7 motive pentru care să fii mentor la Codecool

13/04/2021

7 minute

Am stat de vorbă cu câțiva dintre mentorii noștri ca să aflăm de ce își iubesc atât de mult jobul.

Acestea sunt cele 7 motive amintite de majoritatea mentorilor întrebați:
1 – Nu există nici urmă de monotonie
2 – Satisfacția enormă pe care o primesc atunci când își văd studenții reușind
3 – Fac parte din cultura Codecool
4 – Atmosferă relaxată în școală 
5 – Fac ceva cu adevărat util
6 – Dobândesc o și mai bună înțelegere a propriului domeniu
7 – Învață să fie manageri

Pentru ca este posibil ca aceste motive să nu pară evidente pentru cei care nu cunosc domeniul, am hotărât să includem și o serie de explicații.

Înainte de a intra în detalii, ar fi bine să arătăm mai întâi cu ce se ocupă un mentor Codecool. Codecool este o școală de programare, deci mentorii trebuie să fie profesori.

Atunci, de ce se numesc mentori și nu profesori? Doar pentru că sună mai bine?

Nu chiar. Credem că sună bine și alte denumiri de profesii, precum profesor, formator, coach, tutore și altele. Răspunsul este că termenul de „mentor” descrie cel mai bine ce fac de fapt colegii noștri. Avertizare: nu explică algoritmi zi de zi cât ține programul, de la 9 la 5.

Deci, cu ce se ocupă acești mentori?

Să începem prin a lămuri mai întâi acest lucru.

Ce face un mentor Codecool?

Predau programare prin intermediul poveștilor și proiectelor inspirate din viața reală – aproximativ 40 dintre acestea în timpul cursului de Developer Full Stack și un număr mai mic în timpul cursurilor de scurtă durată. Încurajează capacitatea de auto-dezvoltare a cursanților pentru a se asigura că asimilează pe termen lung toate noțiunile învățate, pentru ca cei care frecventează cursurile să deprindă mai eficient cunoștințele în tot acest proces.

În loc să țină cursuri teoretice unidirecționale, mentorii joacă rolul unui product manager, al colegului mai experimentat, al liderului de echipă și uneori chiar al profesorului. Îi provoacă și le evaluează planurile și proiectele cu rol de antrenament, acordă ajutor constructiv când participanții se află în dificultate, le urmărește și le evaluează progresul, îi motivează și le împărtășesc din propria experiență profesională. În fine, îi pregătesc pe cursanți pentru interviuri pentru posturi IT înainte ca aceștia să-și depună primele candidaturi din viață pentru posturi IT din viața reală.

Iată cum arată o săptămână obișnuită pentru un mentor Full Stack:

  • În fiecare dimineață de luni moderează o sesiune de Q&A în grup despre conceptele și materialele noi din săptămâna precedentă.
  • Celelalte zile până joi seara, ei ajută cursanții să învețe lucruri noi, prin practică. Mentorii sunt disponibili pentru activități de coaching și pentru consultații, iar la nevoie conduc workshop-uri. Totuși, nu prezintă ei personal conceptele sau teoria, așadar acea parte este „externalizată” către cursanți pentru studiu individual.
  • Vinerea este pentru prezentăricatching-up cu alți mentori, verificări ale progreselor înregistrate de cursanți și pentru planificarea săptămânii următoare.

Este posibil ca mentorii de la cursurile noastre scurte să aibă un orar diferit, în funcție de curs, însă recurg la aceeași abordare și metodologie de învățare.

 

Acum aveți o imagine de ansamblu mai clară referitor la misiunea mentorilor noștri.

Să trecem detaliem cele mai importante 7 lucruri care le plac mentorilor la propriile job-uri.

1 – Nu există nici urmă de monotonie

Se pare că te poți plictisi de aproape orice după o vreme, chiar și de dezvoltare de software. Când ești cu adevărat pasionat de programare, eventual chiar de la vârste fragede, urmărești acel vis zi și noapte, înveți și mai bine la școală în domeniul acela, apoi practici zilnic la locul de muncă, ani la rând – și este posibil să vină un moment în viața ta când vrei să iei o pauză. Când nu vrei să mai vezi niciun client, să mai lansezi niciun proiect, să mai programezi niciun rând pentru o perioadă. Numește-o extenuare sau o simplă senzație că nu te simți în largul tău. Simți că trebuie să schimbi ceva, deși îți place să programezi, este încă marea ta pasiune și ceea ce faci cel mai bine.

Să spunem că recunoști senzația. Dar de ce ai avea un job plictisitor de profesor la vreo școală banală în locul celui din IT care îți place atât de mult, în general?

