Mennyire nehéz a programozás? Q&A egy pályaválasztási eseményről / 1. rész

04/05/2022

5 perc olvasási idő

Ez egy kétrészes blog poszt sorozat 1. része. Kövess minket a folytatásért!

17 éves vagy, és össze vagy zavarodva? Félsz, hogy hamarosan eddigi életed legnagyobb döntését kell meghoznod, és fogalmad sincs, hogyan csináld?

Vagy 18 vagy, nyomasztanak az egyetemi jelentkezési határidők, a szüleid, az érettségi vizsgák, és még mindig elképzelésed sincs arról, hogy valójában mit akarsz kezdeni az életeddel?

Hidd el, pontosan tudjuk, mit érzel most. Mi is jártunk már ugyanebben a cipőben, és nap mint nap találkozunk fiatalokkal, akik hasonlóan éreznek, és akiket ugyanezek az égető kérdések nyomasztanak.

Nemrég egy középiskolás lányoknak rendezett pályaválasztási nyílt napon jártunk (persze csak online formában). Kolléganőnk, Illés Bora, beszélt a helyes karrierút választásának nehézségeiről és a tech karrierrel kapcsolatos tudnivalókról.

Tartalomjegyzék

Rengeteg kérdést kapott chatben, amik egy részére élőben már nem volt lehetősége választ adni. Úgyhogy felírtuk őket, és visszatérünk hozzátok a válaszainkkal.

Jobb, ha tisztázunk néhány dolgot már az elején.

  1. A legtöbb kérdés nem könnyű. Teljesen normális, ha össze vagy zavarodva, és ezzel nem vagy egyedül.
  2. Az is fontos, hogy ezek a kérdések nem csak a lányokat foglalkoztathatják.
  3. Végül pedig: ezekre a kérdésekre nem létezik egyetlen tuti válasz. De a legjobb tudásunk szerint válaszolunk rájuk, és néhány tippet is adunk arról, mégis merre tudsz elindulni.

Szóval, akkor kezdjük is!

Ez egy kétrészes poszt sorozat 1. része. Ebben a részben általános kérdésekre adunk választ, nem kifejezetten a tech karrierekkel kapcsolatban. Azokkal részletesebben majd a második részben foglalkozunk. Kövess minket, hogy le ne maradj róla!

1. kérdés: “Mi van akkor, ha egyik munka vagy iskola sem érdekel?”

Egy másik kérdés, amit kaptunk: „Hány éves korban kell tudni eldönteni, milyen karriert, vagy legalábbis milyen végzettséget szeretnénk?”.

Még egyszer: Nem a te hibád, ha elveszettnek érzed magad, vagy nem igazán tudod, mi érdekel. Ez nem is az életkoroddal kapcsolatos, hanem inkább a (még hiányzó) tapasztalataidról szól. Hiszen még nem volt alkalmad kipróbálni magad a legtöbb munkában vagy iskolában ahhoz, hogy megalapozott döntést hozz. Nehéz okosnak lenni ebben a helyzetben.

Ráadásul biztosan hallottad már, hogy vannak eltűnő félben lévő munkakörök, és minden nap teljesen újak jönnek létre. Senki sem tudja, hogy 5 éven belül milyen munkák lesznek. Hogyha még a mostaniakról sincs túl sok fogalmad, akkor hogy lehetne a jövőbeliekről?

A jövővel kapcsolatban: senki sem tudja, hogy milyen lesz valójában, még az idősebbek sem. Vannak találgatások arról, hogyan lehet felkészülni erre a bizonytalanságra, és egyesek szerint kódolást kell tanulni, és az empátiát érdemes fejleszteni. Meglátjuk. De az igaz, hogy mindenképpen kockázatos egy 5 éves egyetemre készülni ma csak azért, hogy utána majd egy ma létező konkrét munkakörben tudj elhelyezkedni. Az a munkakör 5 év múlva lehet, hogy már nem is lesz. És ha lesz is, lehet, hogy nem pont olyan lesz, mint amilyennek azt most elképzeled.

Ráadásul valószínű, hogy az életed során több hasonló döntést kell majd meghoznod a karrieredről. Ez csak a legelső ilyen alkalom.

Ami ma tenni tudsz, az az, hogy tájékozódsz. Olvass az interneten. Kövess beszélgetéseket a közösségi médiában és különféle fórumokon. kérdezz a körülötted lévő emberektől. Beszélj az iskoládban a pályaorientációs iroda munkatársaival. Vedd fel a kapcsolatot iskolákkal és egyetemekkel. Szerezz információt a munkahelyekről. Vegyél részt nyílt napokon.

