Mesterséges intelligencia szinte minden kérdésre képes válaszolni – valóban szükség van ehhez mentorokra?

11/04/2023

6 perc olvasási idő
Számtalan online forrás áll rendelkezésre, és a mesterséges intelligencia (MI) szinte minden kérdésre képes válaszolni, így könnyen túlterheltté válhatunk. Nem könnyű választani az önálló vagy a mentorok által vezetett online programozó képzések között. A Codecoolnál azonban megtaláltuk a tökéletes egyensúlyt. Beépítjük a mesterséges intelligenciát a tanítási módszerünkbe, miközben továbbra is az emberi jelenlétet helyezzük előtérbe. Fedezd fel, hogy melyik tanulási forma illik hozzád a legjobban, és hozz egy jól átgondolt döntést a jövődről.
programming online

Tartalomjegyzék

Fontolgatod, hogy elkezded megtanulni a programozás fortélyait, mindezt az otthonod kényelméből? A mai világban már teljesen természetes, ha valaki olyan online programozó képzést keres, amely valóban teljes mértékben az interneten végezhető.

Talán már felmerült benned az ötlet, hogy önállóan végzed el az egészet, olyan tömeges, nyílt online kurzus (massive open online course – MOOC) platform segítségével, mint a Udemy vagy a Coursera. Ezek igen népszerűek, és hatalmas tárházzal rendelkeznek kurzusok terén.

A másik út viszont, amit érdemes fontolóra venni, az a mentorok által vezetett, élő, online programozó képzés.  De valóban neked való ez?

Először nézzük meg, mire számíthatsz, ha önállóan, online tanulsz programozni.

Aztán végigvesszük a 3 legfőbb érvet mellette és ellene, hogy kiegyensúlyozott képet kapj erről a témáról. Beszélni fogunk egy kicsit a ChatGPT-ről és a mesterséges intelligencia modellekről, mint lehetséges mentorhelyettesítőkről, valamint a mesterséges intelligencia tantervünkbe való beépítésével kapcsolatos előrehaladásunkról is.

Önálló, online programozó képzés: mennyire hatásos?

Nagy eséllyel máris rendelkezel egy Udemy vagy Coursera programozó képzés tananyagával, ami csak a fiók mélyén porosodik, és valószínűleg sosem fogod befejezni. Nem te vagy az egyetlen. El sem hinnéd, milyen gyakori az, hogy valaki befektet egy MOOC-képzésbe, aztán sosem végzi el.

A „legmagasabb befejezési arány” címmel rendelkező Coursera kurzus – most figyelj – 20%-os befejezési arányt ért el. Ez az adat elég jól szemlélteti a helyzetet.

Ez a megdöbbentő szám nem is tűnik olyan elképesztőnek, ha megnézzük az összehasonlítást, amelyet ebben a témában végeztek el. Ebben a tanulmányban látható, hogy a Coursera, edX és Udacity kurzusok átlagos befejezési aránya nagyjából 15%. Más szóval, az emberek 85%-a sosem viszi végig a kiválasztott kurzusokat.

A másik kihívás az önálló tanulásban az, hogy az ilyen képzések ritkán gyakorlatiasak. Még ha ahhoz a 15%-hoz is tartozol, aki befejezi, a tudás, amit így szerzel meg, főleg elméleten és egyszerű tényeken fog alapulni, nem pedig a valódi életből vett gyakorlatokon és projekttapasztalaton.

Az önálló, online tanulás remek opciónak tűnhet. Rengeteg szabadságot biztosít, és költséghatékony megoldás. De mi haszna mindennek, ha a végén nem fejezed be? És úgy tűnik, a legtöbben így járnak – ezt a keserű pirulát muszáj lenyelni.

programming online

Mentorok által vezetett, online programozó képzés: az előnyök

A mentorok által vezetett kurzusok – szemben az önálló képzéssel – komoly befektetést jelentenek. A legfőbb ellenérvek, amiket fel lehet sorolni, a következők:

 • Drágább: Ezen nincs mit szépíteni: ha önállóan tanulsz egy MOOC segítségével, az lényegesen kevesebbe fog kerülni, mint bármilyen mentorok által vezetett, online kurzus.

  Ugyanakkor ez tükrözi a szolgáltatás minőségét is. Az e-learning során rengeteg elméleti tudást fogsz kapni kevés gyakorlattal és visszajelzéssel – már ha egyáltalán kapsz bármi ilyet. Emellett, ha azt nézzük, egy kisebb befektetés is nagy kiadás, ha a semmire költöd el – és mint láthattuk, nagy az esély rá, hogy sosem végzed el az önálló kurzust. A számításokat már rád bízzuk.