Poate pentru că, de fapt, nu este deloc plictisitor.

Datorită modelului de studiu Codecool, mastery-based learing, fiecare zi este diferită, fiecare proiect este special la noi. Nu ajungi să te ocupi de sarcini obositoare, de profesor urcat pe un piedestal, rupt de clasă. Prezinți provocări, discuți idei, răspunzi la întrebări (uneori printr-o altă întrebare), adopți puncte noi de vedere, explici conceptele într-un mod creativ, studiezi variante, inventezi noi soluții. Lucrezi individual, în consultații unu-la-unu, în echipe mai restrânse și în ateliere. Predai și înveți, oferi și primești feedback, cultivi și dezvolți cursanții. Supraveghezi, gestionezi, conduci și inspiri. Te bucuri să faci parte dintr-o echipă minunată alături de cursanții tăi și de ceilalți mentori.

Una peste alta, mulți mentori n-ar folosi cuvântul „plictisitor” când vine vorba despre profesia lor.

2 – Satisfacția enormă pe care o primesc atunci când își văd studenții reușind

Unul dintre cei mai buni mentori ai noștri ne-a împărtășit din experiența sa: „La facultate m-am chinuit rău cu programarea orientată pe obiecte. Am picat la unele examene de mai bine de cinci ori. Începusem să pierd orice speranță. Când mă pregăteam să mai fac o încercare pentru a șasea oară, lucram deja la o firmă care, întâmplător, folosea o platformă de OOP. Un coleg a fost drăguț și mi-a explicat cum funcționează și am priceput într-o clipită. Conceptul acela căruia nu-i dădusem de cap timp de cinci ani la facultate.

În prezent, am o mare satisfacție când reușesc să le explic cursanților imaginea de ansamblu când învață un concept nou și dificil. La Codecool am în permanență sentimentul acesta în timpul sesiunilor de consultații unu-la-unu sau când ajut o echipă ajunsă în impas cu vreun proiect.

De asemenea, sunt foarte mândru să-mi văd cursanții că-și prezintă rezultatele muncii în fața coechipierilor, colegilor și clienților noștri cu ocazia sesiunilor demo din fiecare zi de vineri. Fac asta chiar de la începutul cursului. Avem în permanență mai multe grupuri de cursanți de diferite niveluri care învață dezvoltare Full Stack. Prezentările ușor nesigure susținute de cursanții noștri din modulul ProgBasics sunt urmate de prezentări de proiect tot mai complexe, etalate cu tot mai multă siguranță de sine pe toată durata zilei. Mi se umple inima de bucurie când văd cât de impresionați sunt clienții noștri de cursanți noștri și de evoluția lor în doar un an.”

3 – Fac parte din cultura Codecool

Valorile noastre comune sunt o parte importantă din identitatea Codecool, de aceea mentorii noștri aleg să contribuie la ea zi de zi. Curajul (de a ridica ștacheta), transparența (chiar și atunci când este mai dificil), distracția (care contribuie și la perfecționare) și calitatea (în sala de clasă și în afara ei) fac din cultura companiei noastre una minunată.

Pur și simplu ne place să fim o școală internațională cu colegi, cursanți și clienți din tot mai multe țări și culturi diferite, care colaborează în echipă și dincolo de granițele de țară pentru oportunități de învățare.

La Codecool faci parte dintr-o echipă ca o mare familie de colegi dedicați și dintr-un grup de mentori IT care se inspiră reciproc, în centrul acestei organizații. În echipa noastră, toți credem cu tărie în învățarea continuă, nu ne temem să dăm greș, suntem deschiși la provocări și mai ales ne distrăm de fiecare dată când avem ocazia.

4 – Atmosferă relaxată în campus

Unii dintre cursanții noștri ni se alătură ulterior drept mentori pentru că le-a plăcut atât de mult anul de studiu în rândurile noastre.

Atmosfera este foarte asemănătoare cu ceea ce poate ai experimentat în universitate. În cazul în care îți lipsesc toate clipele frumoase din facultate, acelea pe care le poți împărtăși doar într-un grup de tineri cu mentalitate apropiată care muncesc din greu să atingă obiective comune, le poți regăsi la Codecool. („Tineri” nu doar în sens propriu, ci și pentru că sunt dornici să învețe lucruri noi și să-și reinventeze viețile.)

Sau poate că n-ai trăit niciodată astfel de momente de libertate și nebunie proprii studenților, fie pentru că n-ai mers vreodată la facultate, fie că erai prea prins să lucrezi din greu la vreun jos în paralel cu studiile sau să-ți clădești deja o familie pe vremea aceea.

