Az 5 legfontosabb soft skill, amire minden fejlesztőnek szüksége van

10/10/2022

5 perc olvasási idő

A magányos fejlesztő sztereotípiája már idejétmúlt. A vállalatok olyan tech szakembereket keresnek, akik kiemelkedő soft skillekkel rendelkeznek, mivel az alkalmazkodóképesség és az együttműködés elengedhetetlen a kollégák közt ahhoz, hogy nagyszerű csapat kovácsolódhasson belőlük. Ismerd meg, melyek az alapvető soft skillek a szoftverfejlesztők számára, és tudd meg, a HR-esek miért helyeznek akkora hangsúlyt ezekre.

soft skills 1

Az 5 legfontosabb soft skill, amire minden fejlesztőnek szüksége van

A digitalizáció rohamos ütemben hódít teret, és az emberek egyre gyakrabban lépnek egymással kapcsolatba online, azonban ez nem azt jelenti, hogy a köztük lévő együttműködés eltűnik – épp ellenkezőleg.

A tanulás, az együttműködés és a hatékony kommunikáció még sosem volt olyan fontos, mint manapság. Mivel az offline környezetben elérhető nem-verbális jelek nem állnak rendelkezésre, a soft skillek jelentősége megugrott.

Ez a hasznos útmutató áttekintést nyújt a szoftverfejlesztők számára elengedhetetlen soft skillekről. Habár az ilyen skillek fejlesztéséhez idő kell, növelik az értékedet a munkaerőpiacon, szóval az energiabefektetésed meg fog térülni.

two people collaborating, using soft skills for software developers

Mik azok a soft skillek?

A soft skillek hatással vannak arra, hogyan tudsz együttműködni a munkahelyeden. Emellett befolyásolhatják a hírnevedet, illetve az esélyeidet is arra, hogy felvegyenek valahová.

Ha csak a tech karriered építésére összpontosítasz, talán ezek a skillek elkerülhetik a figyelmedet. Azonban nem számít, hová kerülsz, másokkal – vezetőkkel, ügyfelekkel, munkatársakkal – kell dolgoznod. Az pedig, hogyan kommunikálsz, és hogyan kezeled a visszajelzéseket, illetve az esetleges konfliktusokat a többiekkel, hatással lesz a karriered sikerére.

Habár igaz, hogy a technikai készségekkel megoldhatók a problémák, a soft skillekre is szükség van, hogy kezelni tudd az interperszonális konfliktusokat. És egy szoftverfejlesztő munkája egyáltalán nem mentes az ilyen helyzetektől.

Miért olyan fontosak a soft skillek a szoftverfejlesztőknek?

Nem titok, hogy a HR-esek komoly hangsúlyt fektetnek a soft skillekre.

A LinkedIn Global Talent Trends jelentése alapján a megkérdezett tehetségmenedzsmenttel és humánerőforrás-menedzsmenttel foglalkozó szakemberek 92%-a véli úgy, hogy a soft skillek sokkal fontosabbak, mint a technikai készségek.

Egy másik felmérésből – amit a West Monroe készített el – szintén kiderül, hogy „a HR-vezetők 98%-a gondolja úgy, hogy a soft skillek nagy jelentőséggel bírnak egy tech pozíció megszerzésekor. Méghozzá annyira, hogy 67%-uk azt mondta, előfordult már, hogy nem ajánlottak fel egy állást egy minden más tekintetben képzett jelöltnek, mivel az illető nem rendelkezett a megfelelő soft skillekkel.”

Ennek az az oka, hogy a vállalatok csapatjátékosokat keresnek, akik hatékonyan kommunikálnak, nem pedig a kódolás magányos szupersztárjait. Szeretnének kellemes munkakörnyezetet teremteni, ami hosszú távú sikerhez és elégedett alkalmazottakhoz vezethet.

two women chatting

A soft skillek tanulhatók?

Teljes mértékben, azonban ez egy elhúzódó folyamat, nem következik be egyetlen éjszaka leforgása alatt. Gyakorlást igényel, és összpontosítani kell a fejlesztésükre.

„A soft skillek fejlesztése olyan, mint a nyelvtanulás” – mondta egyszer egy kolléga. „Hetekbe, sőt akár hónapokba telhet, hogy jobbak legyünk ezen a területen.”

Döntő fontosságú ezeknek a skilleknek az elsajátítása, miközben a tech karriered alapjait építed. Sajnos a legtöbb iskola nem fektet hangsúlyt ezeknek a megtanítására, pedig segítenek a karriered előmozdításában, és gyorsabban munkába is állhatsz általuk.

time management, using soft skills

Melyek a legfontosabb soft skillek a szoftverfejlesztők számára?

Lássuk a listánkat! A mentoraink szerint ez az 5 legfontosabb soft skill, amire minden fejlesztőnek szüksége van:

1. Fejlődési szemlélet (growth mindset)

Mi már láttuk ennek alkalmazása hogyan javít az emberek életén. Segít gyorsabban fejlődni a tanulási időszakban, mivel a kezdeti hibáidra értékes tanulási lehetőségekként fogsz tekinteni kudarcok helyett. Ez a szemlélet a magánéletedben is segíthet.

Minél többet gyakorlod, annál könnyebben tudod elengedni a „rögzült szemléletű” (fixed mindset) kijelentéseket magaddal kapcsolatban. És minél kevesebbszer hibáztatod magadat, annál többet fejlődhetsz. Amint megérted, hogy egyedül a szemléletmódod és a tetteid alkotják a valóságodat és az eredményeidet, megállíthatatlanná válsz.

