Czy trudno nauczyć się Javy? – Poznaj ulubiony na świecie obiektowy język programowania

18/11/2021

6 minut czytania

Java jest bezsprzecznie ważna i w tym momencie niezastąpiona w branży. To najbardziej poszukiwany język programowania w naszym aktualnym świecie IT.

Java lernen

 

Jeśli szukałeś informacji o Javie online lub myślałeś o nauce jej, prawdopodobnie zebrałeś mnóstwo przekonań i uogólnień na jej temat. Możesz się zastanawiać, czy trudno się tego nauczyć, czy warto poświęcić czas na jej opanowanie. Możesz nawet nie rozumieć, dlaczego wokół tego obiektowego języka programowania (ang. OOP – object-oriented programming ) jest tak wielkie zamieszanie.

Przejdźmy więc od razu do dyskusji, aby obalić niektóre mity i pokazać, jak skutecznie radzić sobie z Javą i światem OOP.

Rzućmy okiem na główne atrybuty Javy i jej historię

Język narodził się przypadkowo w 1991 roku, ale był zbyt zaawansowany jak na swój pierwotny cel – telewizję interaktywną. Powinien to być język dla dekoderów i telewizorów, ale zamiast tego był używany w programach internetowych. Później „Napisz raz, zastosuj w dowolnym miejscu” (ang. “Write once, run anywhere”) stało się słynną mantrą twórców języka, a w tym powiedzeniu dobrze widać źródło popularności Javy. Kiedy zaczęto rozwijać język w latach 90., programiści z Sun Microsystems mieli na myśli 5 kluczowych celów, które wtedy były absolutnie rewolucyjne. Te aspekty wyznaczają standardy dla wielu języków programowania:

  1. Aby przyjąć „podejście zorientowane obiektowo” (więcej na ten temat w dalszej części)
  2. Aby umożliwić wielu systemom operacyjnym uruchamianie tego samego programu (stąd mantra „Napisz raz, zastosuj w dowolnym miejscu”)
  3. Aby mieć wbudowaną obsługę sieci komputerowych
  4. Aby bezpiecznie stosować kod z odległych źródeł
  5. Aby być prostym w użyciu

Pierwszy punkt omówimy za chwilę, ale wystarczy spojrzeć na tę listę, aby zobaczyć, że włożono wiele wysiłku w uczynienie Javy tak prostym i szeroko stosowanym, jak to tylko możliwe. Stara się być niezależna zarówno od platformy, jak i systemu operacyjnego, na którym działa. Ogromny nacisk kładzie się na zapewnienie zgodności kodu z nowszymi systemami i wersjami bez konieczności migracji lub skalowania. Nazywamy to „kompatybilnością wsteczną”. Co więcej, ten język bardzo szybko ewoluuje. Wraz ze zmianami wymagań branżowych i postępem technologicznym pojawiają się nowe dodatki i możliwości.

To są główne cechy Javy, a także główne powody jej niezachwianej popularności. Trzeba jednak pamiętać, że Java to nie tylko język programowania. Jest to złożony ekosystem programistyczny i wiele największych organizacji na świecie polega na nim w swoich projektach i rozwiązaniach.

To złożone środowisko, z którego korzystają gigantyczne firmy

Ten ekosystem programistyczny jest szeroko stosowany w projektach na dużą skalę przez organizacje takie jak Netflix, Amazon, Google i Spotify. Jest to w pełni funkcjonalne, niezawodne, łatwe w obsłudze środowisko, które od dziesięcioleci jest ulepszane, optymalizowane i usprawniane. Jego bogata biblioteka i niezliczone narzędzia umożliwiają szybsze, bardziej płynne testowanie, co sprawia, że procesy są bardziej wydajne i wygodne w dużych projektach rozwojowych.

Ten ogromny kontekst zbudowany wokół Javy umożliwia również szybsze i bardziej bezproblemowe tworzenie aplikacji: gdy bank chce na przykład stworzyć aplikację z przelicznikiem walut, kod nie musi być pisany od zera. Olbrzymia kolekcja bibliotek Java prawdopodobnie ma już na to rozwiązanie, więc programiści muszą tylko poszukać i bam! Zadbano o to.

Ale dlaczego nauka Javy jest tak warta twojego czasu? Dlaczego opanowanie go jest tak korzystne?

