A Java kezdőknek is való? Ismerd meg a világ kedvenc objektumorientált nyelvét

18/11/2022

6 perc olvasási idő

A Java kétségtelenül fontos, és jelenleg pótolhatatlan is az IT világában. Ennek ellenére sok kezdő kódert láttunk már, aki tart tőle, hogy a Java alapismeretek megszerzésével kezdje a karrierjét. Pedig a Java kezdőknek is való. Ráadásul ez napjaink egyik legkeresettebb programozási nyelve, ezért mindenképpen érdemes foglalkozni vele.

Java lernen

Tartalomjegyzék

Ha a neten kezdesz tájékozódni róla, hogy érdemes-e Javát tanulni kezdőként, lehet, hogy meg fog rémiszteni, amiket olvasol. Túl nehéz lesz? Megéri majd a ráfordított idő? Az is lehet, hogy nem érted majd, mi ez a nagy felhajtás e körül az objektumorientált programozási (OOP) nyelv körül.

Vágjunk is bele, és oszlassunk el gyorsan néhány tévhitet. Ezt követően pedig megmutatjuk, hogyan birkózhatsz meg a Javával, és navigálhatsz el az OOP világában.

Java alapismeretek: főbb tulajdonságok és történelem

A nyelv véletlenül született meg 1991-bende túlságosan előrehaladott volt az eredeti szerepéhez, az interaktív televízióhoz. A dekóderek és tévék nyelve lett volna, de ehelyett végül internetes programozásra használták.

Később az „írd meg egyszer, futtasd mindenhol” vált a nyelv alkotóinak híres mantrájává, és a Java népszerűségének gyökereit fedezheted fel ebben a mondásban. Amikor a 90-es években elkezdték a nyelv fejlesztését, a Sun Microsystems fejlesztői 5 kulcsfontosságú célt tűztek ki, amelyek teljesen korszakalkotók voltak akkoriban. Ezek a szempontok több jövőbeli programnyelv számára is irányadóak lettek:

  1. Hogy „objektumorientált” nyelv legyen (erről a szempontról később bővebben is írunk)
  2. Hogy több operációs rendszeren is futni tudjon ugyanaz a program (innen az „Írd meg egyszer, futtasd mindenhol” jelmondat)
  3. Hogy legyen beépített számítógépes hálózati támogatása
  4. Hogy távoli forrásokról is biztonságosan végre lehessen hajtani a kódot
  5. Hogy egyszerűen lehessen használni

Azonnal az első pontra térünk, azonban elég a listára nézni, hogy láthassuk, a készítők sok energiát fordítottak arra, hogy a Javát olyan egyszerűre és széles körben használhatóra tervezzék, amennyire csak lehet.

A megalkotása óta arra törekednek, hogy független legyen a platformtól és az operációs rendszertől, amelyen fut. Emellett arra is nagy figyelmet fordítanak, hogy a kód kompatibilis legyen az újabb rendszerekkel és verziókkal, anélkül, hogy migrálásra vagy felskálázásra lenne szükség. Ezt nevezzük „visszamenőleges kompatibilitásnak”. Továbbá, ez egy nagyon gyorsan fejlődő nyelv. Új bővítmények és felhasználási lehetőségek jönnek, ahogy az ipari követelmények változnak és a technológia előrehalad.

Ezek a Java fő jellemzői, valamint a fő okai a töretlen népszerűségének. Azonban meg kell jegyezni, hogy a Java nem egyszerűen egy programozási nyelv. Ez egy komplex fejlesztői ökoszisztéma, és a világ legnagyobb szervezetei közül több is erre hagyatkozik a projektjeik és megoldásaik során.

Komplex környezet, amelyet nagyvállalatok használnak

Ezt a fejlesztői ökoszisztémát széles körben alkalmazzák nagyszabású projektjeikhez az olyan cégek, mint a Netflix, az Amazon, a Google és a Spotify. Ez egy letisztult, megbízható, könnyen használható környezet, amelyet évtizedek óta javítanak, optimalizálnak és korszerűsítenek. Gazdag könyvtára és számtalan eszköze gyorsabb és zökkenőmentesebb tesztelést tesz lehetővé, amely hatékonyabbá és kényelmesebbé teszi a folyamatokat egy nagy léptékű fejlesztési projekt során.

A Java köré épített kiterjedt környezet továbbá gyorsabb és zökkenőmentesebb fejlesztést tesz lehetővé: például, amikor egy bank olyan alkalmazást szeretne fejleszteni, amelyben árfolyamváltó is van, a kódot nem kell nulláról megírni. A Java óriási könyvtárgyűjteményében valószínűleg már megvan a megoldás, így a fejlesztőknek elég rákeresni, és kész! Valaki már gondoskodott róla.

