Înapoi la blog

Cum am devenit programator – interviu #pebune cu Adrian Pogar, primul absolvent Codecool

Adrian Pogar s-a alăturat școlii noastre încă de la început și este primul absolvent Codecool din România. Un fel de deschizător de drumuri care ne dă un exemplu impecabil de motivație, demonstrată pe parcursul întregii perioadei petrecute cu noi. Chiar dacă...

  • Oameni

Adrian Pogar s-a alăturat școlii noastre încă de la început și este primul absolvent Codecool din România. Un fel de deschizător de drumuri care ne dă un exemplu impecabil de motivație, demonstrată pe parcursul întregii perioadei petrecute cu noi. Chiar dacă vine cu un background din industrii non-tehnice, reconversia profesională a fost un succes pentru Adi. Astăzi, vorbim cu el și despre el pentru a afla cum a decurs transformarea lui din ultimele luni și cum arată, pe bune, aventura spre lumea programării.

În septembrie 2019, când prima grupă de #codecooleri începea să studieze programare în școala noastră, am făcut promisiunea că îi vom transforma pe studenții noștri în developeri adevărați și le vom garanta un job în IT după absolvire. Un an jumătate mai târziu, stăm la masă cu Adi Pogar, primul absolvent Codecool, care ne vorbește despre aventura lui din ultima perioadă și provocările pe care le-a întâlnit pe parcurs, din poziția de jr. full-stack developer la Zitec.

 

În formarea profesională a lui Adrian a contribuit întreaga echipă Codecool România, de la mentori, la oamenii de resurse umane și sales, precum și toți cei care au crezut în potențialul său. Dar pentru succesul și transformarea lui de astăzi cel mai important element a fost propria lui motivație.

 

Despre primul absolvent Codecool din perspectiva de HR

“Adi reprezintă pentru mine definiția motivației și a perseverenței. Dacă ar fi să includ o poză reprezentativă în DEX pentru acești 2 termeni, clar ar fi imaginea lui Adi pe care-l găseai într-una din sălile noastre de lucru, de la 9 dimineața până la 6 seara, stând foarte concentrat în fața laptopului”, ne detaliază Monica Mihuțescu, Recruitment and Student Manager, una dintre persoanele care au urmărit îndeaproape evoluția lui Adrian.

 

Deși, contrar așteptărilor, procesul de învățare nu a fost unul lipsit de provocări, iar pe parcursul celor 12 luni de studiu intensitatea și nivelul impuse de Codecool și-au spus cuvântul, Adi a reușit să își găsească propriul ritm constant de învățare și progres de-a lungul celor 4 module, pentru a-și duce la bun sfârșit obiectivele. “Pot spune chiar că evoluția lui este de-a dreptul remarcabilă și vreau să insist aici pe zona soft skills. Când l-am cunoscut prima dată pe Adi, mi-am notat următoarele lucruri: este un problem solver, are inițiativă și poate prelua un rol de coordonator și este deschis spre autocunoaștere și îmbunătățire proprie, cu un mare potențial pentru dezvoltare ulterioară. Un an jumătate mai târziu, Adi a devenit junior full-stack developer, integrându-se cu mare ușurință în cadrul echipei de programatori din care face acum parte. Noțiunea de team player îl definește cu siguranță, precum și maturitatea personală și profesională pe care a dezvoltat-o progresiv alături de noi. Mă bucur mult că am putut să fac parte din călătoria lui către lumea programării”, completează Monica Mihuțescu.

 

Ce spun colegii

Și colegii lui Adrian întăresc ideea de mai devreme, descriindu-l ca pe un team-player “proactiv și muncitor”, “creativ, focusat și implicat, o persoană pe care te poți baza și pe care o vrei în echipă”, “Adrian a fost nucleul echipei noastre când lucram la proiectele comune și a demonstrat că știe să se descurce foarte bine în momentele de presiune, cum să motiveze oamenii și cum să dezmorțească o situație în care ne simțeam cu toții blocați. Cu alte cuvinte, e o alegere ideală pentru o echipă puternică”.

 

Sub lupa mentorilor

“Când studenții mă întrebă - Pot să învăț programare dacă nu am background real? - prima persoana care îmi vine în minte este Pogar. Îmi amintesc cât de greu i-a fost la început. Venea la școală și lucra de dimineață până când îl dădea domnul Costache, administratorul școlii, afară. Lucra la proiecte, căuta materiale extra, punea întrebări, era mereu curios și avea un mod jovial de a trata erorile. Pentru mine Pogar este dovada clară că dacă știi ce vrei, ești motivat și lucrezi intens, se poate.” – Iulia Iacob, Head of Mentors România.

