Milyenek a programozók? Leszámolunk az 5 leggyakoribb sztereotípiával

15/10/2022

4 perc olvasási idő

Tartalomjegyzék

Programozó és programozó között nagy különbségek vannak. Nagyban függ a technológiától, a szektortól, a helyszíntől, az alkalmazotti státusztól és millió másik tényezőtől. Azonban, mivel a programozók a tömegkultúra minden területén megjelennek, számtalan sztereotípia és általánosítás alakult ki arról, milyenek és mit csinálnak.

Azért, hogy realisztikusabb képet kaphass a feladataikról, képességeikről és kihívásaikról, leleplezünk 5 gyakori közhelyet a programozókról.

1. A programozók unalmasak, ahogy a munkájuk is

Mind közül talán ez a leggyakoribb sztereotípia, és ez áll legtávolabb az igazságtól. A programozók nem úgy fejezik ki magukat, mint a költők vagy a festők, ez tény. Inkább olyanok, mint az iparművészek, amikor egy különösen nagy kihívást jelentő problémán dolgoznak.

kreatív problémamegoldás a programozók 1. számú feladata. Programozóként alapvetően abból fogsz élni, hogy rejtvényeket oldasz meg – méghozzá olyanokat, amelyeknek több megfejtése is lehet. Képzeld el, hogy kapsz egy kalapácsot, egy kötelet és egy doboz gyufát, és ezekkel kell kijutnod egy bezárt házból. Számos módja van annak, hogy megoldd ezt a feladványt, és nincs egyetlen olyan megfejtés, amely a legjobbnak tekinthető. Az elsődleges szempont, hogy legyen hatékony, ráérsz utána olyan módot kitalálni, amitől elegánsabb lesz. Viszont a megoldáshoz határozottan kreativitásra van szükség, igaz? Az, hogy hogyan csinálod, a stílusodról és a személyiségedről is árulkodik.

kód optimalizálásához nagy adag kreativitásra van szükség. Először is, a kódnak működnie kell, ám amint ez készen van, kitalálhatsz trükköket és technikákat, hogy gyorsabban fusson vagy kevesebb memóriát fogyasszon. Emelheted a tétet, és fontolóra veheted, hogyan fognak mások a kódodra tekinteni. Gyönyörűkönnyen olvasható kódot írni művészet, már önmagában is, és igen kreatív tevékenység.

2. A programozók mindenhez értenek, ami IT

Sokan azt hiszik, csak azért, mert valaki programozó, mindent tud, amit a számítógépekről tudni lehet. Ha valaki annyi időt tölt egy számítógép mellett, akkor nyilván minden titkát ismeri ennek a misztikus gépnek, igaz? Nos, nem éppen.

Persze fejlesztőként tudod, hogyan kezelj egy számítógépet. És valószínűleg lesz néhány tipped és trükköd a problémák orvoslására. De a közelében sem jársz egy villanyszerelőnek vagy egy mérnöknek. Azonban, amikor valaki megtudja, mivel foglalkozol, talán megkér, hogy javíts meg pár kábelt, nézz rá néhány bugos alkalmazásra vagy próbálj helyrerakni egy régi, túlmelegedett asztali gépet.

Ám az ezermester IT-szakember, aki mindent megtud javítani, csupán legenda. Az IT-szektorban egyre kevesebb a generalista, és a programozók is inkább valamilyen specializáció felé szoktak húzni. Fókuszálhatsz a web- vagy az alkalmazásfejlesztésre, esetleg a tesztautomatizálásra. Valószínűleg lesz egy olyan terület, ahol tágabb ismeretekkel rendelkezel, mint a társaid, és ez nagyszerű érzés.

3. A programozók csak megírják a kódot, és kész is

Az emberek hajlamosak azt hinni, hogy a programozó megír egy kódot, elküldi, aztán hátradőlhet, és pihenhet. Azonban a termék leszállítása csupán a kezdet. Ahogy minden más állásnál, a feladatok a programozók napi munkája során is túlmutatnak a kódoláson.

A projektek befejezése kihívást jelent a programozóknak, mert a programozás valójában sosem ér végetBugokat kell kijavítani. Valószínűleg iterációkat kell végrehajtani. A programozás időkerete bizonytalan, és mindig van némi kétely akörül, mikor is fejeződik be.

Ha a kód jól működik, a tesztelés épp olyan fontossá válik, mint a megírása. Ezért aztán a programozók rengeteg időt töltenek az aktuális programok frissítésével és a tesztek futtatásával, hogy lássák, vannak-e bugok, és minden simán működik-e. Szóval az puszta mítosz, hogy minden kész, ha a kód készen van.

A DevOps programozók a szoftver fejlesztéséért és karbantartásáért is felelnek, és a teljes szoftverfejlesztési ciklusra ráhatásuk van.

