7 fajnych rzeczy w byciu mentorem Codecool

23/04/2021

6 minut czytania

Mentorzy Codecool to wybitni cyfrowi guru, którzy pomagają innym ludziom realizować ich marzenia i sami zostać informatykami. Ale dlaczego ktoś miałby to robić zamiast pozostać i odnosić sukcesy na swoich własnych stanowiskach eksperta technicznego i kierownictwa? Dowiedzmy się.

Rozmawialiśmy z niektórymi z naszych mentorów, aby dowiedzieć się, dlaczego tak bardzo lubią swoją pracę.

Oto siedem najważniejszych powodów, o których wspomnieli:

1 – Porzucenie monotonii

2 – Przyjemne uczucie sukcesu ucznia

3 – Bycie częścią kultury Codecool

4 – Zabawna atmosfera kampusu

5 – Robienie czegoś znaczącego

6 – Jeszcze głębsze zrozumienie swojej dziedziny

7 – Zostanie menedżerem

 

Ponieważ te powody mogą nie być oczywiste dla wszystkich pozostałych, postanowiliśmy dodać również wyjaśnienie.

Ale zanim przejdziemy do szczegółów, najpierw wyjaśnimy, czym zajmuje się mentor Codecool. Codecool to szkoła programowania, więc to oni właśnie muszą być nauczycielami.

Ale dlaczego nazywa się ich mentorami, a nie nauczycielami? Ponieważ brzmi to lepiej?

Cóż, nie do końca. Uważamy, że tytuły nauczyciela, trenera, coacha, korepetytora i inne również brzmią świetnie. Ale po prostu mentor najlepiej opisuje to, co faktycznie robią nasi koledzy. Uwaga spoiler: nie wyjaśniają algorytmów codziennie od 9 do 5.

Więc co oni właściwie robią?

Najpierw wyjaśnijmy to.

Czym zajmują się mentorzy Codecool?

 

Uczą programowania poprzez historie i projekty zaczerpnięte z prawdziwego życia – podczas naszego kursu Full Stack Developer i podczas krótszych kursów. Opierają się na zdolnościach uczniów do samorozwoju, aby zapewnić, że wszystko, czego się dowiedzą, pozostanie w ich głowach.

Zamiast nudnego wykładu, odgrywają rolę właściciela produktu, starszego kolegi, kierownika zespołu, a czasem nauczyciela. Pomagają rzucić wyzwanie i ocenić plany i wersje demonstracyjne sprintów. Zapewniają konstruktywną pomoc, gdy uczniowie utkną na jakimś etapie, monitorują i testują ich postępy, motywują ich i dzielą się własnym doświadczeniem zawodowym. Wreszcie, co jest bardzo istotne, przygotowują ich do rozmów kwalifikacyjnych przed złożeniem pierwszych w ich życiu aplikacji o pracę w dziedzinie technologii.

Oto jak wygląda przeciętny tydzień dla mentora Full Stack:

 

  • W poniedziałkowe poranki prowadzą grupową sesję pytań i odpowiedzi na temat nowych koncepcji i materiałów z zeszłego tygodnia.
  • Reszta tygodnia do czwartkowego wieczoru to pomoc studentom w nauce i ćwiczeniu nowych rzeczy. Mentorzy są dostępni do konsultacji, a w razie potrzeby prowadzą warsztaty. Nie przedstawiają jednak samych koncepcji ani teorii, część ta jest „zlecana” studentom do samodzielnej nauki.
  • Piątek jest przeznaczony na demo, sprawdzanie postępów uczniów i planowanie przyszłego tygodnia.

Nasi mentorzy krótkich kursów mogą mieć inny harmonogram, w zależności od konkretnego kursu, ale podejście do uczenia się i metodologia, których używają, są takie same.

Więc teraz masz lepszy obraz tego, co robią nasi mentorzy.

Zobaczmy 7 rzeczy, które lubią w swojej pracy.