 

Cum am devenit programator - interviu #pebune cu Adrian Pogar

 

1. Ce poți să-mi spui despre viața ta de dinainte de Codecool? Cu ce te ocupai?

Am făcut foarte multe lucruri înainte de Codecool. Mi-am luat diploma de licență și master în antropologie culturală, am făcut 6 ani de voluntariat în diferite domenii, am lucrat în cadrul unui muzeu, într-un ONG și în domeniul “entertainment-ului”.

2. Cum ai decis că vrei să înveți programare?

Am decis să învat programare deoarece căutam un domeniu de activitate în care să am ceva nou de învățat în fiecare zi, dar și care să fie satisfăcător din punct de vedere financiar.

3. Cum ai ales Codecool? 

De Codecool am aflat de pe internet. M-am documentat puțin și mi-a plăcut ceea ce am aflat. Mi s-a părut foarte interesantă perspectiva asupra procesului de învățare pe care o are Codecool, prin metoda mastery based learning, iar garanția locului de muncă a fost pentru mine garanția calității studiilor.

4. Ce amintiri ai din perioada studiilor?

Din Codecool am rămas cu foarte multe de amintiri frumoase și mi-am creat multe legături reale de prietenie. Sunt și în prezent în contact cu cea mai mare parte dintre studenți, iar cu unii dintre ei am rămas colegi și în cadrul noului job. Aici am cunoscut foarte mulți oameni creativi, deschiși și călduroși. Tin minte că lucram cu plăcere la proiecte și n-am fi reușit fără ajutorul mentorilor care au fost un real suport, de-a lungul celor 12 luni.

5. Ce limbaje de programare ai studiat în Codecool și pe ce te-ai specializat într-un final?

Prima oară am învățat bazele programării cu Python. Ulterior, am mers mai departe și am învățat să dezvoltăm site-uri web. Aici am folosit și Python, dar am completat cu HTML, CSS și JavaScript. Următorul pas a fost să schimbăm paradigma de lucru și am trecut la programare orientată pe obiect, iar acest lucru l-am făcut în JAVA. În final, eu am ales să mă specializez în PHP.

6. Cum a decurs procesul de găsire a job-ului și cum te-a ajutat Codecool în această etapă?

În afară de organizarea interviurilor, o etapă foarte importantă din tot procesul Codecool, cel mai constructiv lucru pentru mine a fost că am reușit să înțeleg cum ar trebui să mă prezint la un interviu și abia acum am înțeles de ce nu am mers mai departe după unele interviuri în trecut și de ce am avut succes la altele. Informația pe care am primit-o a fost revelatoare pentru mine, iar asta o văd cel mai bine acum, din poziția de absolvent Codecool.

7. Unde te-ai angajat după ce ai obținut statusul de absolvent Codecool și pe ce poziție lucrezi?

În momentul de față sunt junior full-stack developer la Zitec. Evident, responsabilitățile mele sunt adecvate poziției mele, uneori mai ușoare, alte ori mai provocatoare. Îmi place foarte mult că de la o zi la alta simt cum cresc și dobândesc mai multe cunoștințe. În cele din urmă, acesta a fost unul dintre motivele pentru care m-am orientat spre programare și mă bucur că lucrurile s-au întâmplat conform așteptărilor.

8. Ce tehnologii folosești la job?

Tehnologiile de bază folosite sunt PHP și Symfony, apoi SonataAdmin, MySQL, JavaScript, HTML, CSS, Docker, și Git.

9. Ce îți place cel mai mult la actualul job?

Echipa - pe lângă ce am menționat deja mai sus.

10. Ce alte oportunități de promovare sau învățare vezi pe viitor?

Consider ca programarea este un domeniu în care poți evolua în multe feluri, de aceea am și ales asta. Așadar, în calitate de absolvent Codecool, posibilitățile sunt nenumărate. Depinde doar de tine să știi ce vrei și în ce direcție te îndrepți.

11. Pe lângă noțiunile tehnice și oportunitățile de carieră, ce ți-a mai adus în plus experiența Codecool?

Foarte important la Codecool, pe lângă oportunitățile profesionale și noțiunile tehnice pe care le-am deprins, m-am dezvoltat pe partea de soft skills. Un alt lucru important este că aici se lucrează ca în mediile reale. Spre exemplu, am învățat să lucram cu metodologia Agile, ceea ce m-a ajutat să mă integrez foarte ușor la noul loc de muncă.

12. Ce sfat ai da cuiva care se gândește acum să se înscrie în Codecool?

Programul Codecool este unul foarte intensiv și ai nevoie de foarte multă motivație. Deci, sfatul meu ar fi să se gândească foarte bine la motivație.

 

Dacă povestea de succes a lui Adrian te-a inspirat, aplică și tu la cursul nostru de full-stack developer cu job garantat și poți deveni absolvent Codecool în doar 12 luni.

Distribuie