Állj ki magadért: 3 dolog, amire jók a kód demók

26/11/2021

6 perc olvasási idő

Nagy hívei vagyunk a kód demók tartásának, amikor az agilis szoftverfejlesztés megtanulásáról van szó. Itt vannak a legfőbb okok és érvek a rendszeres kód demók mellett.

code demo

Az iskolánk mindig tele van élettel és szinte zsong az energiától, azonban néhány pénteki nap (amit nálunk csak „demónapnak” hívnak) különösen érdekes. A diákok összegyűlnek a tantermekben, és türelmesen várják, hogy a társaik elé léphessenek. Egy héten át dolgoztak és gyakoroltak ezért a pillanatért. De ilyenkor végre elérkezik az idő, hogy közönség előtt mutassák be a legjobb munkájukat!

A demók lehetőséget adnak a diákoknak, hogy prezentálják a befejezett fejlesztői projektjeiket és az egyedi készségeiket. Végül is a Full-Stack Fejlesztő képzés során több mint 30 projektet fejeznek be. Rengeteg a megfigyelhető és nyomon követhető haladás! De ennél több is rejlik ezek mögött. A termékdemók nagy előnnyel járnak a tanulási folyamat során, és közvetlenül segíthetnek a Codecoolereknek az új tech állás megszerzésében.

Mielőtt áttérnénk a legfőbb előnyökre, gyorsan vegyük át, mik is azok a demók, és fedezzük fel, a diákjaink mikor és hogyan vesznek részt a demókban a képzésük során:

Ügyféldemók a munkahelyen és a Codecoolnál

Az agilis szoftverfejlesztés kulcsfontosságú részei a sprintek, ezen belül pedig a demók. Ez lehetőséget ad a csapatoknak, hogy visszajelzést kapjanak a termékükről, így gyorsan tudnak reagálni, módosítani és irányt változtatni. Továbbá kiemelhetnek bizonyos sikereket, amivel növelhetik a részvényesek bizalmát a fejlesztői csapatban.

A demók javíthatnak az együttműködésen, építhetik a bizalmat a partnerrel, fokozhatják a csapatszellemet és jobbá tehetik a termék minőségét. Mi pedig lelkesen építjük be ezeket az előnyöket – és sok mást is – a módszerünkbe, hogy segítsünk a diákjainknak a fejlődésben.

A Codecoolnál mi inkább a gyakorlatorientált és személyre szabott oktatási rendszerben hiszünk, amely közelebb viszi a munkahelyi elvárásokhoz a tanulást.

Scrum ceremóniákat alkalmazunk, és agilis gyakorlatokra építünk a tanulási folyamat során, így a Codecoolerek releváns tapasztalattal rendelkezhetnek az agilis szoftverfejlesztés terén, amikor elkezdenek állást keresni.

Emellett a diákjaink váltakozó önálló és csapatheteken vesznek részt. Ez segít nekik elsajátítani az önálló tanuláshoz és a csapatorientált munkához szükséges készségeket. A csapatheteken együtt tervezik meg, dolgozzák ki és demózzák a befejezett termékeket, ahogy bármilyen profi fejlesztői csapatban tennék. Így a demók valójában egyfajta „záró ceremóniák” a csapatheteken.

A Full-Stack Fejlesztő képzés első, ProgBasics (programozási alapok) modulja során a mentorok adnak visszajelzést a diákoknak. Később, a további modulok alatt a Codecoolerek megtanulják egymás munkáját kiértékelni, ami nagyszerű visszajelzési kultúrát teremt. Azonban bármelyik modul során előfordulhat, hogy a partnervállalatainktól érkező valódi ügyfelek beugranak, hogy megnézzék a Codecoolerek munkáit.

Mindez lehetőséget ad a diákoknak, hogy a kódolásban és a személyes készségeik terén is fejlődjenek:

1. A demókkal láthatóvá és ünnepelhetővé válik a jól végzett munka

Könnyű elveszni a tanulási folyamatban, ha nincs mögötte jól kidolgozott struktúra és visszajelzési rendszer. Rengeteg technológia és lehetséges keretrendszer van, amelyben tanulhatsz, és mindenki más ütemben halad. Nem létezik szabványmódszer, amellyel fejlesztővé lehet válni. Azonban a valós életből vett projektek, az agilis gyakorlatok és legfőképp a demók struktúrálttá teszik a tanulási folyamatot. Emellett a demók jelentik a legjobb módot arra, hogy valós időben lásd a munkád eredményeit, és tapasztalatot szerezz a kódolásban.