1 – Porzucenie monotonii

Okazuje się, że po pewnym czasie możesz znudzić się prawie wszystkim, nawet programowaniem. Kiedy naprawdę pasjonujesz się kodowaniem, może nawet od najmłodszych lat, zajmujesz się tym dniem i nocą, uczysz się tego jeszcze w szkole, a potem robisz to codziennie przez lata w pracy – może nadejść taki moment w Twoim życiu, że czujesz, że potrzebujesz czasu. Nie chcesz widzieć jeszcze jednego klienta, rozpoczynać kolejnego projektu, zapisać jeszcze jednej linijki kodu. Możesz nazwać to wypaleniem lub po prostu nowym, niespokojnym uczuciem. Czujesz, że musisz coś zmienić, chociaż nadal kochasz kodowanie, i to nadal coś twojego- coś, co robisz najlepiej!

Powiedzmy, że rozpoznajesz to uczucie. Ale dlaczego właściwie miałbyś pójść i podjąć pracę nudnego nauczyciela w jakiejś nudnej szkole zamiast zostać w swojej obecnej, ekscytującej pracy w dziedzinie technologii?

Cóż, na przykład dlatego, że nasza szkoła wcale nie jest nudna.

Dzięki modelowi uczenia się opartemu na umiejętnościach Codecoolers, każdy dzień jest inny, każdy projekt jest tutaj wyjątkowy. Nie możesz robić tych męczących, pouczających, typowych dla nauczyciela rzeczy. Przedstawiasz wyzwania, omawiasz spostrzeżenia, odpowiadasz na pytania (czasem jeszcze na więcej pytań), przyjmujesz nowy punkt widzenia, wyjaśniasz rzeczy w kreatywny sposób, badasz opcje, wymyślasz nowe rozwiązania. Pracujesz samodzielnie, na indywidualnych konsultacjach, w mniejszych zespołach i na warsztatach. Uczysz i uczysz się, udzielasz i otrzymujesz informacje zwrotne, rozwijasz się i rozwijasz innych. Nadzorujesz, zarządzasz, przewodzisz i inspirujesz. I cieszysz się byciem częścią wspaniałego zespołu zarówno ze swoimi uczniami, jak i innymi mentorami.

Podsumowując, nudna zdecydowanie nie jest słowem, którego wielu mentorów używałoby, opisując swoją pracę.

2 – Przyjemne uczucie sukcesu ucznia

Jeden z naszych najlepszych mentorów podzielił się własnym doświadczeniem: „Na uniwersytecie naprawdę nie cierpiałem programowania obiektowego. Co najmniej pięć razy oblałem te same egzaminy. Naprawdę zacząłem już tracić nadzieję. Przygotowując się do podejścia po raz szósty, zacząłem już pracować w firmie, która korzystała z platformy OOP. Kolega usiadł ze mną, aby wyjaśnić, jak to działa, a potem nagle po prostu zrozumiałem: coś czego nie mogłem ogarnąć przez pięć lat studiów.”

Dzisiaj to dla mnie niesamowite uczucie, kiedy mogę być osobą, która pomaga wyjaśnić uczniowi szerszy obraz, gdy uczą się nowego, wymagającego pojęcia. Czuję to w Codecool przez cały czas, podczas indywidualnych konsultacji lub kiedy pomagam zespołowi który utknął na jakimś etapie projektu.