Nauka Javy to świetna inwestycja Twojego czasu i energii

W poprzednim wpisie na blogu nazwaliśmy Javę największą w swojej dziedzinie języków zorientowanych obiektowo i to nie było przypadkowe:

– to platforma deweloperska nr 1 na świecie

– używa go ponad 10 milionów programistów

– działa na 13 miliardach urządzeń dziennie

– to najlepszy wybór dla programistów w zakresie przetwarzania w chmurze

Java jest używana głównie do tworzenia złożonego oprogramowania i aplikacji na dużą skalę, które można następnie szeroko rozpowszechniać. Na przykład wiele banków polega na Javie w swoich aplikacjach i oprogramowaniu, ponieważ Java ma od dawna reputację najbardziej zaufanego i najbezpieczniejszego języka. Naturalnie więc branże, którym zależy na tych cechach, szybko zaczęły z niej korzystać.

​Chcesz w przyszłości rozwijać oprogramowanie bankowe? W takim razie przyzwyczaj się do Javy, ponieważ na pewno będziesz jej potrzebować.

Ponieważ język ten jest tak powszechnie używany i poszukiwany w świecie programowania, nauka Javy jest zawsze dobrym pomysłem. Na większości rozmów kwalifikacyjnych i na większości stanowisk dla programistów Java jest podstawowym oczekiwaniem i, szczerze mówiąc, niezbędną wiedzą, którą należy posiadać, aby znaleźć pracę jako programista.

Ale dlaczego Java jest trudniejsza do opanowania?

Cóż, ze względu na swoją wszechstronność i zdolność adaptacji, Java jest podstawą programów nauczania zorientowanych obiektowo w większości szkół na całym świecie. Również w Codecool — Java jest zwykle pierwszym językiem, z którym studenci pracują, gdy zaczynają zajmować się OOP.

Ale czym tak naprawdę jest programowanie obiektowe i dlaczego pisanie w nim kodu jest bardziej skomplikowane?

W dzisiejszych czasach jest to w zasadzie standard branżowy w programowaniu. Koncepcja, w skrócie, polega na tym, że chcemy kodować w taki sposób, że widzimy rzeczy w rzeczywistości – widzimy obiekty dookoła nas, a te są powiązane ze sobą i ze światem na wiele różnych sposobów. I chcemy móc umieścić te relacje w kodzie. Chcemy móc kodować naszą rzeczywistość.

Języki obiektowe zawierają jednak mnóstwo nowych modnych słów i pojęć, takich jak myślenie obiektowe, enkapsulacja lub wstrzykiwanie zależności, wymieniając tylko kilka. Z tego powodu pierwszy język obiektowy, który spotkasz, może wydawać się o wiele bardziej skomplikowany, niż jest w rzeczywistości. To może być powód, dla którego istnieje taka legenda wokół Javy i tak wiele dyskusji na ten temat – kiedy uczniowie zaczynają się jej uczyć i po prostu patrzą na kod po raz pierwszy, może to być trochę przygnębiające. Jest tutaj tyle do nauczenia się, nawet żeby móc go tylko przeczytać!

Jak łatwiej opanować Javę?

Nawet jeśli Java wymaga nieco bardziej zaawansowanego myślenia, jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby ułatwić sobie naukę języka.

Po pierwsze, musisz zachować otwartość na skrajności. Musisz zaakceptować, że wkraczasz w nowy świat i że trudniej będzie Ci nauczyć się czegoś nowego. Ale to oczywiście też coś bardzo ekscytującego! Nauczysz się standardowego w branży języka programowania, więc warto zachować otwartość.

Po drugie, poszerzaj swoje horyzonty, ponieważ jest to czas, aby nauczyć się mnóstwa nowych podejść. Możesz uczyć się od tak wielu ludzi i z tak wielu źródeł, więc wejdź w nurt programowania w Javie, zbierając dane z wielu różnych źródeł – czytaj blogi lub oglądaj filmy, cokolwiek Ci odpowiada. Samo zapoznanie się z różnymi perspektywami bardzo pomoże Ci w nauce Javy i zaznajomieniu się ze światem OOP.

Wszystko, co możemy powiedzieć, to to, że będzie to określona krzywa uczenia się Javy i ogólnie OOP, ale w miarę upływu czasu i pierwszych momentów powodzenia Twoje myślenie się zmieni. Na późniejszych etapach nauki Codecoolersi zwykle wzdychają i mówią: „Nie wiem, dlaczego na początku było tak ciężko, ale teraz całkowicie to rozumiem!”

