Innoveo: „Un loc minunat unde să înveți și să evoluezi în continuare”

16/08/2022

8 minute

În seria noastră de articole Inspiring Digital Employers, îți prezentăm câțiva dintre cei peste 300 de clienți din 4 țări. Fă cunoștință cu Innoveo din Ungaria.

Partenerii noștri ne inspiră nu numai să devenim noi înșine angajatori mai buni, ci și să contribuim la succesul lor cu noi super-colegi în domeniul tehnologiei, în conformitate cu nevoile lor de business și cu cultura lor corporativă. Suntem mândri să fim partenerii lor de educare și furnizare de talente tech și ne bucurăm să îi punem în legătură cu absolvenții Codecool, cei mai buni juniori din domeniul tehnologiei de pe piață.

Îți prezentăm Innoveo, societate care oferă o platformă elvețiană no-code care ajută la crearea rapidă și eficientă de software de nivel enterprise, simplificând în același timp colaborarea între echipe. Aceștia transformă experiențele digitale și contribuie la creșterea afacerii cu o soluție de platformă cloud cu adevărat no-code, activată de AI. De data aceasta, am stat de vorbă cu managerul lor de prestări servicii, Péter Tálas.

Mă bucur să te cunosc, Péter! Te rog să ne prezinți compania. Ce fel de angajator este Innoveo?

Suntem o companie cu sediul în SUA care lucrează la perturbarea pieței de software no-code prin platforma noastră numită Innoveo Skye.

No-code era o piață de nișă acum 5-10 ani. Aceasta a evoluat de la facilitarea instrumentelor specifice unei funcții la posibilitatea ca o gamă mai largă de angajați din domeniul afacerilor să își însușească automatizarea și să construiască noi aplicații software fără scrierea de cod.

Până în 2021, dimensiunea pieței a ajuns la 6 miliarde USD, iar estimările arată că până în 2025 aceasta va crește la 47 de miliarde USD și la 190 de miliarde USD până în 2030, astfel că potențialul pieței este enorm.

Acest tip de dezvoltare a aplicațiilor a câștigat teren. Clienții caută soluții software care nu numai că se adresează problemelor lor specifice, ci pot deveni un instrument strategic în cadrul organizației lor pentru a gestiona diverse provocări legate de sistemele IT. Facem parte acum din acest hype și lucrăm pentru a fi în primul rând și în centru, ceea ce este fantastic.

Innoveo a fost înființată în 2007, iar atunci aveam sediul în Elveția, prima noastră locație. Biroul din Budapesta a fost deschis în 2014, ca centru de livrare pentru serviciile noastre profesionale. De atunci, am ajuns la peste 70 de angajați la nivel local și plănuim noi extinderi în anii următori.

Cunosc alte platforme low-code cu prezență în Ungaria, dar o companie de platforme cu adevărat no-code nu există aici. Astfel, dacă cineva dorește să facă parte din această oportunitate de piață, compania noastră este locul potrivit. Avem o comunitate diversă de aproape 200 de persoane care lucrează din SUA continentală, Puerto Rico, Elveția, Ungaria, Spania și India.

Lucrăm cu clienți din întreaga lume, inclusiv cu jucători de vârf de pe piața asigurărilor și a finanțelor. Aceasta este o oportunitate excelentă pentru oricine se află la început de carieră sau dorește să evolueze în continuare din punct de vedere profesional.

La Budapesta, am modernizat biroul de mai multe ori în ultimii ani pentru a ne adapta la creșterea echipei și la provocările recente legate de schimbarea mediului de lucru din cauza pandemiei. Ne-am extins suprafața și am adăugat mai multe săli de ședință și spații cooperative, inclusiv mobilier ergonomic. Vrem să ne asigurăm că oamenii se simt confortabil să vină la birou atunci când este nevoie și că au mediul potrivit pentru a lucra împreună.

Compania oferă, de asemenea, beneficii excelente, inclusiv asigurare medicală privată, evenimente de echipă și oportunități de călătorie, deoarece clienții noștri sunt toți din Ungaria.

Ce tip de software dezvoltați pentru clienții care activează în industria asigurărilor?

Procesele și operațiunile de afaceri din domeniul asigurărilor vin cu mai multe provocări. Putem oferi multe lucruri clienților noștri, de la simple soluții de quote-and-bind în afaceri noi, prin gestionarea partenerilor de distribuție, a brokerilor, agenților și agențiilor, până la oferirea de portaluri pentru clienți, sisteme de administrare a polițelor și de gestionare a cererilor de despăgubire.

Cu toate acestea, platforma noastră nu este construită doar pentru cazuri de utilizare în domeniul asigurărilor, deoarece modulele și instrumentele sale sunt concepute pentru a construi elementele generale ale unei aplicații web moderne.