Valamint egy programozó jelentős időt tölt azzal, hogy naprakész maradjon a technológiákkal kapcsolatban. Kutatásokat végezhetnek, ötleteket cserélhetnek, konferenciákra mehetnek vagy nyílt forráskódú (open source) projektekhez járulhatnak hozzá. Ahogy fejlődik a technológia, a programozóknak tartaniuk kell a lépést a keretrendszerekkel, az eszközökkel és a könyvtárakkal, mert ezek nagyon gyorsan elavulttá válhatnak. Programozóként a lehető legtöbbet kell kihoznod magadból, hogy gyorsan és hatékonyan hozzászokj ezekhez a változásokhoz.

4. A programozók antiszociálisak

Amikor az emberek a sztereotípiák alapján gondolnak a programozókra, akkor egy olyan fickót képzelnek el, aki nem beszél sokat, és egész nap az íróasztalánál görnyed. Azonban egy programozó számára mindig szükséges, hogy remek szociális készségekkel és úgynevezett soft skillekkel rendelkezzen.

networking, az együttműködés és a prezentálás mások előtt csak néhány olyan dolog, amihez egy programozónak értenie kell, hogy stabil karriert építhessen. Tény, hogy a programozók sokat ülnek az asztaluknál, de közben rengeteg szociális készséget igénylő feladattal is foglalkoznak. Különféle szakértőkkel és csapatokkal dolgoznak együtt, hogy megértsék az üzleti problémát, vagy kidolgozzák egy termék fejlesztésének idővonalát. Napi szinten másokkal együttműködve oldanak meg problémákat.

A Codecoolnál tudjuk, milyen fontos, hogy a diákjaink megfeleljenek a munkaerőpiaci követelményeknek. Valójában azért is indítottuk el az iskolánkat, hogy az oktatást és a munkahelyi igényeket és kultúrát közelítsük egymáshoz. A diákjaink csapatokban és egyedül is dolgoznak. A Codecoolnál megtapasztalhatod, milyen agilis csapatban dolgozni, hozzászokhatsz a másokkal való együttműködéshez és az ügyfelek előtt történő prezentáláshoz.

A soft skilleket tekintve komoly hangsúlyt fektetünk a prezentálási és projektmenedzseri, valamint a kommunikációs és tervezési készségekre. Míg a legtöbb egyetem vagy bootcamp nem fordít sok figyelmet ezekre a skillekre, mi a tantervünk szerves részévé tettük őket.

5. A programozás férfi szakma

A nők ugyanolyan remek programozókká válhatnak, mint a férfiak. Sőt, néha együttérzőbbek, kreatívabbak és együttműködőbbek, mint a férfiak. Így a nők is remek tagjai lehetnek bármilyen fejlesztői csapatnak.

Ugyan a tech még mindig egy, a férfiak által uralt iparág, de a háttérben máris komoly változás zajlik. Egyre több vállalat ébred rá, milyen előnyökkel jár, ha a fejlesztési és tervezési folyamatokba nőket is bevonnak, és olyan kezdeményezéseket ösztönöznek, amelyekkel hozzásegítik a lányokat, hogy beléphessenek az IT világába.

CoderGirl ösztöndíjunkkal szeretnénk lehetőséget és önbizalmat adni a lányoknak és nőknek, hogy elkezdhessenek a tech területén tanulni. A Codecoolnál esélyük nyílhat több programozási nyelv elsajátítására, valamint életszerű projekteken dolgozhatnak, értékes hard és soft skillekre tehetnek szert, és belevághatnak egy új tech karrierbe.

Reméljük, most már látod, valójában milyen is programozónak lenni. Sokkal szórakoztatóbb, mint hitted volna, nem?

Ha tetszik, amit olvastál, és szeretnéd kideríteni, neked való-e a programozás, vedd fel velünk a kapcsolatot.

A Codecoolnál segíthetünk, hogy egy éven belül garantáltan elhelyezkedj, mindezt a full stack fejlesztő képzéssel. Ígérjük, mi végig támogatunk majd, örömmel válaszolunk a kérdéseidre, és segítünk, hogy jó döntést hozhass.

Izgalmasan hangzik? Fordulj hozzánk. 🙂

Rólunk

A Codecool az a programozóiskola, ahol a tech karriered kezdődik. Bízd magad profi mentorainkra, csapj le az állásgaranciánkra, és fizess csak utólag, kényelmes, havi részletekben.
Kérdésed van? Segítünk! Kérdezz a chatbot-tól, kérj visszahívást, vagy dobj egy emailt a [email protected] címre.

Kapcsolódó posztok

„Tudtam, hogy ez lesz az utam” – Interjú Herold Péter Product Designerrel
Herold Péter korábban szabadúszó grafikusként és...
Fullstack, frontend, backend – Mi a különbség, és mennyit keresnek?
Ha már hallottál a full-stack fejlesztésről,...
Váltanál? Így tudsz most érvényesülni junior fejlesztőként
Lehetetlen helyzetet kiáltanak az IT-piacot elemzők,...

Add meg elérhetőséged, és hamarosan visszahívunk!