Jestem również bardzo dumny, widząc, jak moi studenci prezentują swoją pracę rówieśnikom, kolegom i naszym klientom biznesowym na sesjach demonstracyjnych w każdy piątek. Robią to od samego początku kursu. Mamy wiele grup studentów programistów Full Stack przez cały czas, na różnych etapach ich studiów. Po lekko niepewnych demonstracjach ProgBasics  naszych uczniów, jeszcze w ciągu dnia pojawiają się coraz bardziej złożone i przekonujące prezentacje projektów. Moje serce wypełnia ciepłem fakt, że nasi klienci są pod wrażeniem naszych uczniów i postępów, jakie robią w ciągu roku

3 – Bycie częścią Codecool

Nasze wspólne wartości są również dużą częścią tożsamości Codecool i dlatego właśnie nasi mentorzy decydują się pracować tutaj każdego dnia. Odwaga (przekraczanie granic), uczciwość (nawet jeśli jest to niewygodne), zabawa (również pomagająca się rozwijać) i jakość (w klasie i poza nią) kształtują naszą kulturę na długo.

Podobnie jak bycie międzynarodową szkołą z kolegami, studentami i klientami pochodzącymi z coraz większej liczby różnych krajów i kultur, czasami angażując się w transgraniczną współpracę zespołową i możliwości uczenia się.

W Codecool jesteś częścią dużego, rodzinnego zespołu oddanych współpracowników i inspirującej grupy rówieśników i profesjonalnych mentorów IT, która jest sercem tej organizacji. Wszyscy podzielają silną wiarę w ciągłą naukę, nie boją się porażek, są otwarci na wyzwania, ale i na fajną zabawę przez cały czas.

4 – Zabawna atmosfera kampusu

Niektórzy z naszych uczniów wracają do nas później jako mentorzy, ponieważ bardzo podobał im się rok studencki z nami.

Atmosfera jest w rzeczywistości bardzo podobna do tej, której mogłeś doświadczyć na uniwersytecie. Jeśli przegapiłeś wszystkie zabawne chwile, które mogłeś tam mieć, coś co możesz spotkać tylko w grupie podobnie myślących młodych ludzi, którzy ciężko pracują nad wspólnymi celami, możesz to teraz znaleźć to w Codecool. („Młodzi” nie tylko w sensie dosłownym, ale także ze względu na otwartość na uczenie się nowych rzeczy i chęć odkrywania na nowo swojego życia).

A może nigdy nie miałeś tak beztroskich i szalonych chwil studenckich, albo dlatego, że nigdy nie poszedłeś na uniwersytet, albo byłeś zbyt rozproszony, ciężko pracując w jakiejś dodatkowej pracy lub już wtedy budując rodzinę.

W każdym razie możesz przeżyć te zabawne chwile w Codecool jako mentor, razem ze swoimi uczniami. Bądźmy szczerzy, niewiele poważnych prac ma taką możliwość.

5 – Robienie czegoś znaczącego

Mówiąc o możliwościach, jest jeszcze jedna ważna: dokonać prawdziwej zmiany, przyczynić się do czegoś dużego i pozytywnego. Będąc mentorem Codecool, możesz faktycznie zmienić życie prawdziwych ludzi, a to nie jest tylko wyniosły slogan.

Oferujemy naszym studentom zupełnie nowy, przyszłościowy zawód, zapewniając jednocześnie gwarancję pracy i co za tym idzie opcje płatności również po kursie. Zapraszamy każdego, kto ukończył 18 lat, ma silną motywację, dobre umiejętności logiczne i analityczne oraz zaawansowany angielski. Nasi uczniowie się nie bawią. Wielu z nich ma już doświadczenie zawodowe i przyjeżdżają do Codecool, aby bardzo ciężko pracować nad budowaniem nowych umiejętności umożliwiających im rozpoczęcie nowej kariery pod okiem naszych mentorów.

W końcu nasi absolwenci podejmują pracę na stanowiskach związanych z nowymi technologiami w innowacyjnych firmach, kształtujących naszą cyfrową przyszłość. Dlatego mentorzy Codecool mogą również odgrywać kluczową rolę w pomaganiu w zmniejszaniu globalnej luki w umiejętnościach cyfrowych, każdego ucznia po uczniu, z dnia na dzień.

