„Cât de dificilă este programarea?” Q&A de la un Eveniment de orientare în carieră / PARTEA 2

13/05/2021

5 minute

Aceasta este partea a 2-a a unui articol de blog format din 2 părți. Citește mai întâi partea 1

Ai 17 ani, ești speriat și confuz că în curând va trebui să iei cele mai mari decizii din viața ta până acum și nu ai nicio idee despre cum vei face asta?

Sau ai 18 ani, ești stresat de termenele limită de înscriere la facultate, presiunea venită de la familie, examenele de absolvire în viitorul apropiat și încă nicio idee reală despre ceea ce chiar vrei să faci cu viața ta?

Crede-ne, știm ce simți. Am fost și noi în aceste situații și întâlnim tineri noi în fiecare zi cu aceleași sentimente și întrebări arzătoare.

Recent am participat la o zi a porților deschise de orientare în carieră pentru liceene. Colega noastră, Bora Illes, a vorbit despre dificultatea de a alege calea potrivită pentru tine și a împărtășit câteva informații despre ce înseamnă o carieră în industria tech.

De asemenea, a primit atât de multe întrebări în sesiunea de întrebări și răspunsuri, încât nu a avut timp să le acoperim pe toate. Dar am luat notițe, iar acum ne-am întors cu mai multe răspunsuri.

Doar pentru a clarifica unele lucruri la început:

  1. Unele dintre acestea chiar nu sunt întrebări ușoare. Confuzia ta este complet normală și cu siguranță nu ești singur.
  2. De asemenea, multe dintre aceste întrebări nu sunt relevante doar pentru fete. Băieții ne întreabă tot timpul despre aceste lucruri.
  3. Și, în cele din urmă: nu există răspunsuri magice la toate întrebările tale. Dar vom încerca să răspundem la cât de multe putem, din informațiile noastre și vă vom oferi câteva sfaturi despre unde să începeți cu restul.

Deci, să începem!

Aceasta este partea a 2-a unei serii în două părți. În această primă parte, vom răspunde la întrebări mai generice, care nu se limitează în mod specific la cariere tehnologice. În a doua parte vom răspunde la întrebări legate de tehnologie. Rămâneți pe recepție!

Întrebarea 6: „Le-ați recomanda fetelor filiera tehnologică?”

Altă întrebare pe care am primit-o a fost: Chiar există un decalaj de plată în funcție de gen?

În primul rând, categoric le recomandăm fetelor filiera tehnologică. Fetele pot deveni foarte bune în tehnologie, la fel ca băieții, pur și simplu tind să nu aibă încredere în alegerea acestui domeniu din păcate. Multor companii le-ar plăcea să angajeze mai multe fete pentru locuri de muncă din zona digitală dacă ar exista destule candidate.

În al doilea rând, credem că există încă un decalaj de gen, din păcate, dar din fericire este mult mai mic în filiera tehnologică și în alte domenii care necesită abilități cognitive sau tehnice ridicate. Asta înseamnă că, deși în unele profesii femeile încă primesc un salariu mai mic pentru aceeași muncă decât bărbații, acest lucru este mult mai puțin vizibil în IT și în profesiile care trec prin digitalizare.

Știm, de asemenea, că locurile de muncă din filiera tehnologică se încadrează de obicei într-o gamă de salarizare mai mare decât media atât pentru băieți cât și pentru fete.

Întrebarea 7: „Notele la matematică și fizică sunt importante?”

Da, dacă alegi să urmezi o școală în care notele fac parte din criteriile de admitere. Dacă nu, nimeni nu va mai verifica vreodată aceste note.

Notele nu reflectă întotdeauna abilitățile tale, cu atât mai puțin afinitatea sau potențialul pe care îl ai într-un anumit domeniu. Cu siguranță ai auzit despre adulții de succes care aveau note mici în școală. Nu vrem să îți sugerăm să nu mai iei note mari. Îți sugerăm doar să nu le iei ca indicatori ai talentului sau viitorului tău.

De asemenea, codarea și programarea de bază nu necesită abilități în matematică sau fizică deosebite. Există domenii speciale, cum ar fi inteligența artificială și învățarea automată, în care acestea sunt importante, dar există mult mai multe specializări tehnologice în care nu vei avea nevoie de acestea.

La Codecool, nu te alegem în funcție de notele tale. Criteriile noastre de admitere sunt următoarele: examenul de bacalaureat admis, nivel bun de limba engleză (va trebui să studiezi și să comunici în limba engleză la școala noastră), gândire analitică – logică (măsurată printr-un joc la început), un impuls puternic și dorința de a lucra mult pentru obiectivul tău (măsurat la o discuție 1-to-1 cu colegii noștri).

Întrebarea 8: „Cât de dificilă este programarea? Aceste posturi sunt cu răspunderi mari?”

Programarea nu este ușoară, dar la fel nu sunt nici jocurile de inteligență, testele de logică sau jocurile de tip puzzle. Programarea este asemănătoare cu învățarea limbilor străine și apoi cu vorbirea într-o limbă străină pe care ai învățat-o, cu excepția că limbajele de programare sunt în general mult mai ușor de asimilat decât limbile vorbite de oameni. Dacă îți plac astfel de provocări, probabil că ți-ar plăcea și programarea.