 • Kevésbé rugalmas: Amikor egyedül tanulsz online, 100%-ig szabadon dönthetsz az időbeosztásod, a szünetek és a tempó felől. Ez egyeseknek csábító lehet, de könnyen előfordulhat, hogy olyan ember vagy, aki jobban tud dolgozni, ha egy ütemtervhez, tanmenethez és csapatstruktúrához tarthatja magát.
  Ezek nélkül előfordulhat, hogy elveszettnek érzed magad néha, és végül időt veszítesz, elszáll a motivációd, és nem tudod követni a saját haladásodat sem. Szóval ez az ellenérv egyeseknek valójában a kurzus mellett szólhat.
 • Társas elfoglaltság: Lehet, hogy élvezed az önálló tanulást, és kevésbé lelkesít az ötlet, hogy csapattársakkal és mentorokkal dolgozz együtt. A MOOC-k akkor is remek opciók, ha hajlamos vagy elveszettnek érezni magad egy zsúfolt osztályteremben. Ezeket a kurzusokat megállíthatod, átfuthatod a jegyzeteket, sőt újra is nézhetsz egyes részeket.

  Azonban, ha egyedül tanulsz programozni, az azzal járhat, hogy nem kapod meg a kellő támogatást és bátorítást, ami dönthet a sikeredről. A támogatói hálózat többet nyújt annál, hogy valakihez visszajelzésért fordulhatsz. Azért van, hogy átlendülhess az akadályokon és a kétségeken. Hogy kapj némi lökést, amikor már épp feladnád, mert úgy érzed harcban állsz a kódokkal.

Most, hogy megnéztük az ellenérveket, lássuk, milyen értékeket nyújt egy mentorok által vezetett kurzus, szemben az önálló tanulással.

1. Értékes visszajelzést fogsz kapni, profi fejlesztőktől

Semmi sem fogható ahhoz, mint ha van egy bizonyos témában tapasztalt ember, aki végigkalauzolhat téged a tanulási folyamatodon. Ha mentorok által vezetett kurzuson veszel részt, az nagy segítséget jelent az online programozó képzésed során, mivel ez lehetőséget biztosít a visszajelzésekre, a mélyreható kiértékelésre és a motiváló megbeszélésekre.

Valójában a tanulóink többsége, akik kipróbálták az önálló tanulást, azt mondták, az elsődleges oka annak, hogy mentorok által vezetett kurzusra váltottak, az volt, hogy nem találták a választ néhány égetően fontos, konkrét kérdésre. Az online világ összes tudása sem elég ahhoz, hogy megoldj minden véletlenszerű problémát, amely felmerülhet egy új szakma elsajátítása során.

2. Tényleg időt fogsz szakítani a tanulásra

Egy mentorok által vezetett felállásban, ahol egy közösségben dolgozol a projekteken, jobb esélyekkel védheted ki a zavaró tényezőket. Olyan online „osztályteremben” fogod találni magad, ahol a fejlődés, a kísérletezés és a felfedezés is helyet kap. Olyanokkal leszel körülvéve, akiket szintén a fejlődés és a felfedezés éltet. Itt fogsz dolgozni, itt végzed majd el a feladatokat, és osztozol a tapasztalatokon másokkal.

Ha ragaszkodsz egy ütemtervhez, és együttműködsz a társaiddal, az segíteni fog a jobb időbeosztásban, ami elengedhetetlen egy programozó életében.

3. Jól fogsz mulatni, és remek közösségre lelsz majd

Ahhoz, hogy az online oktatás egy szinten lehessen a tényleges iskolába járással, a képzés nem összpontosíthat kizárólag az elméleti tudásra. Egy mentorok által vezetett, online programozó képzéssel közösség és remek hangulat is jár. A nagyszerű légkör pedig sikerre vihet, hiszen a vidám hangulatban történő tanulás támogatja a mélyreható tanulást.

Valójában több mindent fogsz elsajátítani, ha élvezed, amit csinálsz. A jó hangulat, a csapattársak és a lehetőség, hogy megvitasd a nehézségeket, amikbe ütköztél, elengedhetetlen lesz a sikeres tanulási élményhez.

A mesterséges intelligencia (MI) nem tudna egyszerűen segíteni abban, hogy megtanuljak kódolni?

Ezen a ponton valószínűleg ezen gondolkodsz: „Ha a mesterséges intelligencia ennyi mindenre képes, miért nem tud nekem segíteni, hogy megtanuljak kódolni?”. Tud kódot írni, tehát tanárhelyettesként is működhetne, nem?”

Az igazság az, hogy a mesterséges intelligencia hasznos forrás a programozási fogalmak elsajátításához vagy konkrét problémák megoldásához. De a ChatGPT és a hasonló mesterséges intelligencia modellek soha nem lesznek képesek helyettesíteni egy valódi mentort.