De miért is éri meg a Java megtanulásának szentelned az idődet? Miért olyan előnyös elsajátítanod?

A Java alapismeretek megszerezése biztosan jó befektetés lesz számodra

Nem véletlen, hogy egy korábbi posztunkban is már az objektumorientált programozási nyelvek aduászának nevezzük a Javát, mivel:

– ez a világ első számú fejlesztői platformja
– több mint 10 millió fejlesztő használja
– 13 milliárd eszközön fut naponta
– ez a fejlesztők első számú választása a felhőalapú számítástechnika terén

A Javát főleg arra használják, hogy összetett, nagyszabású szoftvereket és alkalmazásokat hozzanak létre vele, amelyeket aztán széles körben lehet terjeszteni. Például rengeteg bank hagyatkozik a Javára az alkalmazásaikhoz és szoftvereikhez, mivel a Java hosszú múltra tekintő hírnévvel rendelkezik mint a legmegbízhatóbb, legbiztonságosabb nyelv. Így természetesen a különféle iparágak, amelyeknek fontosak ezek a jellemzők, gyorsan elkezdték alkalmazni.

Szeretnél banki szoftvert fejleszteni a jövőben? Akkor a Java alapismeretek és később egy magasabb szintű tudás megszerzése elengedhetetlen lesz.

Mivel olyan széles körben használt és keresett a programozás világában, a Java elsajátítása mindig jó ötlet. A legtöbb interjú és fejlesztői munka során a Java alapvető elvárás, és valljuk be, elengedhetetlen tudást jelent, ha valaki programozóként szeretne elhelyezkedni.

De miért lenne nehezebb a Java kezdőknek?

A sokoldalúsága és széles körű alkalmazhatósága miatt a Java az objektumorientált képzési programok gerince a legtöbb iskolában. A Codecoolnál is – az OOP meghódítása során a Java az első nyelv, amellyel a tanulók elkezdenek dolgozni.

De mit is nevezünk valójában objektumorientált programozásnak, és miért bonyolultabb kódot írni benne?


Napjainkban gyakorlatilag ez az iparági szabvány a programozásban. Dióhéjban arról van szó, hogy olyan módon akarunk kódolni, ahogy látjuk a dolgokat a valóságban – tárgyak vesznek körül minket, amelyek számtalan különféle módon függnek össze egymással és a világgal. Ezt a kapcsolatot szeretnénk kód formájában megfogalmazni. A valóságot akarjuk lekódolni.

Azonban az objektumorientált nyelvek rengeteg új kifejezést és koncepciót tartalmaznak, például objektumorientált gondolkodás, beágyazás vagy függőség befecskendezés, csak hogy néhányat említsünk. Épp ezért az első objektumorientált nyelv, amellyel találkozol, sokkal bonyolultabbnak fog tűnni, mint amilyen valójában. A Javát pontosan emiatt övezi akkora rejtély, és ezért folyik róla annyi vita – amikor a dáikok a Java alapismeretek megtanulásánál tartanak, és először pillantanak a kódra, kicsit elcsüggedhetnek. Már ahhoz is rengeteget kell tanulni, hogy az ember el tudja olvasni és megértse a kódokat!

Hogyan kezdj neki a Java alapismeretek megszerzésének?

Még ha a Javához valamivel haladóbb gondolkodás is kell, van pár dolog, amellyel leegyszerűsítheted magadnak a tanulási folyamatot.

Először is a végletekig nyitottnak kell lenned. El kell fogadnod, hogy új világba lépsz be, és nem lesz sétagalopp kiismerni magadat benne. Viszont elképesztően izgalmas kaland lesz! Az iparágban szabványnak számító programozási nyelvet fogsz elsajátítani, így megéri nyitottnak lenni.

Másodszor, folyamatosan szélesítsd a látóköröd, mert most jön el az ideje annak, hogy új megközelítéseket ismerj meg. Számos embertől és forrásból tanulhatsz, szóval vesd bele magad a Java-programozásba, és gyűjts ismereteket különféle helyekről – olvass blogokat vagy nézz videókat; bármit, ami neked bejön. Már az is sokat segíthet a Java alapismeretek elsajátításában, ha megismersz különféle nézőpontokat, és felveszed az OOP fonalát.

