Com-Forth: „Căutăm întotdeauna oamenii buni”

11/05/2022

9 minute

În seria noastră Inspiring Digital Employers, îți facem cunoștință cu câțiva dintre cei peste 300 de clienți  din cele 4 țări. Astăzi facem cunoștință cu Com-Forth din Ungaria.

com forth codecool

Pe lângă numele mari și super-cunoscute, vrem să îți prezentăm și câteva afaceri mai mici, poate mai puțin populare. Acești angajatori digitali care inspiră ne motivează nu numai să devenim noi înșine angajatori mai buni, ci și să contribuim la succesul lor ajutându-i să găsească noi colegi tech. Suntem mândri să fim partenerii lor de pregătire și angajare în domeniul tehnologiei și suntem bucuroși să îi punem în legătură cu absolvenții Codecool – cei mai buni buni juniori de pe piață.

Faceți cunoștință cu Com-Forth, o afacere de familie cu sediul în Ungaria, care construiește soluții digitale industriale inovatoare pentru companiile de producție. Com-Forth este pe piață de peste 30 de ani și sunt genul de companie care întotdeauna a pus oamenii înaintea tehnologiei, atât ca partener de afaceri, cât și ca angajator. Ei sunt conștienți și asumați în legătură cu creșterea – nu doresc să devină mai mari, tocmai pentru a putea menține o cultură a companiei centrată pe om. Ne-am întâlnit cu CEO-ul lor, Péter Bona.

peter bona
Péter Bóna, CEO

Péter, te rugăm să ne prezentați compania ta. Cum este Com-Forth ca loc de muncă? ​

Com-Forth este o afacere mică și focusată pe a furniza software industrial. Oferim companiilor de producție soluții digitale inovatoare, personalizate, pentru colectarea, analiza și vizualizarea datelor din procesul de producție, pentru a le îmbunătăți eficacitatea și productivitatea. De asemenea, suntem distribuitori de produse digitale industriale, cum ar fi achiziția de date industriale, comunicarea și securitatea.

Com-Forth este o companie axată pe oameni, iar acesta nu este doar un clișeu de angajare care sună frumos. Noi chiar vorbim serios.

Nu suntem o multinațională mare, în care uneori ești doar o rotiță dintr-o mașinărie și nici unul din acele start-up-uri cool, unde mereu ești foarte ocupat.

În schimb, suntem un loc în care nu ești doar „folosit”, sau unde ajungi rapid în burn-out, ci din contra, ești binevenit și apreciat, într-o comunitate care poate fi cu adevărat o a doua familie.

Avem grijă de colegii noștri și căutăm mereu „oamenii buni”. Iar asta nici măcar în sensul unui bun profesionist, ci mai mult căutăm oamenii care se potrivesc cu, cultura noastră.

Dacă lucrezi pentru noi, ai spațiul tău și libertatea de a te organiza cu munca cum vrei tu și când vrei tu.

Dacă ești una dintre acele persoane care poate gestiona ușor acest spațiu și libertatea oferită, fără a avea nevoie de prea multă ținere de mână, atunci avem un start bun.

O altă condiție ar fi să te înțelegi bine și cu colegii tăi. Suntem o companie mică, dar luăm deciziile mari împreună, așa că este important să nu existe tensiune semnificativă în echipă. Este un spațiu cu oameni tineri, care realizează proiecte inovatoare, într-un mediu digital, cu accent pe oameni.

Constatăm că majoritatea dezvoltatorilor apreciază libertatea de a decide nu numai când și de unde lucrează, ci și cum și în ce framework. Noi oferim această libertate și cerem „doar” să fiți voi ok cu alegerea.

Cât de importante sunt competențele și talentul digital pentru afacerea ta?​

Fiind furnizori de software digital, 15 dintre cei 24 de colegi (26 cu 2 în concediu de maternitate) sunt dezvoltatori. Avem tendința de a crește organic, adică atunci când avem mai multe proiecte, adaptăm echipa. Pe de altă parte, suntem foarte conștienți că nu putem crește prea mult, pentru a menține o atmosferă familială în mica noastră organizație.

Chiar recent, ne-am extins echipa și acum avem deja 4 Codecooleri în companie. Suntem foarte fericiți cu ei.

După cum am spus mai devreme, angajăm oameni buni, care se potrivesc cu valorile și cultura noastră. În ceea ce privește abilitățile tehnice, căutăm profesioniști care să poată construi baze de date în MS SQL, să programeze în C# și ASP.NET Core pentru back-end și un front-end bazat pe web, cu Angular.

Dar cred că nu există un singur coleg în echipa noastră care să facă exact ceea ce i-am angajat inițial. Acesta este un loc în care poți continua să înveți lucruri noi și să asumi proiecte care te inspiră.

Tot auzim de deficitul de talent digital peste tot. Cum vă afectează?

Să fiu sincer, nu foarte mult. S-ar putea să nu fiu foarte popular cu această opinie, dar tind să fiu de acord cu Simon Sinek la această întrebare. Sinek spune că, dacă sunteți un angajator bun, atunci poți păstra și găsi oamenii de care ai nevoie în compania ta.

