Сzym zajmuje się Junior i kim jest 10x Developer?

23/01/2023

5 minut czytania

Przeglądając oferty pracy w branży programistycznej, natrafiasz na nazwy stanowisk, które niewiele Ci mówią? Poniżej postaramy się wyjaśnić, jak wygląda ścieżka kariery programisty, czym zajmuje się Junior Developer, jak zostać Mid Developerem oraz kim jest 10x Developer, o którym ostatnio mówi się coraz więcej.

Przeczytaj poniższy artykuł i świadomie zaplanuj swoją przyszłość na stanowisku programisty.

Spis treści

Junior Developer – kto to?

Pierwszym szczebelkiem na drabinie rozwoju programisty, który ukończył stosowne studia lub zakończył naukę w naszej szkole Codecool, jest oczywiście stanowisko młodszego programisty, czyli Junior Developera. Możesz zastanawiać się, dlaczego coraz więcej stanowisk nazywanych jest w języku angielskim. Jest to oczywiście zrozumiałe, ponieważ branżę IT charakteryzuje zasięg międzynarodowy.

Chcąc zostać programistą, musisz sprawnie posługiwać się językiem angielskim. Jest on najpopularniejszy w branży IT, więc warto rozwijać się pod tym kątem, aby nie zamykać sobie drogi do przyszłej kariery.

Właśnie dlatego przed dołączeniem do szkoły Codecool, sprawdzamy umiejętności językowe osób, które aplikują na kurs programowania

Kim zatem jest Junior Developer?

Jest to początkujący programista, który może już dołączyć do zespołu projektowego, ale jego praca nadal wymaga nadzoru. Jest to etap, przez który przeszedł każdy specjalista od kodowania. Praca Junior Developera to czas  intensywnej nauki i przekuwania teoretycznej wiedzy w praktykę. 

Dla wielu specjalistów, którzy dopiero wkraczają na rynek pracy, zderzenie z zawodową rzeczywistością nie należy do najłatwiejszych. Ale nie dotyczy to Codecoolersów! W naszej szkole silny nacisk kładziemy na to, by uczyć przede wszystkim praktyki i w jak największym stopniu przygotowywać do pracy w zawodzie. Dzięki temu nasi absolwenci doskonale odnajdują się na rynku pracy i z łatwością radzą sobie z nowymi obowiązkami, które czekają na nich na stanowisku Junior Developer

Wymagania, które można wyróżnić na tym szczeblu kariery, to przede wszystkim znajomość podstaw technologii, pojęć oraz gotowość do samodzielnej nauki. Niezbędna jest również pokora. W tym okresie Twoim zadaniem jest przede wszystkim doskonalenie swoich umiejętności, aby jak najszybciej stać się samodzielnym programistą.

Warto wówczas czerpać z wiedzy starszych i bardziej doświadczonych specjalistów kodowania, aby przejąć dobre nawyki pracy. Nie bój się zatem prosić Mid lub Senior Developera o code review Twojej pracy. Bądź przy tym otwarty na krytykę oraz gotowy na to by nieustannie poprawiać kod. 

Jak zostać Mid Developerem?

Stanowisko Mid Developera obejmują zwykle osoby, które programują już od około 2 lat. Taki okres stanowi pewną wskazówkę, że dana osoba z łatwością rozwiązuje  problemy z kodem i jest w stanie samodzielnie pracować nad projektami komercyjnymi.

Kwestia samodzielności jest tu bardzo istotna, ponieważ od programistów na tym stanowisku oczekuje się, że będą wsparciem dla młodszych kolegów, co więcej kontaktują się oni z klientem, więc mają realny wpływ na postępy i prace w projekcie. 

woman codes at table

Mid Developer & Junior Developer – różnice

Co odróżnia młodszego specjalistę od tego z kilkuletnim doświadczeniem? Jest on w stanie stworzyć wydajny kod, zmodyfikować go, naprawić nawet złożone bugi oraz zapewnić mu bezpieczeństwo.

Doświadczonego programistę można również rozpoznać po tym, jak wygląda jego kod. Ten stworzony przez Mid Developera powinien być czytelniejszy i przygotowany do rozbudowy. Nazywamy go wówczas czystym kodem.

Początkujący programiści skupiają się przede wszystkim na tym, by kod po prostu działał. W projektach komercyjnych to jednak nie wystarczy. Kod musi być prosty i zrozumiały, a użyte metody i klasy uzasadnione.

Sprawdź pozostałe artykuły na naszym blogu, a dowiesz się, jak zostać programistą, jak stworzyć dobry kod, a także jak programować w zwinny sposób. 

Kim jest Senior Developer?

Senior Developer to stanowisko z myślą, o którym karierę w branży programistycznej rozpoczyna każdy miłośnik kodu. Należy podkreślić, że obowiązki na tym szczeblu kariery wykraczają poza ekran komputera.