Ahogy a profi fejlesztői csapatok esetén is, a diákoknak ki kell alakítaniuk és meg kell valósítaniuk az ütemtervüket, majd ütős prezentációt kell készíteniük, amelyben bemutatják, hogyan haladtak a munkával az adott héten. Ez a csapat minden tagját arra fogja „kényszeríteni”, hogy határidőkben gondolkodjanak, ami elengedhetetlen gyakorlat bármilyen munkakörnyezetben.

Mi több, a diákok megtapasztalhatják, milyen egy teljes sprint, majd végignézhetik, hogyan kel életre a termékük. Megtanulják, hogyan írjanak hatékony, tiszta kódot, a munkájukat pedig több szinten is értékelik majd a mentorok, a csapattársak és a valódi ügyfelek is.

A munka kiértékelésén túl a demók teret biztosítanak ahhoz, hogy a diákok átgondolják a leglényegesebb ismereteket az adott projektből, és ezeket megoszthatják az egész osztállyal. Ez nemcsak a prezentáló csapatnak hasznos, hanem mindenkinek az adott modulban. Ezek olyan tapasztalatok, amelyekből mindenki tanulhat, és valószínűleg használhatja a jövőbeli karrierjében. Annak végiggondolása, hogy mi vált be és mi nem, illetve a tanulságok levonása a hibákból az élet minden területén kiváló hozzáállás.

A demók teret adnak a visszajelzésre a termékkel kapcsolatban, amihez elengedhetetlenül fontos hozzászokni. A fejlesztői csapatok folyamatosan ugyanezt teszik. A visszajelzések beépítése javít a termék minőségén, felgyorsítja a tanulási folyamatot, és segít a fejlődési szemlélet (growth mindset) kialakításában.

Tehát a demók fantasztikus lehetőséget jelentenek a tanulásra, legfőképp pedig a hatékony csapatmunkára való felkészülésre. Azonban egyéni szinten a demók számos soft skill fejlesztésében is segítenek:

2. A demók segítenek a soft skillek fejlesztésében

Az átlagos fejlesztő és a kiváló fejlesztő – akit a cégek azonnal alkalmazni akarnak – közötti különbség gyakran a soft skillekben rejlik. A demók pedig nagy mértékben segítenek a legfontosabb skillek fejlesztésében:

 1. Csapatmunka
  A Codecoolerek csapatokban birkóznak meg a demónapokkal. Minden, projektet szállító, 2-3 tagból álló csapat összegyűlik a közönség előtt, hogy demózzák a kész termékeket, és mindannyian részt vesznek a prezentációban. Bemutatkozással kezdenek, majd elmagyarázzák, hogyan dolgoztak együtt a projekt során csapatként, megosztják, mit tanultak, aztán bemutatják és elmagyarázzák a közös erőfeszítéseik eredményét, a működő kódot. Végül csapatként gyűjtik be a visszajelzéseket a munkájukról.

   

 2. Kreatív problémamegoldás
  Miközben a diákok a termékükön dolgoznak, számos problémába és nehézségbe ütközhetnek. Így arra kényszerülnek, hogy kreatívan birkózzanak meg a kihívásokkal. A demók során elengedhetetlen rávilágítani a nehézségekre, és bemutatni, hogyan közelítették meg ezeket. Ez lehetőséget ad a diákoknak, hogy kiértékeljék a teljesítményüket, és tanuljanak ebből, fejlesztve ezzel a problémamegoldó készségeiket.

   

 3. Asszertív kommunikáció
  A fejlesztők nem mindig egyedül dolgoznak egy sötét sarokban, és a hatékony munkavégzéshez remek interperszonális készségekkel kell rendelkezniük. Jelentéseket tesznek a projektmenedzsereknek, kódolási problémákkal foglalkoznak, és ügyfelekkel működnek együtt – ezekhez mind asszertív, hatékony kommunikációs készségekre van szükség. Szóval, miközben a diákok közösen dolgoznak és a demóikra készülnek, megtanulnak hatékonyan kommunikálni és együttműködni.

   

 4. Időbeosztás
  A fejlesztőknek meg kell tanulniuk alkalmazkodni a határidőkhöz, a sprint tervekhez, valamint priorizálni az ütemtervekben. Ehhez kiváló időbeosztási készségekkel kell rendelkezniük, amelyeket leginkább gyakorlati úton lehet elsajátítani. A tervezés és a sprint tervekhez történő ragaszkodás kifejezetten hatékonyan tanítja meg ezt a skillt a diákoknak.