6 – Jeszcze głębsze zrozumienie swojej dziedziny

Dzisiaj musimy przez całe życie uczyć się w prawie każdym zawodzie, zwłaszcza w informatyce. Dzięki ambitnym standardom jakości Codecool i unikalnemu modelowi biznesowemu stale aktualizujemy i ulepszamy nasz program nauczania. Jako mentor masz przez cały czas dostęp do całej najnowszej wiedzy na temat technologii rynkowych oraz możliwość pogłębienia swojej wiedzy w swojej specjalnej dziedzinie i poszerzenia jej o inne języki programowania, umiejętności i technologie. Poza tym nieuchronnie zyskujesz nową perspektywę, nawet w odniesieniu do rzeczy, które już znasz, i napotykasz pytania, których inaczej nigdy byś nie miał, wspierając naukę innych.

7 – Zostanie menedżerem

Oprócz polepszenia swojej wiedzy technicznej, czyli tzw. umiejętności twardych, jako mentor doświadczasz prawdziwego wzmocnienia swoich umiejętności miękkich. Dzięki sposobowi uczenia się Codecool i naszemu nastawieniu na rozwój, będziesz także uczyć się i rozwijać się na swoim stanowisku. Uczysz się dawać i przyjmować informacje zwrotne, zarządzać uczniami w grupach i indywidualnie, formułować właściwe pytania i nie spieszyć się z odpowiedziami, zarządzać swoim czasem i asertywnie komunikować się, a wszystko to w języku angielskim.

Jeśli zdecydujesz się wrócić później do tworzenia oprogramowania, może się okazać, że będziesz również dobrym kandydatem na stanowiska kierownicze.

Po przeczytaniu wszystkich powodów, dla których zastanawiasz się teraz, czy powinieneś sprawdzić stanowisko mentora Codecool, może zadać swoje pytania na osobistej rozmowie kwalifikacyjnej?

Chętnie porozmawiamy i postaramy się odpowiedzieć na wszystkie te pytania!

Ale najpierw zobaczmy, czy spełniasz wszystkie minimalne kryteria na dane stanowisko.

Kto może zostać mentorem Codecool?

Możesz kwalifikować się do zostania mentorem Codecool, jeśli sprawdzisz wszystkie minimalne kryteria z poniższej listy:

 

  • Masz wieloletnie praktyczne doświadczenie w codziennej pracy w IT (najlepiej w językach programowania lub technologiach, których uczymy)
  • Masz już też pewne doświadczenie z Agile i Scrumem
  • Masz pozytywne nastawienie i cierpliwość
  • Wierzysz w nasz praktyczny model uczenia się oparty na projektach
  • Rozumiesz różnicę między nauczaniem a mentoringiem
  • Uwielbiasz się uczyć i nieustannie kształcić
  • Mówisz płynnie po angielsku i w lokalnym języku w preferowanym kampusie

Wszystko sprawdzić? Więc nie wahaj się więcej. Aplikuj na jedną z naszych ofert pracy i porozmawiajmy razem, aby dowiedzieć się, czy stanowisko mentora Codecool jest dla Ciebie.

O nas

Codecool to miejsce, w którym zaczyna się Twoja kariera w IT. Daj się pokierować naszym profesjonalnym mentorom, skorzystaj z gwarancji pracy i odroczonej płatności.
Masz pytanie? Możemy pomóc! Podrzuć nam emaila na [email protected], albo napisz do nas na Facebooku.

Powiązane posty

Zarządzanie czasem i zadaniami: kluczowe umiejętności miękkie do osiągnięcia sukcesu w kodowaniu
Nie tylko umiejętności techniczne wyróżnią Cię...
Twój pierwszy tydzień w Codecool
Twój pierwszy tydzień w Codecool będzie...
TOP 25 zawodów przyszłości w IT: jak rozpocząć karierę
Branża technologiczna rozkwita i generuje ogromną...

Add meg elérhetőséged, és hamarosan visszahívunk!