Prezentuj jak profesjonalista: ważna umiejętność miękka dla software deweloperów

16/03/2023

4 minut czytania

Dla programistów umiejętność dobrej prezentacji niekoniecznie może wydawać się istotną kompetencją, jednak zdolność swobodnego przeprowadzania wystąpień publicznych jest kluczem do zbudowania udanej kariery programistycznej. Sprawdź, dlaczego sztuka prezentacji jest niezbędną kompetencją miękką dla programistów i jak pomagamy naszym uczniom w szkoleniu umiejętności prezentacji.

presentation skills soft skills

Dla wielu przemawianie przed publicznością jest rodem z koszmaru. Spocone dłonie, kołatanie serca i uczucie pustki w głowie to tylko niektóre z objawów, które mogą towarzyszyć podczas wystąpień publicznych. Statystyki podają, że strach związany z przemawianiem przed publicznością występuje częściej niż strach przed pająkami, wysokością, a nawet śmiercią. Tak, dobrze widzisz. 

Jednak sytuacje, które wymagają publicznego wyrażania siebie, nigdzie się nie wybierają. Są niezbędną umiejętnością w większści zawodów. Jeśli rozważasz karierę programisty, lepiej stawić im czoła. Pozwól, że pokażemy Ci jak.

Spis treści

Glossofobia: powszechny lęk

Wszyscy jesteśmy zainteresowani tym, co myślą o nas inni i jak nas postrzegają. Szczególnie wtedy, gdy stoimy przed publicznością i próbujemy wyrazić nasze myśli i przekazać jasną informację.

Glossofobia, czyli strach przed wystąpieniem publicznym jest jedną z najczęstszych fobii. Jeśli nie jesteś więc fanem, bądź fanką publicznego przemawiania, wiedz, że nie jesteś sam/a. Strach przed wystąpieniem publicznym to bardzo częste zjawisko i można nad nim popracować.

how to improve public speaking, office

Znaczenie wystąpień publicznych w Twojej karierze

Jeśli potrafisz sprostać wystąpieniom publicznym i prezentacjom, możesz przedstawić swoje pomysły, nowe projekty czy kamienie milowe w pracy. Twoi współpracownicy na pewno będą Ci wdzięczni, kiedy prezentacje będą przeprowadzone profesjonalnie i przystępnie. Czy to nie brzmi jak kwintesencja wspinania się po zawodowej drabinie?

Bycie dobrym w prezentacji wpłynie pozytywnie na więcej obszarów Twojej kariery, niż się spodziewasz, np. przyzwyczajenie się do prezentowania sprawi, że poczujesz się pewniej na rozmowach kwalifikacyjnych, na których tematy prezentacji będą dotyczyły Twoich własnych umiejętności i doświadczeń.

Co więcej, między byciem dobrym liderem, a osobą z doskonałymi zdolnościami komunikacyjnymi występuje bezpośredni związek. Nawet dla tych, którzy nie chcą przejmować stanowisk kierowniczych, udana komunikacja prowadzi do lepszych wyników.

Wystąpienia publiczne i software deweloperzy

Praktycznie każda ścieżka kariery wymaga dobrych umiejętności przemawiania przed publicznością i prezentowania. Chociaż często są one postrzegane inaczej, programiści muszą wykazywać się dobrymi zdolnościami komunikacyjnymi. Nawiązują kontakty, prowadzą prezentacje, wspólnie rozwiązują problemy i codziennie współpracują z innymi specjalistami i zespołami.

Jeśli po głowie krąży Ci zostanie programistą, weź pod uwagę, że taka zmiana wymaga więcej niż umiejętności kodowania i pracy z technologiami. Wybitny programista powinien posiadać doskonałe umiejętności miękkie, wśród których przykładowo znajduje się bezproblemowe przekazywanie swoich pomysłów.

Wieso Codecool? Erfahrungen

Jak poprawić umiejętności wystąpień publicznych w codecoolerski sposób

Nasze podejście różni się od wielu tradycyjnych ścieżek edukacji IT. Umożliwia doskonalenie zarówno umiejętności miękkich, jak i technicznych.

Po pierwsze, nasza metoda jest w większym stopniu oparta na praktyce. Ma to szczególnie dobry wpływ na poprawę umiejętności miękkich, takich jak umiejętność prezentacji, którą należy wielokrotnie ćwiczyć, aby zbudować pewność siebie.

Po drugie, kładziemy duży nacisk na kultywowanie nastawienia na rozwój. Kiedy ćwiczysz umiejętność, taką jak wystąpienia publiczne, która może powodować niepokój i stres, wspaniale jest robić to w przyjaznym i akceptującym środowisku, w którym celebrowane są Twoje początkowe błędy.

