Czy programiści muszą znać język angielski?

10/02/2023

4 minut czytania

Na Ziemi wykorzystuje się ponad 7000 języków, jednak zdecydowanie największą popularnością cieszy się język angielski, który został uznany za język urzędowy lub półoficjalny w ponad 60 krajach! 

Jego znajomość znacznie ułatwiają podróże zagraniczne, wielokrotnie stanowi przepustkę do międzynarodowej kariery lub utrzymywania znajomości z obcokrajowcami.

Czy jednak jego znajomość jest konieczna, aby zostać programistą? Znajomość języka angielskiego znacznie ułatwi start w branży IT.

Spis treści

Czy można programować bez języka angielskiego?

Czy można zostać programistą bez znajomości języka angielskiego? Oczywiście, że można. Warto jednak pamiętać, że znalezienie pracy z atrakcyjnym wynagrodzeniem nie będzie tak proste, jak w przypadku osób, które potrafią się porozumieć w obcym języku.

Nie znając angielskiego, automatycznie zamykasz się na wiele możliwości. Branża IT to środowisko międzynarodowe, zatem językiem, który zdecydowanie króluje w służbowej korespondencji, czy na forach jest angielski. 

curs programare online

Programowanie a znajomość angielskiego

Programowanie to nic innego jak generowanie poleceń w języku, który będzie zrozumiały dla maszyny. Warto jednak pamiętać, że fundamentem tych języków jest właśnie angielski.

Pierwsze kroki w branży programistycznej są zatem znacznie łatwiejsze dla osób, którym nie są obce pojęcia takie jak none, border, true, background, czy display

Powszechnie używane języki programowania, których znajomość jest szczególnie pożądana na rynku pracy, ochoczo czerpią z zasobów angielskiej nomenklatury. Możesz przyswoić wszystkie komendy, po prostu ucząc się ich na pamięć, ale nauka będzie znacznie efektywniejsza, gdy wprowadzenie ich do użytku przychodzi w sposób naturalny. 

Język angielski w programowaniu to rzecz oczywista, na co dzień posługują się nim nawet polskojęzyczni specjaliści od kodowania. Można uczyć się komend w Pythonie, Javie lub C# niczym abstrakcyjnych konfiguracji znaków, jednak ułatwieniem będzie po prostu utożsamienie ich z powszechnie wykorzystywanymi wyrazami po angielsku.

Język angielski w programowaniu

O tym, w jakim stopniu angielski przydaje się w programowaniu, dowiesz się już podczas pierwszych problemów z kodem. Wyszukiwarka Google i branżowe fora będą dla Ciebie nieocenionym wsparciem podczas samodzielnej nauki. 

Gdy debugowanie dogłębnie Cię zmęczy i zabraknie Ci pomysłów, jak rozwiązać dany problem w kodzie, odpowiedź znajdziesz prawdopodobnie na anglojęzycznych stronach. Oczywiście istnieją również polskie grupy wymieniające się doświadczeniami, jednak zasoby angielskiego Internetu są znaczne większe. 

Współpraca międzynarodowa

O tym, jak ważne jest w programowaniu znajomość angielskiego, świadczy również specyfika branży. Pracując jako Junior lub Senior Developer, będziesz zapewne brał udział w projektach komercyjnych o zasięgu międzynarodowym. Usługi programistyczne z powodzeniem mogą być realizowane na odległość. 

Wiele firm IT swoich klientów znajduje na zagranicznych rynkach. Każda aplikacja, czy oprogramowanie tworzone jest z myślą o zyskaniu popularności nie tylko wśród rodzimych, ale i zagranicznych odbiorców.

 Pamiętaj również, że zawód programisty łączy się z elastycznymi godzinami pracy, a będąc samodzielnym specjalistą, z powodzeniem możesz działać zdalnie. Wówczas nic nie stoi na przeszkodzie, by mieszkać w Polsce, ale zarabiać w silnej, zagranicznej walucie. 

Programista musi się rozwijać

Zawód programisty jest stosunkowo nowy. Branża IT nieustannie się rozwija w odpowiedzi na postępującą rewolucję cyfrową. Chcąc osiągnąć sukces, musisz być gotowy do poszerzania swoich kompetencji i doskonalenia posiadanych już umiejętności

Możesz specjalizować się tylko w jednym języku programowania, ale rynek potrzebuje specjalistów, którzy są w stanie zająć się projektem na każdym etapie jego realizacji, właśnie dlatego coraz więcej programistów decyduje się na naukę drugiego, trzeciego, a nawet czwartego języka programowania! Ponadto do opanowania jest tyle funkcjonalnych narzędzi, których znajomość pozwoli Ci zbudować silną pozycję na rynku. 

