Studia vs. szkoła programowania

10/02/2023

4 minut czytania
why feedback is a gift 2

Czym różni się Codecool od innych kursów programowania?

Co spowodowało, że ponad 2 500 młodych ludzi wybrało naszą szkołę zamiast studiów na uczelni? Dziś, z pomocą naszych studentów, postaramy się odpowiedzieć na te pytania!

Studenci Codecool są ambitni. Niektórzy z nich postanowili się przekwalifikować i szukali nowego pomysłu na siebie.

Inni od początku wiedzieli, że programowanie to dla nich właściwa droga.

Rozczarowanie edukacją akademicką, podążanie za pasją, chęć zdobycia lepszych perspektyw – to tylko kilka powodów, dla których nasi absolwenci poszukiwali alternatywy dla tradycyjnych form edukacji.

Studiowałem w sumie 4 kierunki i na każdym z nich obserwowałem podobny schemat. Wszystkie moje koleżanki i koledzy narzekali, że czują się nieprzygotowani do rynku pracy.

Jako absolwenci czuliśmy się na rynku pracy potwornie zagubieni. Uczelnie tworzą magistrów, ale nie uczą, jak przekuć wiedzę teoretyczną na praktykę, nie podpowiadają w jaki sposób zdobywać praktykę, doświadczenie. Odpowiedzialność uczelni kończy się na wydaniu papierka.

Spis treści

Szkoły i kursy programowania

Kurs Codecool jest w Polsce czymś zupełnie nowym. Nie jest bootcampem, czyli krótkim, kilkutygodniowym szkoleniem, których niemało na naszym rynku.

Formuła Codecool to niecały rok nauki, półroczny staż w firmie IT oraz gwarancja pracy. Jak to wygląda w praktyce?

Nasz kurs to rok nauki w szkole pod okiem mentorów. Kolejne 6 miesięcy to staż w partnerskiej firmie IT. Nauka w Codecool odbywa się w trybie dziennym - od poniedziałku do piątku lub w weekendy. Nie jest to zatem opcja dla ludzi, którzy chcą się dokształcać po godzinach. Codecool wymaga zaangażowania i poświęcenia sporej ilości czasu. To opcja dla zmotywowanych ludzi, którzy chcą wziąć przyszłość w swoje ręce i zdobyć nowy zawód.

Zainteresuje Cię również: Nauka programowania od zera

Mentor jest blisko studentów

W Codecool nie ma nauczycieli, są mentorzy. To programiści – praktycy branży IT, którzy zamiast tytułu pedagoga mają dryg do dzielenia się wiedzą.

Potrafią postawić się w sytuacji studenta i jego oczami spojrzeć na dany temat. To wyjątkowa umiejętność. Konieczna, by przekazać studentom trudne zagadnienia związane z programowaniem.

Studenci bardzo sobie cenią partnerskie relacje z mentorami, którzy są do ich pełnej dyspozycji.

Mentorzy, bardziej niż nauczycielami, są naszymi starszymi kolegami, którzy pokazują nam w którą stronę iść. Nie ma między nami dużego dystansu.

Udało nam się wypracować unikalną atmosferę. Studentów obowiązują pewne zasady. My jako mentorzy jesteśmy bardzo wymagający. Mimo to, nie stawiamy się ponad studentami. Spędzamy razem naprawdę mnóstwo czasu. Po każdym checkpoincie wspólnie świętujemy. Nawiązują się między nami przyjaźnie, dzięki czemu żadna ze stron nie chce zawieść tej drugiej. Nigdzie wcześniej nie spotkałem się z takim klimatem i motywującym środowiskiem pracy.

Program - elastyczny i merytoryczny

Mentorzy biorą czynny udział w tworzeniu programu kursu, a każda kolejna klasa korzysta z doświadczeń poprzedniej.

Mamy określoną tematykę, którą realizujemy w trakcie poszczególnych tygodni. Jest w tym jednak dużo miejsca na naszą inicjatywę. Jesteśmy elastyczni - możemy wyeliminować to, co się nie sprawdziło, lub szybko zareagować na potrzeby naszych studentów, wprowadzając dodatkowe zajęcia z danego tematu.