De ce talentele și competențele digitale sunt esențiale pentru afacerea ta? Ce tip de competențe cauți în principal atunci când faci angajări?

Depinde de echipa pentru care angajăm. În echipa pe care o conduc, avem în principal Business Analysts și System Analysts, care alcătuiesc nucleul echipelor noastre de proiect de implementare. Primul este mai apropiat de un rol tradițional de analist de afaceri pe care îl puteți vedea la alte companii.

Pentru aceste roluri angajăm persoane cu abilități excelente de analiză, de rezolvare a problemelor și de comunicare. Aceștia trebuie să cunoască ciclurile de dezvoltare a software-ului și modul în care cerințele software sunt descoperite și structurate în faze de livrare.

Pentru a ocupa funcții superioare, angajații trebuie să aibă cunoștințe excelente în domeniile respective pentru a-i consilia pe clienții noștri cu privire la cele mai bune practici și pentru a acționa în calitate de consilieri de încredere în sistemele de asigurări.

Analiștii de sistem sunt responsabili în principal de activitatea de configurare în timpul execuției proiectelor noastre. Aceștia trebuie să aibă cunoștințe înnăscute despre platformă și să devină un utilizator competent al acesteia pentru a crea cele mai bune trasee pentru utilizatori. Aceștia trebuie să lucreze în echipe scrum de proiecte agile, astfel încât cunoștințele despre metodologiile de lucru ale unor astfel de echipe sunt utile în prealabil. De asemenea, îi îndrumăm să înțeleagă modul în care se desfășoară proiectele în organizația noastră.


Peste tot se vorbește despre deficitul tot mai mare de talente digitale. Ce părere ai despre asta? Cât de greu este să găsești oamenii potriviți în zilele noastre?

Găsirea oamenilor potriviți a fost întotdeauna o provocare și trebuie să faci un efort suplimentar – nu pentru că s-ar putea să nu găsești competențele potrivite, ci din cauza factorului uman. În timpul angajării, verificăm aptitudinile tehnice și abilitățile de rezolvare a problemelor. Dar dacă o persoană are probleme de comunicare, știm că, probabil, colaborarea cu ea nu va funcționa.

Trebuie să găsim personalități care se integrează bine în echipa noastră și care sunt încântate să lucreze cu platforma noastră. În ultima rundă de interviuri, toți candidații au parte de o demonstrație în care au ocazia să vadă cum funcționează platforma. Se întâmplă ca aceștia să vadă imediat cum ar putea fi mai ușor să lucreze cu platforma noastră și să rezolve problemele cu care s-au confruntat mai devreme în cariera lor. Astfel, putem observa un interes real din partea lor de a lucra cu noi în viitor. Alteori, nu se văd lucrând cu ea sau pur și simplu nu sunt entuziasmați, tocmai de aceea păstrăm aceste runde și prezentări pentru a asigura interesul reciproc.

Cum creșteți competențele digitale ale organizației? Prin angajare, formare, ambele sau în alt mod?

Întotdeauna primim feedback pozitiv cu privire la procesul nostru de integrare, un proces bine structurat, care durează de obicei 3-4 săptămâni, pe care îl primește toată lumea atunci când se alătură organizației. Aceștia beneficiază de o formare de bază și avansată pe platformă – văd aspectele de bază și cele mai avansate ale platformei cu exemple reale.

După această secțiune, sunte expuși la o simulare de afaceri în cadrul căreia își pot face o idee despre un proiect real. Ei pot trăi live unele dintre provocările la care ne pot supune proiectele noastre, cum ar fi cereri neașteptate din partea partenerilor, cerințe în schimbare, contestarea soluțiilor propuse și așa mai departe. Ei pot verifica cum ar reacționa, iar acesta este întotdeauna un exemplu excelent de învățare; putem discuta despre proces, iar noii noștri angajați pot acumula învățăminte valoroase.

Pe lângă ghidurile oficiale de utilizare a platformei noastre, avem platforme cu informații editate de comunitate, care ar trebui să ofere idei pentru cele mai frecvente provocări și probleme cu care colegii s-ar putea confrunta în activitatea lor de proiect de zi cu zi.

Și, din când în când, organizăm cursuri de formare tehnică internă mai specifice, cum ar fi cursuri de dezvoltare a bazelor de date sau AIP.

Recunoaștem, de asemenea, nevoia de lecții în afara platformei noastre sau a industriei noastre. Prin urmare, am lansat o platformă de formare completă, unde oamenii pot naviga liber printre mii de cursuri de formare, cărți și prelegeri privind competențele fizice și juridice.

Ce tendințe globale și locale vedeți că vor avea un impact asupra industriei tale?