   

 5. Prezentáció és történetmesélés
  A profi fejlesztőknek gyakran kell prezentálniuk a munkáikat. A vezetőségnek, a csapattársaknak és az ügyfeleknek is. Erős prezentációs készségekre lesz szükséged, valamint jó történetmesélési skillekre, hogy át tudd adni az üzenetet a közönségnek. A demók természetesen azért segítenek ezeknek a skilleknek a fejlesztésében, mert biztonságos környezetet teremtenek a prezentációs készségek gyakorlásához. Tudjuk, hogy közönség előtt beszélni nem mindenkinek esik a komfortzónáján belülre, de jobb felkészülni rá előre, a lehető leghatékonyabb módon.

   

Mindezeken túl a demók során az angolt is gyakorolhatod. Ezek mindig angol nyelven zajlanak, mivel az alkalmazottakat kereső partnervállalataink többségénél ez a munkanyelv, és a lehető leghűbben szeretnénk szimulálni a munkahelyi környezetet. Miután a diákjaink a Codecoolnál egy éven keresztül rendszeresen prezentálnak angolul, végzősként, az új munkahelyeiken is komfortosan teszik meg ugyanezt.

3. A demók segíthetnek az új tech állásod megszerzésében

A diákok lehetőséget kapnak arra, hogy a munkájukat valódi ügyfelek előtt demózzák, akik az alkalmazottakat kereső partnervállalatainkat képviselik. Az, hogy bemutathatják a munkájukat a lehetséges új munkaadóik előtt, már önmagában egyedülálló élmény, amelyben nem sok kezdő fejlesztőnek lehet része általában.

A partnereink bármikor ellátogathatnak a Codecoolba, így megnézhetik, milyen a Codecool-életérzés, és tapasztalatot gyűjthetnek a potenciális, jövőbeli fejlesztőikkel kapcsolatban. Megnézhetik a módszerünket, láthatják őket „bevetésen”, és megismerhetik a nagyszerű Codecoolereinket. Néha a partnervállalataink a demók alapján választják ki a diákokat, és már azelőtt ajánlatot tesznek nekik, hogy befejeznék a képzést. Ezért aztán azzal, ha odateszik magukat a demók során és megmutatják a prezentációs készségeiket, a Codecoolerek új tech pozíciót szerezhetnek a tech vállalatoknál.

Továbbá a diákok sokat profitálhatnak az ügyféldemókból, mert megismerkedhetnek a jövőbeli alkalmazóikkal. Kérdezhetnek a vállalkozásukról, a csapataikról és a vállalati kultúráról, így ők is átfogóbb képet kaphatnak az alkalmazottakat kereső partnercégekről.

Készen állsz rá, hogy elkezdd a tech karrieredet?

A kódolás elsajátítása és egy új karrier elindítása nagyon izgalmas folyamat. Mi itt vagyunk, hogy segítsünk neked az első lépésekben, ha útmutatásra lenne szükséged.

A Full-Stack Fejlesztő képzésünk során elsajátíthatod a legfontosabb, leginkább keresett skilleket, valamint egy éven belül garantált tech pozícióhoz segítünk hozzá. A 4–6 programozási nyelvnek, a saját projektportfóliódnak és a remek soft skilleknek köszönhetően seperc alatt bezsebeled majd az álommelót. Emellett rendszeresen termékdemókat tarthatsz valódi ügyfelek előtt. Jól hangzik?

Nem lesz szükséged különleges készségekre vagy előzetes tudásra a kezdéshez.  Emellett utólagos fizetést is választhatsz a full-stack képzés esetén, így a tandíjat ráérsz akkor kifizetni, amikor már jól keresel a tech szektorban, mindezt kényelmes, havi részletekben.

Ha kérdésed van vagy további információra van szükséged a képzésekkel kapcsolatban, fordulj hozzánk bátran! Mindig nagy örömmel hallunk felőled!

Rólunk

A Codecool az a programozóiskola, ahol a tech karriered kezdődik. Bízd magad profi mentorainkra, csapj le az állásgaranciánkra, és fizess csak utólag, kényelmes, havi részletekben.
Kérdésed van? Segítünk! Kérdezz a chatbot-tól, kérj visszahívást, vagy dobj egy emailt a [email protected] címre.

Kapcsolódó posztok

„Tudtam, hogy ez lesz az utam” – Interjú Herold Péter Product Designerrel
Herold Péter korábban szabadúszó grafikusként és...
Fullstack, frontend, backend – Mi a különbség, és mennyit keresnek?
Ha már hallottál a full-stack fejlesztésről,...
Váltanál? Így tudsz most érvényesülni junior fejlesztőként
Lehetetlen helyzetet kiáltanak az IT-piacot elemzők,...

Add meg elérhetőséged, és hamarosan visszahívunk!