A mentorok személyre szabott útmutatást, érzelmi támogatást és valós tapasztalatokat nyújtanak, amelyek mind felbecsülhetetlenek, ha fejlesztővé szeretnél válni.

 1.  A mesterséges intelligencia csak korlátozottan tud alkalmazkodni az egyéni igényekhez, és nem képes személyre szabott útmutatást nyújtani. Míg a valódi, hús-vér mentorok képesek a tanítási stílusukat és hozzáállásukat az egyes tanulókhoz igazítani, addig az MI erre nem képes.
 2.  A mesterséges intelligencia modellek használhatatlanok a kapcsolatépítésre és a karriertanácsadásra. Azonban a mentorok segíthetnek a tanulóknak abban, hogy személyes tapasztalataik alapján értékes támogatást nyújtsanak ezekbe a kérdésekbe.
 3.  A hatékony mentoráláshoz elengedhetetlen az azonnali visszajelzés, és az MI modellek nem tudnak valós idejű beszélgetésekbe bocsátkozni.
 4.  A mentorok érzelmileg támogathatják és motiválhatják a diákokat. A mesterséges intelligencia viszont korlátozott érzelmi intelligenciával rendelkezik, és nem képes valódi támogatást nyújtani egy-egy elakadáskor, a nehezebb időkben.
 5.  Amikor a mentorok kihívásokkal találkoznak, kreatív úton új megoldásokat találhatnak. A mesterséges intelligencia modelleket viszont korlátozzák a beléjük táplált adatok és az őket létrehozó algoritmusok.

AI modellek a Codecool módszerben

Tudjuk, hogy a mesterséges intelligencia egyre inkább életünk részévé válik, ezért kulcsfontosságú, hogy megértsük, hogyan és mikor használjuk hatékonyan. Bár nem helyettesíti a mentorokat, de a programozni tanulók számára változásokat hozhat.

A Codecoolnál élen járunk azáltal, hogy a ChatGPT-t és hasonló AI-modelleket beépítjük a tananyagunkba, sőt, még a tananyagainkat is jobbá tesszük a használatukkal.

Szeretnénk felvértezni diákjainkat a hatékony használatukhoz szükséges tudással. Mivel módszerünk gyakorlatalapú, az AI mindig csak támogató szerepet fog játszani diákjaink életében. De ettől függetlenül szeretnénk a Codecoolereknek megadni azokat az eszközöket és útmutatást, amelyekre szükségük van ahhoz, hogy a lehető legtöbbet hozzák ki az AI-ból a tanulás során.

A kezdő programozók a Full Stack tanfolyamunk első moduljában egy fantasztikus workshopon vesznek részt, hogy mindent megtudjanak az AI-ról. Megmutatjuk, hogyan használhatod profin, időt és energiát spórolva neked a kódolási utadon.

Szeretnél belevágni a kódolási karrieredbe?

Nézd meg a teljes mértékben online tartott, átfogó Full stack fejlesztő képzésünket. A képzés mellé állásgarancia, utólagos fizetési opció és mindenre kiterjedő tanulási élmény jár. A nálunk töltött idő alatt 4–6 programozási nyelvet fogsz elsajátítani a tapasztalt mentoraink segítségével, akik mindig a helyzet magaslatán vannak. Ők ott lesznek melletted, hogy támogassanak a legfontosabb technológiák és az értékes soft skillek elsajátítása során.

Dolgozz a király projektportfóliódon, szerezz valódi programozási tapasztalatot, és válj olyan junior fejlesztővé, akivel a vállalatok imádnak együttműködni.

Mindezt és sok egyebet megtehetsz személyesen az iskoláinkban vagy teljesen online, az otthonod kényelméből! Készen állsz belevágni és jelentkezni? Kattints a jelentkezésre.

Kérdésed van? Vedd fel velünk a kapcsolatot! Alig várjuk, hogy halljunk felőled!

Rólunk

A Codecool az a programozóiskola, ahol a tech karriered kezdődik. Bízd magad profi mentorainkra, csapj le az állásgaranciánkra, és fizess csak utólag, kényelmes, havi részletekben.
Kérdésed van? Segítünk! Kérdezz a chatbot-tól, kérj visszahívást, vagy dobj egy emailt a [email protected] címre.

Kapcsolódó posztok

„Tudtam, hogy ez lesz az utam” – Interjú Herold Péter Product Designerrel
Herold Péter korábban szabadúszó grafikusként és...
Fullstack, frontend, backend – Mi a különbség, és mennyit keresnek?
Ha már hallottál a full-stack fejlesztésről,...
Váltanál? Így tudsz most érvényesülni junior fejlesztőként
Lehetetlen helyzetet kiáltanak az IT-piacot elemzők,...

Add meg elérhetőséged, és hamarosan visszahívunk!