powołania – nie muszę chyba dodawać, że to bardzo uskrzydlające dla nas- mentorów, kiedy student odnajduje w tworzeniu kodu prawdziwą pasję. Nie jest również tajemnicą, że warunki pracy w tej branży nie należą do najgorszych: dobrzy developerzy szybko awansują i otrzymują wysokie podwyżki. Dlatego też aktywni zawodowo absolwenci Codecool praktycznie nie odczuwają spłaty rat za swoją edukację – z pewnością byłoby to dla nich bardziej obciążające, gdyby zapłacili wcześniej za cały kurs z góry.

Zaliczyłem test, pomyślnie przeszedłem rozmowę kwalifikacyjną i właśnie zaczynam naukę w Codecool. Jak dokładnie wygląda formuła kursu? Czego mam się spodziewać?

Nauka w naszej szkole to swoista mieszanka studiów wyższych, krótkoterminowego i specjalistycznego kursu. Cały cykl trwa 18 miesięcy, z czego aż pół roku studenci spędzają na płatnych stażach w partnerskich firmach IT, gdzie szlifują swoje programistyczne umiejętności. Warto zaznaczyć, że pierwszy rok kursu odbywa się w trybie dziennym – kursanci uczą się kodowania w godzinach od 9-15, przez 5 dni w tygodniu.

System edukacji w Codecool dzieli się na dwa moduły, które realizujemy naprzemiennie. Pierwszy z nich to Teamwork Week czyli tydzień, kiedy nasi studenci są w szkole i programują pod okiem mentorów. Co najważniejsze, kursanci Codecool od samego początku pracują w niewielkich, kilkuosobowych zespołach projektowych – w ten sposób doskonalą nie tylko umiejętność pisania kodu, ale też współodpowiedzialności za projekt czy pracy zespołowej, niezwykle istotnej w tym zawodzie. Po tygodniu spędzonym w siedzibie szkoły następuje Self Instructed Week – czyli tydzień współpracy zdalnej, który nie ma nic wspólnego z jakimkolwiek odpoczynkiem. To wtedy kursanci uczą się szukania informacji i samodzielnego podejmowania decyzji, ponieważ bez wykształcenia tych umiejętności nigdy nie będą się rozwijać w branży. Oczywiście, jako mentorzy nadzorujemy każdy ich ruch oraz weryfikujemy osiągnięte rezultaty, ale dla dobra studentów nie stawiamy na wygodne rozwiązania tylko dajemy im solidną wędkę zamiast ryby.

Pierwsze 2 miesiące są uznawane w Codecool za okres próbny, podczas którego zazwyczaj zaczynamy od nauki Pythona – język ten jest dość przystępny i umożliwia wdrożenie się w świat programowania oraz poznanie jego specyfiki. Z biegiem czasu przechodzimy do bardziej zaawansowanych rzeczy, takich jak bazy danych czy Java. Skupiamy się głównie na programowaniu, a nie teorii – brak uczelnianych „zapychaczy” powoduje, że nauka w Codecool w niczym nie ustępuje programom uczelni wyższych, a po przeliczeniu godzin przeznaczonych stricte na kodowanie pokuszę się o stwierdzenie, że wnosi do życia przyszłego programisty o wiele większą wartość niż uniwersytecki dyplom.

 

A co z ewaluacją postępów w nauce? Czy w przypadku programowania w ogóle jest konieczna?

Bardzo lubię branżę IT za to, że tutaj liczą się wyłącznie konkretne umiejętności. Nie ma miejsca na koneksje i układy, nikt bowiem nie powierzy pisania kodu osobie, która o programowaniu ma mgliste pojęcie. Papierek to nie wszystko, podobnie jak zaliczenie poszczególnych zadań podczas kursu. Jako podmiot biorący odpowiedzialność za znalezienie pracy kursantom musimy mieć pewność, że ich wiedza i umiejętności są na najwyższym poziomie. To dlatego co 2 miesiące weryfikujemy stan wiedzy studentów podczas tzw. checkpointów, do których zaliczamy testy, zadania projektowe oraz szczegółowe rozmowy ewaluacyjne.

Zainteresuje Cię również:Edukacja oparta na Mastery Based Learning

Ponadto, jesteśmy do dyspozycji naszych studentów przez cały czas trwania kursu programowania, wspieramy ich w rozwoju i wspólnie rozwiązujemy problemy. Bardzo często organizujemy też indywidualne spotkania, tak zdalnie za pomocą narzędzi do pracy zespołowej, jak i stacjonarnie w siedzibie naszej szkoły. Takie dodatkowe wsparcie mentora jest z pewnością wartością dodaną do kursu, zwłaszcza że gwarantujemy je każdemu studentowi i można na nie liczyć również poza standardowymi godzinami nauki.

Dowiedz się również:Jak zacząć przygodę z programowaniem?

Czy rzeczywiście formuła kursu w Codecool jest tak rewolucyjna, jak nam się wydaje?  Odpowiedzią na to pytanie niech będzie fakt, że każda  odwiedzająca nas firma partnerska była bardzo pozytywnie zaskoczona tak innowacyjnym podejściem do edukacji. Co ciekawe, na początku kursu nawet sami studenci nie potrafią wdrożyć się w schemat, w którym nie uczą się teorii na pamięć, za to od początku podejmują inicjatywę i intensywnie pracują projektowo. Tak jak już Rafał powiedział wcześniej, nasz system nauki nie jest jednak przeznaczony dla każdego. Uczenie się programowania to przede wszystkim miesiące wytężonego wysiłku umysłowego i ogrom pracy własnej, dlatego też osoby mające problem z samozaparciem i konsekwentnym dążeniem do celu nie znajdą w sobie na tyle motywacji, aby sprostać wymogom tak wyczerpującego kursu.

To już wszystko na dziś – już niebawem spotykamy się przy lekturze mojego kolejnego wpisu, tym razem poświęconego wartościom, jakie wyznajemy w Codecool. Do przeczytania!

 

O nas

Codecool to miejsce, w którym zaczyna się Twoja kariera w IT. Daj się pokierować naszym profesjonalnym mentorom, skorzystaj z gwarancji pracy i odroczonej płatności.
Masz pytanie? Możemy pomóc! Podrzuć nam emaila na [email protected], albo napisz do nas na Facebooku.

Powiązane posty

Zarządzanie czasem i zadaniami: kluczowe umiejętności miękkie do osiągnięcia sukcesu w kodowaniu
Nie tylko umiejętności techniczne wyróżnią Cię...
Twój pierwszy tydzień w Codecool
Twój pierwszy tydzień w Codecool będzie...
TOP 25 zawodów przyszłości w IT: jak rozpocząć karierę
Branża technologiczna rozkwita i generuje ogromną...

Add meg elérhetőséged, és hamarosan visszahívunk!