És ne feledd, hogy nincs buta kérdés! Az igazán okos emberek szeretik, ha a fiatalok a munkájukkal és tanulmányaikkal kapcsolatban kérdéseket tesznek fel nekik. Minket például bármikor felkereshetsz vagy kérhetsz visszahívást, ha az iskolánkkal kapcsolatban kíváncsi vagy valamire.

2. kérdés: "Mi van, ha úgy érzem, hogy nem vagyok jó semmiben?"

Egyelőre nem kell semmiben jónak lenned. Kár, hogy az iskolarendszer eddig még nem erősítette meg az önbizalmad, de tudnod kell, nagyon sok lehetőség rejlik benned. Ha ezt képes vagy elhinni, akkor már félúton jársz a siker felé.

Henry Ford egyszer azt mondta: “Akár azt hiszed, képes vagy rá, akár azt, hogy nem, igazad lesz.”. Ezt jegyezd meg. Ez a gondolat az egyik alapja az úgynevezett ‘growth mindset’ gondolkodásmódnak, ami erejében mi is hiszünk, és az iskolánkban alkalmazunk is. Mi hiszünk benned, és segítünk, hogy te is higgy magadban, így nem lesz más esélyed, mint hogy sikerrel jár. És ez bármilyen lenyűgöző is, de működik. Több, mint 2500 Codecooler volt diákunk az élő bizonyíték rá.

És mi az, ami már ma tehetsz? Kezdj el bizonyítékot gyűjteni arról, hogy valóban jó vagy dolgokban. És közben figyeld magad, hogy észrevedd, mit élvezel igazán, és mi az, amit annyira nem.

Nem kell rögtön nagy dolgokra gondolni, kezdd az apróbbakkal. Nézz meg egy tutorialt a YouTube-on, és készíts valami kreatív alkotást. Keress egy kezdőbarát receptet, és süsd meg az első tortád. Vagy jelentkezz hozzánk, és játssz egy logikai játékot online, hogy megtudd, megvan-e benned mindaz, ami ahhoz kell, hogy programozó legyél, és hogy egyáltalán élvezed-e ezt a fajta kihívást.

Nem kell rögtön elköteleződnöd. Nem kell feltétlenül illusztrátori, cukrász vagy programozó pályát választanod. A lényeg az, hogy légy nyitott, szélesítsd a látóköröd, tanulj új készségeket, próbáld ki magad, és kóstolj bele néhány újdonságba.

Ki tudja, talán rájössz, hogy igazából jó vagy valamiben. Mi már tudjuk, hogy így van.

3. kérdés: "Mi van, ha a szüleim azt szeretnék, hogy valami olyat tanuljak, amit nem akarok?"

Ez elég trükkös, de van néhány dolog, amit kipróbálhatsz.

Első lépés: fogadd el, hogy csak a legjobbat akarják neked. Ez közhely, de igaz. Törődnek veled és a jövőddel, és azt szeretnék, hogy a lehető legjobb életed legyen. Különben egyszerűen csak nem foglalkozának azzal, hogy mit kezdesz magaddal.

Ezért próbálj meg ne megsértődni. Inkább irányítsd az energiáid a célod elérésére, és próbáld meg meggyőzi őket az elképzeléseidről. Sokkal nagyobb eséllyel éred el a célod, ha elvonatkoztatsz az érzelmektől, hagyod a drámát, és mindent tényszerűen és tárgyilagosan kezelsz. Csak így győzheted meg őket arról, hogy már nem gyerek vagy, hanem egy megfontolt fiatal felnőtt, aki képes a saját életéről döntéseket hozni.

Második lépés: gyűjts adatokat. Gyűjts bizonyítékokat, hogy amit te kitaláltál, az egy jobb ötlet. Készíts összehasonlítást azokról az iskolákról és karrierlehetőségekről, amiket szüleid szánnak neked, azokkal, amikre te vágysz.

Gondolkodj az ő fejükkel. Mi győzne meg téged a helyükben? Hallgasd meg az érveiket, figyelj is oda rájuk, és válaszold meg őket. Hátha meg tudod győzni őket az összegyűjtött információiddal. Több, számodra elfogadható opcióval készülj, és mindegyiket mutasd be.

Harmadik lépés: kommunikálj. Találd meg a megfelelő időt, amikor nem rohannak, és valószínűleg tudnak rád figyelni. Akár előre is megbeszélhettek egy időpontot, hogy azzal is mutasd, mennyire komolyan veszed a témát.

És még egyszer: felejtsd el a drámázást játszmákat. ideg fejre és tényekre lesz szükséged. A kérdezés is nagyon jó taktika. Kérdezd meg szüleid, hogy mit akarnak vagy gondolnak valójában, és mutass rá arra, miért lenne jó vagy akár még jobb megoldás a te javaslatod. Készülj előre megírt jegyzetekkel, és nyugodtan gyakorolj a tükör előtt vagy egy barátoddal.