Oricum, poți gusta sau retrăi acele momente unice și plăcute la Codecool ca mentor, alături de cursanții tăi. Să fim sinceri, foarte puține locuri de muncă serioase vin la pachet cu astfel de ocazii.

5 – Fac ceva cu adevărat util

Vorbind de oportunități, mai este una deloc de neglijat: aceea de a produce o schimbare adevărată, de a contribui la ceva mare și frumos. Ca mentor Codecool, chiar poți schimba viețile oamenilor cu adevărat și nu spunem asta doar pentru că sună bine.

Le oferim cursanților o profesie complet nouă, de viitor, care le asigură un loc de muncă și variante de plată ulterioară în același timp. Este binevenită orice persoană interesată de peste 18 ani, cu motivație puternică, bune abilități logice și analitice și un nivel avansat de cunoaștere a limbii engleze. Cursanții noștri nu irosesc ocaziile. Mulți dintre ei au deja experiență de lucru și vin la Codecool să lucreze intens și să-și clădească noi capacități care să le permită să se lanseze într-o carieră, sub îndrumarea mentorilor noștri.

După cursuri, absolvenții noștri ajung să lucreze pe posturi IT noi la firme inovatoare care ne conturează viitorul digital. Mentorii Codecool ajung să joace un rol esențial în reducerea deficitului de competențe digitale, cu fiecare cursant, zi după zi.

6 – Dobândesc o și mai bună înțelegere a propriului domeniu

În zilele noastre, trebuie să învățăm pe tot parcursul vieții în aproape orice profesie, mai ales în IT. Datorită standardelor înalte de calitate de la Codecool și modelului de afaceri unic, ne actualizăm și ne îmbunătățim permanent programa. Ca mentor, ai acces la cele mai recente cunoștințe în materie de tehnologie vandabilă din toate timpurile și ai ocazia să-ți aprofundezi cunoștințele în domeniul tău special, aprofundându-l cu alte limbaje, competențe și tehnologii de programare. Astfel, capeți inevitabil o nouă perspectivă chiar și legat de lucruri pe care le cunoști deja și te confrunți cu probleme pe care altfel nu ți le-ai fi pus, în timp ce sprijini și alte persoane să învețe.

7 – Învață să fie manageri

Dincolo de consolidarea expertizei tale tehnice sau a ceea ce se numește competențele de specialitate, îți poți îmbunătăți considerabil și abilitățile interpersonale lucrând ca mentor. Datorită metodei de învățare Codecool și a orientării spre dezvoltare, vei învăța și să avansezi de pe postul tău. Înveți să oferi și să primești feedback, să gestionezi cursanți atât în grupe, cât și individual, să formulezi întrebările corecte și să nu te grăbești cu răspunsurile, să-ți gestionezi timpul și să comunici convingător, toate acestea în limba engleză.

În cazul în care ulterior decizi să revii la dezvoltarea de software, poți fi în același timp un candidat redutabil și pentru posturile de conducere.

Acum, că ai citit toate motivele, te întrebi cumva dacă ar trebui să verifici posturile libere de mentori Codecool și dacă să vii cu întrebările personale la un interviu de angajare?

Ne-am bucura mult să vorbim cu tine și să încercăm să răspundem la toate acele întrebări!

Dar mai întâi să vedem dacă respecți criteriile de bază pentru acest post.

Cine poate deveni mentor la Codecool?

Poți deveni mentor la Codecool dacă întrunești toate cerințele de bază din lista de mai jos:

  • Ai mai mulți ani de experiență de lucru directă, zilnică în domeniul IT (de preferat în limbajele de programare sau în tehnologiile predate la școala noastră)
  • Ai ceva experiență cu sistemele Agile și Scrum
  • Ai o atitudine pozitivă și răbdare
  • Împărtășești modelul nostru de învățare orientat către practică și proiecte
  • Înțelegi diferența dintre predare și mentorat
  • Îți place să înveți și ești autodidact în permanență
  • Vorbești cursiv engleză și română

 

Ai bifat totul? Atunci nu mai ezita. Aplică la unul dintre posturile disponibile și hai să stăm de vorbă să aflăm împreună dacă ți se potrivește rolul de mentor în Codecool.

 

Pe curând!

Postări asemănatoare

Nu a existat niciodată un moment mai bun pentru a învăța noi abilități digitale. Iată de ce
Te gândești la o nouă carieră?...
Am învățat să văd lucrurile noi ca pe o oportunitate să cresc” – povestea lui Daniel
De la psihologie la programareDaniel Istrate...
Salarii IT în 2023: Cât câștiga un programator în funcție de specializare, în România?
Dacă domeniul IT&C te atrage tot...