Hol vannak a női programozók? 11 Codecooler a decemberi Forbes-ban!

10/12/2020

3 perc olvasási idő

A Forbes-ban megjelent egy cikk 30 sikeres 30 alatti programozó nőről. 11-en közülük történetesen Codecoolerek, azaz nálunk tanultak. Óriási büszkeség ez nekünk! És megerősítés: ezek szerint valamit tényleg jól csinálunk.

Kikre vagyunk büszkék?

Minden egyes volt diákunkra büszkék vagyunk, és nem véletlenül. Mindannyian léptek egy nagyot az ismeretlenbe, bevállaltak nálunk egy kőkemény képzést az alapoktól, és végig is csinálták – hogy aztán a végén a többségüket azonnal elkapkodják, például a partnercégeink. Nem is kevesen: több ezer végzett diákunk 90%-a helyezkedett el a segítségünkkel partnercégeinknél.

Külön büszkék vagyunk az összes Codecooler programozó nőre. Komoly előítéletekkel mentek szembe, amikor egy, a többség által „férfiasnak” gondolt szakterületet választottak, és sokszor kétszer olyan keményen dolgoztak, hogy bizonyítsanak mindenkinek, beleértve saját maguknak is.

A diákjaink kb. 20%-a nő, és ez nagyjából megegyezik a globális statisztikákban előforduló számokkal, és sokkal jobb, mint a hazai 10-15%. Erre a számra azért mi még mindig nem vagyunk büszkék, folyamatosan törekszünk arra, hogy tovább javítsuk az arányt. Nem valamiféle erőltetett kvóta miatt, hanem azért, mert azt látjuk, hogy a nők igenis vannak olyan jók a programozásban, mint a férfiak, csak ezt még mindig nem hiszik el magukról – vagyis nem elegen. Nagyon úgy tűnik, hogy egyszerűen azért van kevesebb nő a programozók között, mert nincs hozzá önbizalmuk. Ez pedig elsősorban a társadalmi előítéletek, és a kevesebb támogatás és lehetőség miatt van.

Pedig nagyon fontos lenne, hogy legalább annyi női fejlesztő legyen, mint férfi. Egyrészt sokszor kreatívabb, hatékonyabb egy vegyes IT-s csapat, másrészt a nők tipikusan alaposak, precízek és igényesek a munkájukra, és nem utolsó sorban a megoldásaik a társadalom kb. 50%-a, vagyis a nők gondolkodását tükrözik. Ez nem csak a mi véleményünk, hanem ez egy általános álláspont, amelyet kutatási eredmények is alátámasztanak.

Természetesen felvételi folyamatban és a tanulás során sem alkalmazunk megkülönböztetést. A tréning módszertanunkat a growth mindset, vagyis a növekedési szemlélet hatja át – minden egyes diákunkat arra próbáljuk inspirálni, hogy a legjobbat hozza ki magából. Emellett szerveztünk már programozó workshopot direkt a programozás iránt érdeklődő, középiskolás lányoknak is – ez egyébként akkora siker volt, hogy biztosan csinálunk még hasonlót.

Gyakran megosztjuk Codecooler lányok és nők sikertörténeteit is, hogy velük együtt jó példát mutassunk nektek – pl. ittitt és itt olvashattatok már róluk.

És hogy kik a legújabb büszkeségeink? Mutatjuk is.

Kik kerültek be a Forbes-ba? Bemutatjuk legújabb büszkeségeinket

A Forbes által kiválasztott programozók egytől-egyig okos, jól képzett, rátermett szakemberek, akik pontosan tudják, hogy mit akarnak, megdolgoznak érte, és el is érik azt. És történetesen nők. Mindannyiuknak gratulálunk, de persze a 11 Codecoolerrel kapcsolatban vagyunk igazán elfogultak.

Ők azok a Codecoolerek, akik bekerültek a 30 közé:

 • Bogdán Szonja, iREMS
 • Filep Nóra, Geomant
 • Gelencsér Hanga, Saltech Consulting
 • Kovács Adél, Digital Natives
 • Máté Kinga, Overloop
 • Paprika Klaudia, EPAM
 • Pekár Alexa, Evosoft
 • Pethe Annamária, Kinsta
 • Szabó Anita, iREMS
 • Székesi Lilla, Liferay
 • Vági Petra, Cognityv Technologies

Többen közülük teljesen másfelé indultak el a Codecool előtt – van, aki a Testnevelési Egyetemre járt, van, aki bölcsészkarra, és olyan is van köztük, aki eredetileg építészmérnöknek tanult.

Néhányan ma már igazi full-stack fejlesztőként back-end és front-end megoldásokon is dolgoznak, és vannak, akik egy-egy technológiára vagy részterületre specializálódtak, például Pegára vagy ReActre.

Néhányan külföldön dolgoznak, de többségük itthon valósítja meg önmagát.

A legfiatalabb pedig még csak 21 éves.

Az viszont közös bennük, hogy mindannyian úgy érzik: a lehető legjobb szakmát választották. Sőt, legtöbbjük hobbinak tekinti a programozást. Márpedig szerintünk az egyik legjobb dolog, ami történhet veled az életben, ha azzal keresel pénzt, amit szeretsz is csinálni.

Leszel a következő?

Ha fiatal lányként, vagy akár már a tapasztaltabb nőként inspirálónak találod a diákjaink példáját, ne gondolkozz túl sokat! Jelentkezz hozzánk, hogy kiderülhessen, tényleg nálunk van-e a helyed.

Nemtől, kortól és korábbi tapasztalatoktól függetlenül, nyitottan várunk minden programozás iránt érdeklődőt. Ha jó az angolod, jól teljesíted a beugró logikai tesztünket, és az interjúd is jól sikerül, már csak rajtad múlik a dolog. Egy próbát megér.

Azt ugyan nem tudjuk megígérni, hogy a végén bekerülsz a Forbes-ba, de egy jövőálló, kreatív szakmát, egy új gondolkodásmódot és egy életre szóló élményt mindenképpen kaphatsz nálunk.

Reméljük, hamarosan találkozunk!

Rólunk

A Codecool az a programozóiskola, ahol a tech karriered kezdődik. Bízd magad profi mentorainkra, csapj le az állásgaranciánkra, és fizess csak utólag, kényelmes, havi részletekben.
Kérdésed van? Segítünk! Kérdezz a chatbot-tól, kérj visszahívást, vagy dobj egy emailt a [email protected] címre.

Kapcsolódó posztok

„Tudtam, hogy ez lesz az utam” – Interjú Herold Péter Product Designerrel
Herold Péter korábban szabadúszó grafikusként és...
Fullstack, frontend, backend – Mi a különbség, és mennyit keresnek?
Ha már hallottál a full-stack fejlesztésről,...
Váltanál? Így tudsz most érvényesülni junior fejlesztőként
Lehetetlen helyzetet kiáltanak az IT-piacot elemzők,...

Add meg elérhetőséged, és hamarosan visszahívunk!