W kwestii programu kursu głos mają również studenci.

W Codecool mam poczucie, że jestem istotną częścią całości. Nie ma rozgraniczenia na “my - uczniowie” i “oni - szkoła”. Każdy z nas może rzucić swój pomysł. Mamy realny wpływ na to, czego będziemy się uczyć. Tego nie ma w żadnej szkole ani na studiach. Na typowej uczelni nikogo nie interesuje, czy studenci rozumieją dane zagadnienie. Żaden wykładowca nie zrobi powtórki, gdy coś jest za trudne.

Zainteresuje Cię również: Naucz się programowania w zwinny sposób

Rzut oka na mijający tydzień

Każdy tydzień w Codecool kończy się retrospektywą. W piątkowe popołudnie na środku onlinowej sali stają dwie tablice – “To keep”  “To improve”.

Mentorzy zachęcają do dialogu i dzielenia się refleksjami z różnych aspektów nauki w szkole. To czas na docenienie tego, co w mijającym tygodniu spodobało się studentom, docenienie rzeczy, które udało się osiągnąć.

To także moment na wypunktowanie każdego aspektu wymagającego poprawy.

Na uczelniach bardzo rzadko pyta się studentów o feedback. Jeżeli już, to zazwyczaj ma to formę suchej ankiety, w której oceniają oni swoich wykładowców w skali od 1 do 5. U nas żelaznym punktem programu jest odbywająca się pod koniec każdego sprintu retrospektywa. Głos może zabrać każdy - z tego prawa korzystają zarówno studenci, jak i mentorzy. Dzięki temu wiemy, jak studenci chcą być uczeni.

Programowanie bez granic

Pierwszy kurs Codecool w Polsce ruszył w październiku 2016 roku w Krakowie. Jak studenci odnaleźli się w nowym środowisku?

Programowanie spełnia moją wewnętrzną potrzebę tworzenia. Uczymy się naprawdę przydatnych rzeczy, uczymy się przez praktykę, tworzymy programy od zera i od razu widzimy efekty naszej pracy. Najważniejsze jest dla mnie to, że w programowaniu nie ma granic rozwoju. Nie jest tak, że dojdzie się do ściany - czy to pod względem finansowym czy rozwojowym. Cały czas można się uczyć nowych technologii i to, ile się będzie zarabiać, zależy wyłącznie od naszych chęci i wkładu pracy.

Inne korzyście nauki w Codecool

Uczymy najbardziej poszukiwanych umiejętności, dzięki unikalnej metodzie opartej na praktyce i systemowi mentoringu, a także oferujemy gwarancję pracy po kursie.

Korzyści z nauki kodowania są ogromne. Jeśli szukasz nowego kierunku w życiu i chcesz ambitniejszej, elastycznej pracy, rozważ kodowanie.

Brzmi dobrze?  Skontaktuj się z nami, jeżeli masz pytania lub sprawdź organizowane przez nas wydarzenia, które sprawią, że poznasz nas i naszą szkołę lepiej.

O nas

Codecool to miejsce, w którym zaczyna się Twoja kariera w IT. Daj się pokierować naszym profesjonalnym mentorom, skorzystaj z gwarancji pracy i odroczonej płatności.
Masz pytanie? Możemy pomóc! Podrzuć nam emaila na [email protected], albo napisz do nas na Facebooku.

Powiązane posty

Zarządzanie czasem i zadaniami: kluczowe umiejętności miękkie do osiągnięcia sukcesu w kodowaniu
Nie tylko umiejętności techniczne wyróżnią Cię...
Twój pierwszy tydzień w Codecool
Twój pierwszy tydzień w Codecool będzie...
TOP 25 zawodów przyszłości w IT: jak rozpocząć karierę
Branża technologiczna rozkwita i generuje ogromną...

Add meg elérhetőséged, és hamarosan visszahívunk!