Nu cred că există o lipsă reală pe piață. Dacă te uiți suficient de atent, poți găsi oameni grozavi. Adevărata provocare este să-i păstrezi.

La Com-Forth, rata plecărilor din companie este aproape de 0%. Avem colegi care ne sunt alături de aproximativ 20 de ani. Îmi amintesc că cineva a plecat în perioada de probă pentru că nu eram potriviți la nivel de cultură organizațională, dar asta a fost acum vreo 7 ani. Trebuie să faci un efort să angajezi oameni potriviți și să faci eforturi să-i păstrezi.

Potrivit Gartner, costul mediu al unui coleg care pleacă este de aproximativ 19.000 USD. Inclusiv costul productivității scăzute și pierdute, plecare, recrutare, onboarding, totul. Este costisitor să lași un coleg să plece, așa că puține companii fac un efort real pentru a preveni acest lucru.

Angajații au fost întotdeauna exploatați cam peste tot. Acum se schimbă jocul de putere sau mai degrabă ei încep să ceară respect și o ofertă corectă de la angajatori.

Nu sunt deloc surprins de curentul The Great Resignation. Dar cred că asta duce la un mediu mai bun, mai sănătos, te învață să ai răbdare ca angajator și te motivează să valorifici corect ceea ce ai.

Apropo, nu este adevărat nici că tinerii de azi nu vor să muncească, ci doar să facă bani, sau că nu au disciplină, doar cerințe. Nu e deloc adevărat. Avem colegi din generația Z, unul dintre ei e născut în 2001. Sunt motivați și sunt orientați spre muncă, dar pur și simplu nu le place controlul și limitele.

Colegii noștri, inclusiv cei tineri, sunt auziți și pot lucra într-un mediu flexibil. Să zicem, din Grecia pentru câteva săptămâni, unde pot face kitesurf după o zi de lucru de 8 ore. (Povestea adevărată apropo.) Tehnologia ne permite, avem încredere în oamenii noștri, așa că de ce nu?

Noi, cei de la Com-Forth, am fost obișnuiți să lucrăm într-o configurație flexibilă, hibridă în ultimii 5 sau 6 ani, toată lumea având opțiunea de a lucra de acasă dacă are chef. Așa că restricțiile care au venit odată cu pandemia nu ne-au impactat foarte mult, doar am continuat să lucrăm mai mult sau mai puțin așa cum era deja obișnuiți. Nu ne este frică de flexibilitate dacă ne ajută colegii și nu dăunează productivității.

Ne dorim ca oamenii buni să lucreze pentru noi, așa că pentru asta trebuie să fim și noi un angajator bun. Mediocru nu este suficient, oamenii nu se mai mulțumesc cu mediocru.

Și chiar mă bucur să văd asta.

Cum creșteți nivelul de abilități digitale în companie? Angajare, formare, ambele sau aplicați alte soluții?

După cum am menționat mai devreme, uneori angajăm colegi noi pentru a face față numărului mare de proiecte. Tocmai am angajat cel de-al 4-lea Codecooler în octombrie anul trecut. Dar nu vrem să creștem prea mult, așa că nu angajăm tot timpul.

În ceea ce privește formarea, am constatat că dezvoltatorii noștri preferă să învețe singuri prin proiecte noi și inovație, dar și să învețe unii de la alții. Și susținem asta. Training-urile sunt și ele o opțiune, dar vedem de cele mai multe ori colegi interesați de dezvoltarea pe zona de soft-skills.

De ce ai ales să faci un parteneriat cu Codecool?​

Când am fost contactați prima dată de Codecool, nu faceam angajări. Dar într-o zi, Angi, account managerul nostru de la Codecool, m-a sunat să-mi spună că a găsit pentru noi un absolvent care crede că se potrivește perfect cu nevoile și cultura noastră. Am verificat și chiar așa era. Am angajat imediat acest Codecooler, chiar dacă la acel moment nu căutam să ne mărim echipa, dar era o potrivire perfectă pe care nu o puteam rata. Fix persoana la care am visat să o avem în echipa noastră.

Acest lucru a fost posibil doar pentru ca account managerul nostru ne-a ascultat, a înțeles cine suntem și nu a încercat să vină cu propuneri cu care doar ne-am fi pierdut timpul.

A așteptat până a găsit un Codecooler care era perfect pentru noi și apoi m-a sunat. Am apreciat atât de mult acest lucru și nu am fost niciodată dezamăgit de Angi sau Codecool.

Cum îi percepi pe Codecooleri?

Absolvenții Codecool mi se par foarte motivați. După ce s-au „auto-eliminat” de pe piața muncii timp de un an, cât a durat cursul de formare de Full-Stack Developer, ei abia așteptau să revină la job. Cred că Codecool este un angajament foarte mare cu pregătirea intensivă, full-time, timp de un an, încât absolvenții apreciază oportunitatea de a lucra la proiecte inovatoare la primul lor job în IT.

Nu e ușor să studiezi la Codecool, iar la final absolvenții dobândesc foarte multe informații. Desigur, nu au cum să le știe pe toate, dar nu le poți învăța nici în 5 ani. Ce este cel mai important, la Codecool înveți să înveți și înveți să îți placă să înveți.