Poți, de asemenea, să încerci să afli singur: primul modul al cursului nostru de 12 luni este ca o perioadă de probă – te poți răzgândi și singura investiție pe care o faci e în taxa administrativă de admitere.

Evident, există o mare responsabilitate în a deveni programator sau profesionist în tehnologie. Așa cum am menționat mai sus: viitorul pare digital, iar oamenii care îl construiesc vor fi coderii, programatorii, analiștii, testerii și alți profesioniști din domeniul digital. Există o mare responsabilitate implicată în proiecte precum construirea de soluții accesibile care să facă mai ușoară viața multor oameni sau contribuția la o inovație importantă în domeniul biotehnologiei.

Dar programarea este rareori un spectacol individual, în mod normal este o întreagă echipă care împarte responsabilitatea și succesul, ceea ce ajută la presiunea mentală.

Întrebarea 9: „Cum arată o zi din viața unui programator? Ce fac ei în afară de a scrie coduri?”

În medie, aceștia petrec cam o jumătate de zi scriind coduri, programând, rezolvând probleme și cealaltă jumătate cu echipa lor la întâlniri, făcând planificare, brainstorming, demonstrații, cercetare și alte lucruri.

Dacă lucrează într-o echipă Agile, într-un cadru Scrum, atunci ziua lor începe probabil cu o scurtă întâlnire, numită „stand-up”, unde se face un „check-in”, se discută despre ce vor lucra în timpul zilei și ridică orice problemă la care au nevoie de ajutor. Apoi se întorc la muncă și își petrec ziua cu sarcinile lor rezolvând singuri problemele și discutând idei în echipă. Apoi, există zile la fiecare câteva săptămâni când își prezintă lucrările, reflectă la săptămânile anterioare și planifică activitatea pe săptămânile viitoare (următorul sprint). În mod normal, ei colaborează cu o mulțime de departamente și colegi diferiți pentru a se asigura că proiectul și partea lor în acesta va avea succes.

Dar să nu uităm că, după ce ai învățat să scrii cod și limbaje de programare, nu trebuie neapărat să devii programator. Astăzi, există tot mai multe locuri de muncă care necesită abilități tehnologice, dar nu se referă la construirea de aplicații sau sisteme direct, cum ar fi analiza afacerii, managementul proiectelor IT, testarea și asigurarea calității și multe altele.

Întrebarea 10: „Cum începi să înveți singur?”

Există multe resurse gratuite online, folosește-le. Tutoriale pe YouTube, speech-uri TED-Ed, cărți electronice, podcast-uri, seminarii web, etc, trebuie doar să le cauți.

De fapt, chiar și la Codecool ne așteptăm ca studenții noștri să își facă propriile cercetări și studii. Îți recomandăm să încerci câteva cursuri gratuite de programare online înainte de a urma școala noastră. Și chiar și după ce ai început, mentorii noștri nu vor prezenta lucruri pe care le poți citi sau urmări singur. Ei te ghidează pe tine și echipa ta prin proiecte, aplicând lucrurile pe care le-ai studiat pentru a rezolva probleme reale. În felul acesta înveți să te educi și să te dezvolți singur și să pui teoria în practică. Abilități foarte utile în pregătirea pentru un viitor imprevizibil și o carieră digitală.

După cum poți vedea, alegerea viitoarei cariere tot nu este ușoară, dar nici nu este imposibil să iei o decizie bine informată. Și acum probabil ai o idee mai bună despre unde să cauți mai mult sprijin sau informații.

În primul rând, suntem mereu aici.

Nu vrem să te convingem să devii programator – nu trebuie să fie toată lumea. Cel mai popular curs al nostru vine cu o garanție a locului de muncă. Așadar, selectăm doar aplicanții puternic motivați pentru a ne asigura că îi putem ajuta să obțină un loc de muncă la unul dintre clienții noștri, după absolvire. Eșecul tău este eșecul nostru. Deci, ne asigurăm că vei reuși.

Te putem ajuta să afli, destul de repede și ușor, dacă programarea ar putea fi o alegere profesională bună pentru tine sau nu. Mai întâi trebuie să ne spui pe scurt care este motivația ta, apoi să discuți cu colegii noștri și, în cele din urmă, să parcurgi un joc de logică distractiv. După aceea, vei avea o idee destul de clară dacă ar trebui să te lansezi sau nu în programare. Mai mult, poți încerca și singur. În primele câteva săptămâni ale cursului te poți răzgândi oricând. Așadar, nu există un risc prea mare dacă încerci, poți învăța doar din experiență.

Dacă sună interesant, vezi cursurile noastre și apoi doar apasă aplică.

Dacă nu, încă sperăm că acest lucru a ajutat.

Ai grijă și bucură-te de aventură!

Postări asemănatoare

Nu a existat niciodată un moment mai bun pentru a învăța noi abilități digitale. Iată de ce
Te gândești la o nouă carieră?...
Am învățat să văd lucrurile noi ca pe o oportunitate să cresc” – povestea lui Daniel
De la psihologie la programareDaniel Istrate...
Salarii IT în 2023: Cât câștiga un programator în funcție de specializare, în România?
Dacă domeniul IT&C te atrage tot...