„Przede wszystkim chciałbym podkreślić znaczenie umiejętności miękkich. Moja praca opiera się głównie na komunikacji – wspólnie rozwiązujemy wiele problemów, które niekoniecznie mają związek z kodowaniem. Umiejętności, które nabyłem w Codecool, znacząco pomogły mi z tego typu sytuacjami”.

Zobaczmy teraz kilka przykładów tego, w jaki sposób umożliwiamy naszym kursantom budowanie pewności siebie i zdobywanie doświadczenia w wystąpieniach publicznych i prezentacjach.

cum construiesti site

Symulacja miejsca pracy

Ponieważ w dzisiejszych czasach większość firm zajmuje się tworzeniem oprogramowania w sposób zwinny, symulujemy zwinne środowisko pracy. Dlaczego? 

Ponieważ ten rodzaj pracy wymaga dużo pracy zespołowej, burzy mózgów, komunikacji i prezentacji. A my wiemy, że uczenie się przez działanie to najskuteczniejszy sposób na nabranie rutyny.

Dlatego Codecoolersi pracują nad projektami w oparciu o zwinne zasady i zwinny framework. Kryją się pod tym codzienne spotkania, retrospektywy, burze mózgów itp. Czasem muszą się wcielić w rolę SCRUM Mastera i upewnić się, że w ich zespole framework jest prawidłowo stosowany.

Dema kodu

Częścią symulacji miejsca pracy jest to, że Codecoolersi regularnie prowadzą dema kodu, które są również kluczowymi częściami sprintów w zwinnym tworzeniu oprogramowania. Od czasu do czasu prawdziwi klienci – przedstawiciele naszych firm partnerskich – pojawiają się, aby sprawdzić, jak nasi kursanci poradzili sobie z projektami.

W zwinnym tworzeniu oprogramowania demonstracje kodu dają zespołom możliwość uzyskania opinii na temat ich produktu, dzięki czemu mogą następnie szybko zareagować i (jeżeli jest taka potrzeba) obrać inny kurs.

Szkolenie dla programistów daje ogrom możliwości takich jak ćwiczenie umiejętności prezentacji lub wypracowanie kontroli podczas wystąpień publicznych.

Znajomość języka angielskiego 

Znajomość angielskiego jest warunkiem koniecznym, aby dołączyć do naszego kursu programowania Full-stack. W większości naszych firm partnerskich jest to język obowiązkowy. My natomiast chcemy w jak największym stopniu symulować naturalne środowisko pracy.

Wiemy jednak, że przemawianie przed innymi w innym języku może być jeszcze bardziej wymagające i stresujące, dlatego demonstracje projektu i większość kursu Full-Stack Development w Codecool jest w języku angielskim.

Daje to możliwość ćwiczenia znajomość języka angielskiego w bezpiecznym środowisku, przygotowania się do przyszłej pracy zawodowej oraz umiejętności prowadzenia prezentacji w tym języku.


Rozpocznij z nami swoją przygodę z kodowaniem

Jeśli chcesz nauczyć się kodować i rozpocząć nową karierę w branży technologicznej, jesteśmy tutaj, aby pomóc Ci postawić pierwsze kroki.

Możesz zostać wykwalifikowanym deweloperem oprogramowania już w 10 miesięcy. Jeżeli skorzystasz z pakietu  gwarancji pracy, na koniec naszego kursu Full-Stack Developer zapewnimy Ci pracę!

Jeśli masz jakieś pytania, skontaktuj się z nami mailowo lub za pośrednictwem czatu. Możesz też sprawdzić organizowane przez nas wydarzenia, dzięki którym poznasz nas i naszą szkołę lepiej.

 

Czekamy na Ciebie!

O nas

Codecool to miejsce, w którym zaczyna się Twoja kariera w IT. Daj się pokierować naszym profesjonalnym mentorom, skorzystaj z gwarancji pracy i odroczonej płatności.
Masz pytanie? Możemy pomóc! Podrzuć nam emaila na [email protected], albo napisz do nas na Facebooku.

Powiązane posty

Zarządzanie czasem i zadaniami: kluczowe umiejętności miękkie do osiągnięcia sukcesu w kodowaniu
Nie tylko umiejętności techniczne wyróżnią Cię...
Twój pierwszy tydzień w Codecool
Twój pierwszy tydzień w Codecool będzie...
TOP 25 zawodów przyszłości w IT: jak rozpocząć karierę
Branża technologiczna rozkwita i generuje ogromną...

Add meg elérhetőséged, és hamarosan visszahívunk!