„Codecool był jedną z najlepszych decyzji w moim życiu…” – poznaj historię Leviego

10/08/2022

4 minut czytania

Levente_szoftverfejleszto

Levente Réti ukończył nasz kurs programowania Full-Stack Developer w 2019 roku. Mimo że ma zaledwie 23 lata, od 2 lat pracuje już jako programista. Obecnie jest programistą w META-INF, pierwszej firmie partnerskiej Atlassian w Europie.

Dowiedz się, dlaczego Levi wybrał Codecool zaraz po liceum, jakie oczekiwania wobec juniorów mają firmy technologiczne i poznaj wiele ekscytujących szczegółów na temat życia młodego programisty. Zostań z nami!

Cześć Levi, miło mi Cię poznać! Jaka jest Twoja aktualna praca? Jak powinniśmy sobie wyobrazić Twój zwykły dzień pracy?

Po Codecool rozpocząłem pracę w META-INF. Obecnie pracuję w dziewięcioosobowym zespole jako programista Full-stack

Przeciętny dzień pracy zaczynam od spotkania o 9:30, a następnie sprawdzam tablicę naszego zespołu. Widzę, co mogę zrobić w danym dniu i komu mogę pomóc, jeśli dana osoba utknie w martwym punkcie. Oczywiście zawsze odbywają się doraźne spotkania projektowe dotyczące bieżących projektów rozwojowych. 

Poza porannymi spotkaniami i cotygodniową analizą nie mam ustalonych zajęć, więc mogę wykonywać swoje zadania tak, jak chcę. 

Co podoba Ci się w Twojej obecnej pracy? Jakie są możliwości rozwoju?

W META-INF nieustannie pracujemy nad tworzeniem nowych, unikalnych produktów, więc kopiowanie poprzednich kodów z innych projektów nie ma tutaj miejsca. Cały czas rozwijamy różne funkcjonalności, zatem w mojej codziennej pracy ciągle pojawiają się nowe i ekscytujące wyzwania. 

Początkowo zostałem zatrudniony jako konsultant techniczny, ale po niezwykle szczegółowym, indywidualnym planie rozwoju w ciągu ostatnich dwóch lat zostałem programistą Full-stack.

W trakcie tego procesu otrzymałem mnóstwo wsparcia od kierownictwa i moich kolegów, co było dla mnie niezwykle pozytywnym doświadczeniem.

Dlaczego zdecydowałeś się na karierę w IT i na współpracę z Codecool?

Komputerami interesuję się od dzieciństwa, a poza tym jest to dość elastyczny zawód. Potrzebuję jedynie laptopa i połączenia z Internetem, a moje zadania mogę wykonywać z dowolnego miejsca na świecie. Przez długi czas nie wiedziałem, jak wejść do branży IT, ani jak mógłbym w ogóle zacząć się uczyć programowania.

Słyszałem z różnych źródeł, że matematyka i inne przedmioty akademickie nauczane na uczelniach nie mają zastosowania w pracy programisty, jednak nadal musisz poświęcić im mnóstwo czasu. 

Ostatecznie wybrałem Codecool ze względu na długość kursu programistycznego Full-stack. W trakcie kursu jest mnóstwo czasu na praktykę, a zgromadzona wiedza może Cię całkowicie pochłonąć. Poza tym, w Codecool masz możliwość rozwijania się we własnym tempie i możesz zajmować się konkretnymi materiałami lub projektami przez dłuższy czas, co pomaga w utrwalaniu całej nowej wiedzy.

Zaraz po szkole zamiast uczelni wybrałeś naszą szkołę. Nie żałujesz? 

Często dostaję to pytanie, ale nie, niczego nie żałuję. Mam dopiero 23 lata, ale bez wahania mogę stwierdzić, że Codecool był najlepszą decyzją w moim życiu

Gdybym wtedy wybrał wyższą szkołę, zdobyłbym już dyplom i dopiero zaczynałbym szukać pracy bez żadnego praktycznego doświadczenia. Tymczasem kurs ukończyłem w ciągu roku. W trakcie projektów indywidualnych i grupowych zdobyłem cenną wiedzę, a dzięki gwarancji pracy mogę już od dwóch lat pracować jako programista. Są to dla mnie ogromne zalety.

Czy Twoim zdaniem ludzie potrzebują uczelni, aby stać się technicznymi specjalistami? Czy kiedykolwiek czułeś, że wadą jest to, że nie masz stopnia naukowego?

Myślę, że IT jest dziedziną, w której wiedza naukowa wykładana na uniwersytetach nie jest wystarczająca. W tej branży wszystko szybko się zmienia – innowacyjne technologie i języki programowania pojawiają się cały czas. Ciągle musisz się szkolić. Jeśli nie nadążasz, po prostu omijasz rzeczy i zaczynasz pozostawać w tyle. 