Mówi się, że Senior Developer to coś więcej niż zwykły programista. Oprócz umiejętności pisania czystego kodu, tworzenia wydajnych aplikacji i rozwiązywania nawet najtrudniejszych problemów technicznych, starszy specjalista musi również  mieć na uwadze cele biznesowe.

Senior Developer prowadzi cały zespół, wielokrotnie nadzoruje jednocześnie kilka projektów, oddelegowuje zadania i podejmuje strategiczne decyzje. Jak widać, wysokie wynagrodzenie nie bierze się znikąd. Ilość obowiązków i zakres odpowiedzialności jest naprawdę spory. 

coding career success

Kim jest 10x Developer?

Ostatnie lata na programistycznej drabinie kariery pojawił się jeszcze 10x Developer. Mówi się, że pracuje on 10 razy szybciej niż zwykły programista. Nie jest to jednak do końca prawdą. Kto to 10x Developer i jak nim zostać?

Osoby, którym można nadać to miano, faktycznie mogą pochwalić się znacznie lepszymi wynikami w pracy. Szybciej napisany program nie jest jednak wynikiem 10-krotnie zwiększonego tempa pisania kodu, lecz wykreowania innowacyjnego rozwiązania, które pozwoli uzyskać ten sam efekt w inny, mniej czasochłonny sposób.  Nie bez znaczenia jest tu wrodzony talent i odwaga do wdrażania świeżych pomysłów i przyjmowania roli pioniera danej metody. 

Niektórzy nadal nie wierzą, że programiści 10x naprawdę istnieją. Tymczasem w branży mówi się nie tylko o programistach 10x, ale nawet 100x, czy 1000x (!).

Warto jednak wiedzieć, że każdy może zbliżyć się do tej idei niezwykle produktywnego specjalisty. Jak? Dokładnie analizując swoją pracę.

Jeśli zatem chcesz pracować jak 10x Developer, sprawdź, jakie rzeczy Cię spowalniają, testuj narzędzia, które zwiększają produktywność oraz przede wszystkim naucz się skrótów, dzięki którym z łatwością będziesz poruszać się po kodzie. 

Ile zarabia Junior Developer, a ile Senior?

Zarobki w branży programistycznej wywołują wiele emocji i stanowią motywację dla wszystkich, którzy rozpoczynają swoją przygodę z kodowaniem.

Jeśli interesuje Cię wynagrodzenie na stanowisku Junior Developera, zarobki Seniora lub specjalisty Mid już spieszymy z odpowiedzią. Obecnie Junior Developer może liczyć na wynagrodzenie pomiędzy 5 a 10 tysięcy złotych brutto,

Mid Developer przekracza granicę 10 tysięcy, a Senior zarabia od 20 do 30 tysięcy złotych. Oczywiście znajdziesz również oferty pracy, dla których górna granica widełek sięga nawet 40 tysięcy złotych! 

Pamiętaj jednak, że stawki nieustannie się zmieniają, głównie ze względu na rozwój branży oraz sytuację gospodarczą. Wysokość wynagrodzenia jest również zróżnicowana ze względu na pracodawców. U jednego Junior może liczyć na taką samą wypłatę, jak Senior w zupełnie innej firmie. Warto zatem porównywać oferty i próbować swoich sił u różnych pracodawców.

Coraz częściej wybieraną formą zatrudnienia jest również współpraca B2B. Programiści są wówczas samodzielni, niezależni, nie muszą „odbijać” karty w biurze, pracują w elastycznych godzinach oraz przede wszystkim zarabiają więcej.

Już teraz dołącz do grona Codecool, rozpocznij swoją karierę w branży IT, zdobywaj doświadczenie i zarabiaj coraz więcej.

Jeżeli chcesz samodzielnie zmierzyć się z programowaniem, dołącz do jednego z naszych kursów Full-stack.

Jeśli masz jakieś pytania, skontaktuj się z nami mailowo lub za pośrednictwem czatu lub przyjdź na jeden z naszych eventów.

Czekamy na Ciebie!

O nas

Codecool to miejsce, w którym zaczyna się Twoja kariera w IT. Daj się pokierować naszym profesjonalnym mentorom, skorzystaj z gwarancji pracy i odroczonej płatności.
Masz pytanie? Możemy pomóc! Podrzuć nam emaila na [email protected], albo napisz do nas na Facebooku.

Powiązane posty

Zarządzanie czasem i zadaniami: kluczowe umiejętności miękkie do osiągnięcia sukcesu w kodowaniu
Nie tylko umiejętności techniczne wyróżnią Cię...
Twój pierwszy tydzień w Codecool
Twój pierwszy tydzień w Codecool będzie...
TOP 25 zawodów przyszłości w IT: jak rozpocząć karierę
Branża technologiczna rozkwita i generuje ogromną...

Add meg elérhetőséged, és hamarosan visszahívunk!