Tendința „no-code/low-code” a început în urmă cu opt ani, dar creșterea pieței a fost enormă în ultimii ani. Această creștere este un răspuns la trecerea la transformarea digitală și la adaptarea din ce în ce mai mare, în ultima vreme, la munca la distanță. Unul dintre avantajele semnificative ale acestor platforme este că promovează niveluri ridicate de agilitate în afaceri și reduc semnificativ timpul de lansare pe piață și costurile.

Deși ultimii ani au adus această creștere semnificativă, există încă câteva provocări pe care industria trebuie să le abordeze. Opțiunile de personalizare mai puține (în comparație cu dezvoltarea complet personalizată), posibilitățile sporite de blocare a furnizorului și riscurile de securitate, toate acestea acționează împotriva acestor soluții.

La Innoveo, ne străduim să abordăm toate aceste aspecte ale dezvoltării low-code și să ne sporim avantajul competitiv. Cu toate acestea, bariera tehnică generală redusă la intrare și posibilitățile infinite de dezvoltare a no-code/low-code vor susține creșterea pieței în anii următori.

De ce ai ales să colaborezi cu Codecool?

Am început să lucrăm cu Codecool în urmă cu un an și, de la bun început, am știut că Codecool este un partener excelent pentru noi. Am constatat că studenții Codecool, atunci când absolvă, au deja acele competențe esențiale de care avem nevoie pentru a putea să-i formăm mai departe. Acest lucru este valabil mai ales pentru cei care au făcut cursul Full-Stack Development.

Cum vedeți cooperarea noastră?  De ce este valoroasă pentru voi? Și ce părere aveți despre cursanții Codecool?

Toți cursanții Codecool au rămas și au devenit completări excelente pentru echipele noastre. Nu avem nevoie de toate abilitățile pe care le învață la școală. Totuși, apreciem faptul că au o abordare sistematică și o viziune completă asupra procesului de dezvoltare, ceea ce le permite să înțeleagă mai bine platforma noastră. Ei învață rapid și adună toate competențele necesare în două luni pentru a începe să lucreze independent.

În plus, ei aduc un pic de „aer proaspăt” în comunitatea noastră, deoarece sunt tineri, motivați și dornici să învețe.

Care este viziunea ta digitală pe termen lung pentru compania ta? Care sunt cele mai importante proiecte pe care le ai în acest moment?

Ne aflăm într-o perioadă interesantă acum, am primit destul de multe finanțări în ultimii ani și continuăm să strângem bani de la investitori și anul acesta, ceea ce ne va oferi modalitățile de a ne extinde și mai mult echipele, de a ne îmbunătăți platforma și serviciile, de a achiziționa mai mulți clienți noi, de a intra pe noi piețe.

Toate acestea sunt foarte palpitante, iar noii membri vin acum la noi într-un moment în care se lucrează la multe lucruri.

Cum vezi viitorul nostru digital comun?

Este greu să vezi în viitor; gândește-te doar la cât de diferite erau viziunile noastre de acum 20 de ani despre cum ar arăta viața noastră astăzi. Cred că tendințele în materie de automatizare digitală, IoT și inteligență artificială vor continua în domeniile în care sunt deja semnificative în prezent, cum ar fi asistența medicală personalizată, mobilitatea, energia inteligentă și așa mai departe.

Este greu de spus cât de radical va schimba lucrurile față de prezent.

Sunt interesat de modul în care tehnologia va aborda schimbările climatice și va reduce emisiile în sectoarele energiei, agriculturii și transporturilor. În același timp, va reuși să mențină o amprentă ecologică mai mică? Un alt lucru pe care probabil că l-aș urmări atent este reglementarea pieței financiare, care va viza băncile online, criptomonedele și alte soluții de servicii financiare care vor folosi blockchain.

În cele din urmă, interesul tot mai mare pentru metavers este o tendință interesantă care continuă să atragă fonduri publice și private importante.

 

 


 

Cauți un angajator digital ca Innoveo? Contactează-i direct și întreabă-i despre posturile deschise. Dacă ai nevoie mai întâi de formare, ia în considerare cursul nostru de Full-Stack, care-ți va oferi exact competențele pe care le caută Innoveo și ceilalți  peste 300 de parteneri ai noștri.

Postări asemănatoare

Nu a existat niciodată un moment mai bun pentru a învăța noi abilități digitale. Iată de ce
Te gândești la o nouă carieră?...
Am învățat să văd lucrurile noi ca pe o oportunitate să cresc” – povestea lui Daniel
De la psihologie la programareDaniel Istrate...
Salarii IT în 2023: Cât câștiga un programator în funcție de specializare, în România?
Dacă domeniul IT&C te atrage tot...