Annyit mondhatunk, hogy határozottan lesz egy tanulási görbéd a Java és OOP terén, de ahogy telik az idő, és meglesz az első „Aha!” élményed, megváltozik a gondolkodásod. A Codecoolerek a képzésük egy későbbi szakaszában általában felsóhajtanak, és azt mondják: „Nem is értem, eleinte miért volt ez olyan nehéz, de már vágom az egészet!”

A Codecoolerek épp a megfelelő időben találkoznak a Javával

Az objektumorientált programozási megközelítés örökre megváltoztatja a gondolkodásmódodat, és már nem lesz visszaút a kódolásban, ha egyszer elsajátítottad. Ezért ismerkedsz majd meg a Javával a 3. modulban, vagyis az OOP-szobában (nagyjából a 7–9. hónapban) a full-stack programozó képzés során.

Mire eljutsz a képzés ezen szakaszába, már órákat fogsz kódolni, és készen állsz majd, hogy új szintre emeld a logikai gondolkodásodat. (Csak vess egy pillantást a diákjaink sikertörténetére, akik második helyet értek el a Morgan Stanley hackathonján, miközben még csak a képzés 3. szobájában voltak.)

Emellett a Codecoolerek az iparági szabványokhoz is közelebb kerülnek, és a Java alapismeretek a legjobb módja annak, hogy rákapj az objektumorientált gondolkodás ízére. Mivel olyan széles körben használt és keresett a programozás világában, nem is kérdés, hogy ezzel kell kezdeni, amikor először mártózol meg az objektumorientáltság óceánjában. Az elsajátításával pedig jelentős mértékű időt és energiát spórolhatsz meg!

Amíg a Java alapismeretek megszerzésén dolgozol, ebben a fejlődési szemléletben fogunk haladni! Ösztönzünk majd, hogy fordíts időt erre a nyelvre, így nem fogod ostorozni magad, amikor nem sikerül minden elsőre. Rengeteg nagyszerű programozó áll példaként előtted, akik a drága idejüket nem sajnálva tanulták meg a Java-programozást – a hibák a folyamat természetes velejárói, de egyszerre csak egy problémára, egy kihívásra koncentrálj, és minden rendben lesz. A mastery-based learning (mesterfokú tanítás-tanulás) módszertan, amelyet a Codecoolnál követünk, szintén ezt a koncepciót támogatja: bátorítunk majd, hogy bármelyik leckét vagy projektet megismételd, ha szükséges, vagy épp lerövidítsd az utat, ha gyorsabban haladsz a társaidnál.

Ha már meghoztad a döntést, hogy programozó leszel, gyere és sajátítsd el velünk a Javát.

A full-stack programozó képzésünkön lehetőséged lesz erős alapokat építeni, amelyek szükségesek az OOP előtt. A képzés utolsó moduljában kiválaszthatod a saját specializációdat, például elmélyítheted a Javával és OOP-vel kapcsolatos tudásodat. A végére alapos ismereteid lesznek, amelyekre nem tehetnél szert egy átlagos bootcamp során. A Java területén szerzett részletekbe menő tudáson és munkarutinon kívül több másik programozási nyelvet és technológiát is megismersz majd.

Ha kérdésed van a képzési programunkról vagy a módszereinkről, bátran vedd fel velünk a kapcsolatot, vagy ugorj fejest a weboldalunkba és a blogunkba, mert rengeteg forrásunk van, amely segítenek megismerni iskolánkat.

Mi tudjuk, hogy megfelelő oktatással, támogatással és motivációval szinte bárkiből lehet programozó – szóval kockáztass és jelentkezz, mert mi hiszünk benned, és elérjük, hogy te is higgy magadban!

Rólunk

A Codecool az a programozóiskola, ahol a tech karriered kezdődik. Bízd magad profi mentorainkra, csapj le az állásgaranciánkra, és fizess csak utólag, kényelmes, havi részletekben.
Kérdésed van? Segítünk! Kérdezz a chatbot-tól, kérj visszahívást, vagy dobj egy emailt a [email protected] címre.

Kapcsolódó posztok

„Tudtam, hogy ez lesz az utam” – Interjú Herold Péter Product Designerrel
Herold Péter korábban szabadúszó grafikusként és...
Fullstack, frontend, backend – Mi a különbség, és mennyit keresnek?
Ha már hallottál a full-stack fejlesztésről,...
Váltanál? Így tudsz most érvényesülni junior fejlesztőként
Lehetetlen helyzetet kiáltanak az IT-piacot elemzők,...

Add meg elérhetőséged, és hamarosan visszahívunk!