Dzięki gwarancji pracy znalazłem zatrudnienie, przez co nigdy nie czułem się w niekorzystnej sytuacji, dlatego że nie mam dyplomu. Większość firm interesuje się tym, co umiesz w praktyce, a nie tym, co masz na papierze.

Powiedz z Twojego doświadczenia, co w dzisiejszych czasach jest istotne dla firm i jakie są ich oczekiwania wobec młodszych pracowników?

Myślę, że najważniejszymi oczekiwaniami wobec juniorów są otwartość, dążenie do wiedzy i chęć działania. Są one ważniejsze niż znajomość języka programowania na danym poziomie zaawansowania. Jeśli masz te cechy, możesz nauczyć się wszystkiego i w wielu miejscach pracy istnieje ta świadomość. Ogólnie rzecz biorąc, firmy szukają dobrych graczy zespołowych a nie samotnych „supergwiazd”. Dokładnie do tego przygotowują kursy Codecool.

Czy czujesz, że możesz skorzystać z rzeczy, których nauczyłeś się w Codecool?

Zdecydowanie. Poza oczywistymi umiejętności twardymi (wiedzą techniczną) niesamowicie przydatne okazały się warsztaty z umiejętności miękkich. Zajęcia z komunikacji asertywnej okazały się najlepsze, ponieważ rzeczy, których się tam nauczyłem, mogę wykorzystywać w pracy i w życiu codziennym.

Co najbardziej podobało Ci się w naszej szkole?

Codecool był najbardziej definiującym doświadczeniem w moim życiu, jeśli chodzi o moją karierę i światopogląd. Najbardziej podobała mi się zżyta społeczność. Mogłem poprosić o pomoc każdego i zawsze znalazła się osoba, która zaangażowała się w proces podczas rozwiązywania konkretnego problemu.

A co było dla Ciebie największym wyzwaniem i dlaczego?

Największym wyzwaniem było dla mnie dorosłe życie po ukończeniu szkoły średniej, ponieważ kurs Codecool wiązał się z przeprowadzką. Kiedy zaczynałem pracę po kursie, ciężko było się skoncentrować z powodu sytuacji, którą wywołała pandemia.

Jakie masz plany?

Planuję pozostać w mojej obecnej pracy przez kilka lat, ponieważ ją lubię, a kierownictwo stale wspiera mój rozwój zawodowy.

Co będzie później? Kto wie… nie wybiegam tak daleko w przyszłość.

Co powiedziałbyś osobom, które zastanawiają się nad aplikowaniem do Codecool?  Masz dla nich jakieś porady i wskazówki?

Jeżeli zastanawiasz się, czy programowanie jest w Twoim klimacie, pomiń zgadywanie i kliknij przycisk „Aplikuj teraz”, ponieważ podczas procesu aplikacyjnego okaże się, czy jesteś odpowiednim kandydatem do Codecool.

Jeśli zaczniesz przygodę z Codecool zaraz po liceum, prawdopodobnie będziesz najmłodszym uczniem, a później będziesz najmłodszym pracownikiem w firmie, ale nie pozwól, aby Cię to zniechęciło! Zabieraj głos, nie trzymaj swoich pomysłów dla siebie. Zdziwisz się, widząc, że ludzie Cię słuchają, nawet jeśli są od Ciebie starsi.


Zainspirowała Cię historia Leviego?

Jeżeli chcesz nauczyć się kodować, ale nie masz 3-5 lat na studia lub masz dość tradycyjnej edukacji, pamiętaj: Czekamy na Ciebie! Poczuj klimat Codecool i zdobądź wymarzoną pracę w IT w zaledwie 10 miesięcy!

Skorzystaj z naszej gwarancji pracy i opcji odroczenia płatności, aby ułatwić sobie drogę do elastycznej pracy w branży technicznej z niezłym wynagrodzeniem.

Zainteresowany/a? Kliknij „Aplikuj teraz”. Nie masz nic do stracenia! Proces aplikacyjny jest dość prosty, jest w nim tylko kilka kroków. Pomoże Ci zdecydować, czy kodowanie jest dla Ciebie właściwą ścieżką.

O nas

Codecool to miejsce, w którym zaczyna się Twoja kariera w IT. Daj się pokierować naszym profesjonalnym mentorom, skorzystaj z gwarancji pracy i odroczonej płatności.
Masz pytanie? Możemy pomóc! Podrzuć nam emaila na [email protected], albo napisz do nas na Facebooku.

Powiązane posty

Zarządzanie czasem i zadaniami: kluczowe umiejętności miękkie do osiągnięcia sukcesu w kodowaniu
Nie tylko umiejętności techniczne wyróżnią Cię...
Twój pierwszy tydzień w Codecool
Twój pierwszy tydzień w Codecool będzie...
TOP 25 zawodów przyszłości w IT: jak rozpocząć karierę
Branża technologiczna rozkwita i generuje ogromną...

Add meg elérhetőséged, és hamarosan visszahívunk!