Az is lényeges, hogy légy türelmes magaddal, és engedd meg magadnak a kezdeti hibákat. Ha gyakorlod a fejlődési szemléletet (growth mindset), meg fogod érteni, hogy kizárólag azáltal lehetsz jobb valamiben, ha elsőre „elbuksz”.

2. Idők és feladatok beosztása

Ez a skill egészen biztosan nagyobb sikerhez és a produktivitásod javulásához fog vezetni. Ha mindent előre megtervezel, és egyértelműen látod az adott napod struktúráját, könnyebb a feladatodnál maradnod, és teljesítened a céljaidat. 

Az időbeosztást érintő skillekkel kezelhető szakaszokra bonthatod a napodat és a céljaidat. Ezek kritikus fontosságúak lehetnek, ha hajlamos vagy a halogatásra.

Ha fejleszted ezt a skillt, nemcsak hatékonyabbá válhatsz a munkahelyeden, hanem a munkatársaid is kedvelni fognak érte, illetve a munkahelyi és a magánélet közötti egyensúlyodon is javíthat. Ha csökken a határidők miatti stressz, egyesével teljesítheted a feladataidat, és nem kell kapkodnod.

3. Asszertív kommunikáció

Erre a skillre gyakran tekintenek úgy, mint a passzív és agresszív viselkedés közötti egyensúlyra. Ha asszertív vagy, nem okoz kényelmetlenséget az érzéseid és a saját érdekeid kifejezése, anélkül hogy megbántanál másokat, vagy összezavarnád őket.

Íme néhány példa az asszertív kommunikációra:

  • A hibáink beismerése és bocsánatkérés.
  • Mások meghallgatása és megfelelő reakció (akkor is, ha nem értesz egyet azzal, amit mondanak).
  • Felelősségek elfogadása.
  • Elismerés kimutatása.

És így tovább.

4. Visszajelzés (fogadása és adása)

A visszajelzés (feedback) adása olyan skill, amit el tudsz és el is kellene sajátítanod, de a többi skillhez hasonlóan ez is gyakorlást igényel.

A Codecoolnál rendszeres lehetőséget biztosítunk a visszajelzésre, mivel tudjuk, hogy azzal, ha csak rágódunk a problémákon, vesztegetjük az értékes időt, és megöljük a motivációt. Szóval minél többet gyakoroljuk ezt a skillt, annál jobb lesz a csapatszellem.

A visszajelzéssel kapcsolatban a következő szempontokat érdemes észben tartani: mindig a viselkedésről szóljon (soha ne érintse a másik ember személyiségét, intelligenciáját vagy bármi hasonlót); mindig érkezzen időben (nem két hónappal egy adott esemény után); azokra a területekre összpontosítson, amiket fejleszteni lehet (és ne a negatívumokra koncentráljon); legyen kiegyensúlyozott és átgondolt.

Senki sem tökéletes; mindenki hibázik időnként, ami mindig jó kiindulópont a visszajelzés adásához és fogadásához.

5. Prezentációs skillek

Prezentációs skillekre szinte minden karrierúton szükséged lesz, így ez alól a fejlesztők sem jelentenek kivételt. Ez is egy módja az ötleteid átadásának, és nem mindig csak 20 ember hallgat téged egy helyiségben.

Fejlesztőként is előfordulhat, hogy nagyobb közönség előtt kell előadnod. Ezekben az esetekben sok minden múlhat azon, mennyi tapasztalatod van a prezentálás terén

Amikor nyilvánosan kell beszélnünk, ijedtek lehetünk, és hajlamosak vagyunk az introvertáltabb oldalunkat hibáztatni ezért. De nem kell társaságkedvelő embernek lenni ahhoz, hogy jól menjen a prezentálás.

A Codecoolnál nagy hangsúlyt fektetünk a soft skillek fejlesztésére, és ez alól a prezentálás sem jelent kivételt. Amellett, hogy tanulói csoportokban gyakorolják a prezentációs skilleket a diákjaink, rendszeresen szervezünk kóddemózást, ahol a Codecoolerek valódi ügyfelek (az alkalmazási partnereink képviselői) előtt mutathatják be a munkájukat.

Szeretnél képzett fejlesztővé válni?

Ha szeretnél megtanulni kódolni, és belevágni egy új tech karrierbe, mi itt vagyunk, hogy segítsünk megtenni az első lépéseket.

Mindössze 10 hónap alatt a megfelelő skillekkel rendelkező szoftverfejlesztővé válhatsz. A Vállalati full stack fejlesztő képzésünkkel pedig egészen biztosan vár rád egy munka, ha megszerzed az állásgaranciánkat!

Nyugodtan vedd fel velünk a kapcsolatot, ha kérdésed van, vagy figyeld a közelgő eseményeinket, amelyek során jobban is megismerheted az iskolánkat és minket.

Rólunk

A Codecool az a programozóiskola, ahol a tech karriered kezdődik. Bízd magad profi mentorainkra, csapj le az állásgaranciánkra, és fizess csak utólag, kényelmes, havi részletekben.
Kérdésed van? Segítünk! Kérdezz a chatbot-tól, kérj visszahívást, vagy dobj egy emailt a [email protected] címre.

Kapcsolódó posztok

„Tudtam, hogy ez lesz az utam” – Interjú Herold Péter Product Designerrel
Herold Péter korábban szabadúszó grafikusként és...
Fullstack, frontend, backend – Mi a különbség, és mennyit keresnek?
Ha már hallottál a full-stack fejlesztésről,...
Váltanál? Így tudsz most érvényesülni junior fejlesztőként
Lehetetlen helyzetet kiáltanak az IT-piacot elemzők,...

Add meg elérhetőséged, és hamarosan visszahívunk!