Company,Executive,Presenting,New,Management,Strategy,To,Team,In,Conference

Jaki poziom angielskiego przyda się programistom?

Jeśli już wiesz, że język angielski naprawdę bardzo przydaje się w zawodzie programisty, możesz zastanawiać się, jaki poziom jego znajomości jest wystarczający, by móc rozpocząć naukę kodowania. 

Odpowiedź nie jest jednoznaczna, ponieważ to pracodawcy decydują o tym, czy znajomość angielskiego jest wymagana do pracy programisty i w jakim stopniu. Zwykle taką informację znaleźć można już w samym ogłoszeniu o pracę. 

Już teraz musisz liczyć się z tym, że spora część pracodawców zatrudnia specjalistów posługujących się angielskim na poziomie zaawansowanym, czyli C1 lub C2. Umiejętności te weryfikowane są podczas rozmowy kwalifikacyjnej, która w takiej sytuacji prowadzona może być od początku do końca w obcym języku. 

Wielu pracodawcom wystarczy średni poziom zaawansowania, który według uniwersalnej skali Rady Europy oznaczany jest jako B1 lub B2. 

Czy zapisując się na kurs programowania, weryfikowana jest znajomość języka angielskiego?

Samodzielna nauka języka angielskiego to ogromne wyzwanie, które niestety wielokrotnie przerasta miłośników kodowania. Prędzej czy później zaczyna brakować mentora, który wprowadziłby zaawansowane zagadnienia i służył radą, gdy pojawiają się pierwsze trudności. 

Efektywniejszą formą nauki jest intensywny, weekendowy kurs programowania po polsku. W Codecool kształcimy na najwyższym poziomie. Dbamy o to, by absolwenci naszej szkoły byli w pełni przygotowani do pracy nad projektem w roli Młodszego Specjalisty. 

Aby dołączyć do grona Codecoolersów, niezbędna jest znajomość języka angielskiego na poziomie średniozaawansowanym (min. B1). Nasz kurs to intensywne przygotowanie do zawodu, dlatego przyjmując kandydatów do naszej szkoły, chcemy być pewni, że będziemy mogli bez przeszkód prowadzić program zajęć, z którym poradzą sobie wszyscy uczestnicy. 

Jak wygląda kurs w Codecool?

Kurs w naszej szkole podzielony jest na kilka modułów, podczas których Codecoolersi stopniowo zapoznają się z najpopularniejszymi językami programowania, uczą się, jak należy posługiwać się narzędziami i frameworkami, aby ułatwić sobie pracę i pisać kod zgodny z dobrymi praktykami programowania

Czym jeszcze wyróżnia się kurs programowania Codecool? Doskonale wiemy, że zawód ten wymaga przede wszystkim doświadczenia, nie liczą się tu certyfikaty, czy ukończone studia, ale umiejętności wypracowane podczas setek, a nawet tysięcy godzin pisania i poprawiania kodu. Tworząc nasz kurs, zadbaliśmy o to, by zawierał on tylko niezbędną teorię i mnóstwo zadań praktycznych. Podczas zajęć możesz również liczyć na wsparcie mentorów, którzy bazując na swoim doświadczeniu i rozległej wiedzy, pomogą Ci wybrnąć z trudnego zagadnienia. 

Sprawdź naszą ofertę, zapisz się na kurs weekendowy lub dzienny i dołącz do grona programistów, którzy tworzą wirtualną rzeczywistość.

O nas

Codecool to miejsce, w którym zaczyna się Twoja kariera w IT. Daj się pokierować naszym profesjonalnym mentorom, skorzystaj z gwarancji pracy i odroczonej płatności.
Masz pytanie? Możemy pomóc! Podrzuć nam emaila na [email protected], albo napisz do nas na Facebooku.

Powiązane posty

Zarządzanie czasem i zadaniami: kluczowe umiejętności miękkie do osiągnięcia sukcesu w kodowaniu
Nie tylko umiejętności techniczne wyróżnią Cię...
Twój pierwszy tydzień w Codecool
Twój pierwszy tydzień w Codecool będzie...
TOP 25 zawodów przyszłości w IT: jak rozpocząć karierę
Branża technologiczna rozkwita i generuje ogromną...

Add meg elérhetőséged, és hamarosan visszahívunk!