A Codecoollal és a Full Stack fejlesztői képzésünkkel kapcsolatban a szülőket általában az állásgarancia, az utólagos fizetési opciók, a 10 hónapos képzés, a piacképes készségek, és a jövőbiztos karrier ígérete szokta meggyőzni. Azt is nagyra értékelik, hogy gyerekük jó kezekben lesz a tapasztalt mentoroknál, és biztonságos helyen lesznek a sulinkban és a codecoolos közösségben. Szívesen beszélgetünk ezekről akár közvetlenül a szülőkkel is, ha ők ezt szeretnék, sokszor van, hogy ők is megkeresnek minket. 

Vegyetek részt valamelyik eseményünkön, és tegyétek fel bátran kérdéseiteket!

4. kérdés: "Hol találok megbízható információt az számomra érdekes karrierekről?"

Megint csak azt tudjuk mondani, hogy: kutass! Beszélgess különböző emberekkel. Vegyél részt nyílt napokon, csatlakozz online fórumokhoz, kérdezd meg barátaid a Facebookon, hogy ismernek-e valakit abból az iskolából vagy abból a szakmából, amelyik érdekel. Beszélj például barátaid szüleivel.

Nincsenek rossz kérdések. Beszélgess az emberekkel arról, hogy mit szeretnek, vagy épp mit nem szeretnek az iskolájukban vagy a munkájukban. Kérdezd meg tőlük, ha tehetnék, mit mondanának a 18 vagy 17 éves önmaguknak. Mi az, amit jó lett volna, ha már a te korodban tudnak. Ne aggódj: valószínűleg értékelni fogják kíváncsiságodat, és szívesen beszélgetnek majd ezekről a dolgokról veled.

Megkeresheted közvetlenül az iskolákat és a munkahelyeket is. Például minket is.

5. kérdés: "Mi van, ha nincs szükségem diplomára ahhoz, hogy az legyek, ami szeretnék, de mégis szívesen mennék egyetemre?"

Először tisztázzuk: Miért akarsz egyetemre menni?

Ha még 5 évig „diák akarsz maradni vagy „szórakozásból általános dolgokat tanulni”, akkor menj! Ha még 5 évig megengedheted magadnak, hogy ne dolgozz, akkor miért ne? Nyilvánvaló, ha álmaid munkája olyan speciális készségek elsajátítását igényli, amelyeket nem tanítanak az egyetemen, tegyük fel, hogy fodrász szeretnél lenni, akkor az egyetem közbeni vagy utáni kiegészítő képzés díjával és idejével is számolnod kell. Mindent számításba véve gondold át, hogy ez az élmény megéri-e neked vagy sem.

Ha csak azért mennél, mert nem akarod teljesen kihagyni az egyetemi légkört, a szórakoztató közösséghez tartozás élményét, és azt, hogy sok barátot szerezz, akkor nem feltétlenül kell egyetemre menned. Ezt például az egyéves Full Stack fejlesztő tanfolyamunkon is mind megélheted. Állásgaranciát, utólagos fizetési opciókat és jövőbiztos karrierlehetőséget is kapsz a képzés mellé – olyan előnyöket, amiket nem sok egyetem kínál.

Reméljük, hogy a fentieket olvasgatva már kicsit kevésbé érzed kilátástalannak, hogy most kell kitalálnod a jövőd.

Hamarosan válaszolunk a konkrétan a tech oktatással és karrierrel kapcsolatos kérdésekre is, posztunk 2. részében.

Addig is nézz körül nálunk és képzéseink közt!

Reméljük, hamarosan találkozhatunk!

Rólunk

A Codecool az a programozóiskola, ahol a tech karriered kezdődik. Bízd magad profi mentorainkra, csapj le az állásgaranciánkra, és fizess csak utólag, kényelmes, havi részletekben.
Kérdésed van? Segítünk! Kérdezz a chatbot-tól, kérj visszahívást, vagy dobj egy emailt a [email protected] címre.

Kapcsolódó posztok

„Tudtam, hogy ez lesz az utam” – Interjú Herold Péter Product Designerrel
Herold Péter korábban szabadúszó grafikusként és...
Fullstack, frontend, backend – Mi a különbség, és mennyit keresnek?
Ha már hallottál a full-stack fejlesztésről,...
Váltanál? Így tudsz most érvényesülni junior fejlesztőként
Lehetetlen helyzetet kiáltanak az IT-piacot elemzők,...

Add meg elérhetőséged, és hamarosan visszahívunk!