Codecoolerii sunt oameni buni, motivați și pricepuți, iar aceste lucruri contează pentru mine.

Ce tendințe locale și globale îți impactează astăzi afacerea?

Una este Total Experience, care face o trecere de la o abordare centrată pe tehnologie la una centrată pe om în dezvoltarea digitală. Acesta nu este un trend nou, dar este la fel de puternic ca întotdeauna și foarte relevant pentru afacerea noastră.

Un altul este evoluția platformelor low-code și a altor instrumente care fac software development-ul mai ușor, democratizând astfel programarea. Nu mai ai nevoie de abilități tehnice avansate pentru a crea soluții simple. Sigur, ai nevoie de ele pentru lucruri mai complexe, dar nu pentru activități de bază.

Apoi, există trendul citizen data scientist – democratizând în mod similar domeniului analizei datelor. Permite colegilor cu abilități analitice de bază să efectueze analize avansate cu ajutorul tehnologiei inteligente.

Acest lucru ne aduce la Industria 5.0, care se concentrează pe interacțiunea dintre oameni și mașini. În Industria 4.0, producția industrială trece printr-o transformare digitală. Acesta lucru aduce deciziile bazate pe date în fabrici, procese de control bazate pe IA, toate focusate și conduse de tehnologie. Cu Industria 5.0, acum oamenii sunt în centru, iau decizii. Aceasta este o schimbare majoră de paradigmă; tehnologia nu mai este cheia, ci oamenii.

În trecut, dacă voiai să faci trecerea la digital, aduceai un Chief Digital Officer (CDO) responsabil pentru digitalizare. Astăzi, toată lumea are nevoie să fie digitală, ceea ce înseamnă că fiecare persoană trebuie să folosească sau, uneori, chiar să dezvolte tehnologie. Toată lumea trebuie să se schimbe, ceea ce este greu, dar soluțiile de lowcode și de citizen data scientists menționate mai sus pot ajuta.

Și nu în ultimul rând, sustenabilitatea și grija pentru planetă, crearea unor tehnologii care ne ajută să trăim în condiții mai bune în următoarele decenii, este o altă tendință despre care mă bucur să văd că, câștigă teren – și ca ființă umană.

Care este viziunea ta digitală pe termen lung pentru companie​?

Cred în creșterea durabilă și inovarea continuă în afaceri, chiar și cu costulprofitului pe termen scurt. Sunt hotărât să creez automatizări care să fie utilizate pentru mai bine.

Automatizarea ar trebui să adauge mult mai multă valoare, nu doar reducerea costurilor. Ar trebui să preia acele job-uri care ar fi mai făcute mai bine de mașini (cum ar fi inspecția vizuală la sfârșitul unei linii de producție, dar și multe altele care aduc rapid oamenii în burn-out).

Astfel, e important să le oferim acestor oameni oportunitatea de a realiza o muncă mai bună, în care pot adăuga mai multă valoare.

Vrem să fim compania care se ocupă de proiecte de tip „automatizarea pentru mai bine”, fiind un fel de oază centrată pe om într-o industrie bazată pe tehnologie – cu o cultură puternică, principii puternice și curajul de a spune „nu”, atunci când e necesar.

Cum vezi viitorul nostru digital?​

What I see is that right now we’re going from one extreme to another by rushing from complete digital illiteracy towards a fully virtual lifestyle. 

Cred că putem găsi un echilibru doar atunci când începem să valorificăm iar interacțiunile tradiționale, precum întâlnirile față în față, strângerile de mână sau adunările din cadrul conferințelor.

Să ne interesăm iar, cu adevărat, unul de celălalt și să ne oferim timp nu doar online, ci la o cafea. Cred că aceste lucruri vor căpăta și mai multă valoare curând. Oricum, chiar și vânzările de cărți clasice, pe hârtie, au crescut după ce a început pandemia.

Cred că avem nevoie de analogic cel puțin la fel de mult cât avem nevoie de digital în viața noastră. Și cred că vom găsi în cele din urmă un echilibru natural și viabil. Vom folosi roboții pentru scopuri pozitive, și nu vom ajunge în Matrix, ci vom prospera ca ființe umane în era digitalului.


Cauți un angajator digital care inspira, precum Com-Forth?

Contactează-i direct și întreabă-i despre pozițiile disponibile. Dacă ai nevoie de formare înainte, ia în vedere cursul nostru de Full-Stack Developer, care îți va oferi acele skill-uri de care companii ca Com-Forth și ceilalți 300 de parteneri ai noștri le caută.

Sper să ne auzim curând!

Postări asemănatoare

Nu a existat niciodată un moment mai bun pentru a învăța noi abilități digitale. Iată de ce
Te gândești la o nouă carieră?...
Am învățat să văd lucrurile noi ca pe o oportunitate să cresc” – povestea lui Daniel
De la psihologie la programareDaniel Istrate...
Salarii IT în 2023: Cât câștiga un programator în funcție de specializare, în România?
Dacă domeniul IT&C te atrage tot...