Codecoolersi spotykają się z Javą we właściwym czasie

Podejście do programowania obiektowego zmieni twój sposób myślenia na dobre i nie będzie już odwrotu w kodowaniu po tym, jak go opanujesz. Jest to jeden z powodów, dla których zaczniesz od Javy w trzecim module o nazwie OOP (około 7-9 miesiąca) naszego kursu programowania Full- Stack.

Zanim dojdziesz do tego punktu kursu, wykonałeś już mnóstwo kodowania w Pythonie i jesteś gotowy, aby przenieść ze swoim logicznym myśleniem na wyższy poziom. (Spójrz tylko na historię sukcesu naszych uczniów, którzy zdobyli drugie miejsce na hackathonie Morgan Stanley, kiedy byli w trakcie swoich trzecich modułów.)

Co więcej, będzie to czas dla Codecoolersów, aby zbliżyć się do standardów branżowych, a Java jest idealnym sposobem na wejście w nurt myślenia obiektowego. Ponieważ jest tak szeroko stosowana i poszukiwana w świecie programowania, nie ma przeszkód zaczynać właśnie od tego, gdy zanurzasz palce w wodzie zorientowanej obiektowo. A opanowanie jej pozwoli Ci zaoszczędzić sporo czasu i energii!

Przez cały czas, gdy będziesz uczyć się i pracować z Javą, będziemy z pewnością trzymać się nastawienia na rozwój! Zachęcimy Cię do poświęcenia czasu na ten język i wesprzemy Cię, abyś nie poddał się, gdy nie dostaniesz tego co chcesz za pierwszym razem. Pomyśl jak wielu niesamowitych programistów przyszło przed tobą, którzy tak samo muszą poświęcić swój czas na programowanie w Javie – popełnianie błędów jest całkowicie naturalne, ale trzymaj się jednego problemu, jednego wyzwania na raz, a wszystko będzie dobrze. Metoda uczenia się oparta na mistrzowskim opanowaniu, którą stosujemy w Codecool, również wspiera tę koncepcję: zachęcamy do powtarzania dowolnej lekcji i projektu, jeśli zajdzie taka potrzeba, lub do pójścia na skróty, gdy robisz postępy szybciej niż Twoi rówieśnicy.

Jeśli już podjąłeś decyzję o zostaniu programistą, przyjdź i naucz się Javy z nami.

Na naszym pełnym kursie programistycznym będziesz miał szansę zbudować mocne fundamenty w ciągu 2/3 miesięcy, które są niezbędne przed rozpoczęciem nauki OOP, wraz z Javą, za kolejne 3 miesiące. A w końcowym 3-miesięcznym module rocznego kursu możesz wybrać własną specjalizację, na przykład pogłębianie swojej wiedzy z Java i OOP. Na koniec zdobędziesz dogłębną wiedzę, której nie zdobędziesz na typowym bootcampie. Poza dogłębnym zrozumieniem i rutyną w pracy z Javą będziesz znać 2-5 innych języków programowych oraz szereg technologii.

Jeśli masz pytania dotyczące naszych programów lub metod, skontaktuj się z nami lub po prostu zagłębij się w naszą stronę internetową i blog, ponieważ istnieje mnóstwo możliwości, z których możesz skorzystać, aby zapoznać się z naszą szkołą.

Wiemy, że prawie każdy może zostać programistą z odpowiednim wykształceniem, wsparciem i motywacją – więc zrób skok wiary i aplikuj, ponieważ wierzymy w Ciebie i sprawimy, że Ty też uwierzysz!

O nas

Codecool to miejsce, w którym zaczyna się Twoja kariera w IT. Daj się pokierować naszym profesjonalnym mentorom, skorzystaj z gwarancji pracy i odroczonej płatności.
Masz pytanie? Możemy pomóc! Podrzuć nam emaila na [email protected], albo napisz do nas na Facebooku.

Powiązane posty

Zarządzanie czasem i zadaniami: kluczowe umiejętności miękkie do osiągnięcia sukcesu w kodowaniu
Nie tylko umiejętności techniczne wyróżnią Cię...
Twój pierwszy tydzień w Codecool
Twój pierwszy tydzień w Codecool będzie...
TOP 25 zawodów przyszłości w IT: jak rozpocząć karierę
Branża technologiczna rozkwita i generuje ogromną...

Add meg elérhetőséged, és hamarosan visszahívunk!