MI-alapú tanulás: a ChatGPT beépítése a tantervünkbe

22/05/2023

7 perc olvasási idő

Az olyan MI-asszisztensek, mint a ChatGPT értékes eszközök, amelyek forradalmasíthatják azt, ahogy a fejlesztők dolgoznak, megoldanak problémákat, és új dolgokat tanulnak meg. Ezért is építjük be a tantervünkbe. Az MI erőteljes szárnysegéd, és a segítségével a diákjaink még hihetetlenebb dolgokat érhetnek el.

chatgpt brain

Tartalomjegyzék

Az MI folyamatosan címlapra kerül a lehetséges előnyei és a várható veszélyei miatt. Az önvezető autótól kezdve a vulkánkitörések előrejelzéséig máris láthatjuk a hatásait. Ez alól az oktatás sem jelent kivételt

 

Ha minket kérdezel, a jövő fényesebb, mint valaha. Olvass tovább, hogy felfedezd annak a lehetséges kimeneteleit, ha az MI mainstreammé válik, és megtudd, mi vár a fejlesztői állásokra a jövőben, valamint miként tesszük a ChatGPT-t a tantervünk részévé a Codecoolnál. Bemutatjuk, hogyan használjuk az oktatásunkban, hogy hatékonyabbá és MI-alapúvá tegyük a tanulmányi élményt a diákjainknak.

chatgpt laptop

Az MI-t és a ChatGPT-t körülvevő felhajtás

egy ideje velünk van, az Open AI ChatGPT-je (illetve most már a még jobb verziója, a GPT-4) és az, hogy ez a technológia széles körben elérhetővé vált, új kérdések és aggodalmak áradatát indította el az emberiség számára. Az íróktól és programozóktól kezdve az egészségügyi szakemberekig mindenki levegő után kapott egy pillanatra, és azt kérdezte: „Elavulttá fog válni a munkám az MI miatt?” Eközben a tanárok és diákok világszerte azon merengenek: „Van egyáltalán még értelme az esszéírásnak, ha az MI képes rá?”

Előnyök és hátrányok

Ha eljátszadoztál már a nagyszerű képek készítésével a Midjourney oldalán (egy Discord-szerveren, ahol remekműveket hozhatsz létre MI segítségével) vagy már használtad az MI-t, hogy könnyebbé tedd a mindennapi életed, rá fogsz jönni, hogy ez egy csodás eszköz, tele lehetőségekkel. Úgy tűnik, ez egy korlátlan technológia. Javíthat a produktivitásodon, megvitathat veled összetett témaköröket, és még pókerben is megverhet, mintha ez semmiség lenne.

 

De akármilyen izgalmas is az MI, fontos megfontolni a lehetséges hátrányait is. Habár a jövőt nem tudjuk megjósolni, az egyik legfőbb aggály az, hogy az emberek elveszítik az állásukat, és egyes szakmák értelmetlenné válnak az MI miatt. Az MI mainstreammé válásának másik hátborzongató kimenetele, hogy egy ponton nem leszünk képesek különbséget tenni az MI és az igazi emberek által létrehozott tartalmak között. Gondolj a hang-, videó-, képi és írásos anyagokra. Eközben az oktatásban a csalás és az esetleges plágium a legfőbb aggály. Azonban, amint az MI még szélesebb körben elterjed, az is hatalmas fejfájást fog okozni, hogy különbséget tegyünk a rossz és jó válaszok közt.

 

Az MI világa gyorsan változik, és a törvényhozók próbálják tartani a lépést ezekkel a változásokkal. Máris folyik a vita arról, hogy a ChatGPT nagy kockázatot jelentő MI Európában, ezért el is készült a Mesterséges intelligencia – MI törvény tervezet.

coder at work

Milyen hatással lesz az MI a fejlesztők munkájára?

Mielőtt belevetjük magunkat abba, hogyan változik meg a Codecool módszere, vesézzünk ki egy fontos kérdést: „Az MI miatt elavulttá fog válni a programozók munkája?”

Ha minket kérdezel, a válasz az, hogy ez nem túl valószínű.

Habár az MI kétségtelenül lenyűgöző, megvannak a maga korlátai. Például a ChatGPT hatalmas mennyiségű, múltbéli adatokon alapul. Emiatt képtelen helyettesíteni az emberi leleményességet, hiszen csak azzal tud dolgozni, amit már tud. Képes utánozni a kreativitást, ezért hasznos lehet az ötletelések során. Azonban folyamatos finomításra és emberi beavatkozásra van szüksége.

AI everywhere

Ezért az tűnik valószínűbbnek, hogy a fejlesztők szerepköre átalakul majd az MI-nek hála. Íme 5 ok, amiért eléggé valószínűtlen, hogy a programozók elvesznek a múlt ködében az MI miatt:

Miért nem helyettesítheti az MI a programozókat?

  1. Az olyan MI-modelleknek, mint a ChatGPT folyamatos törődésre van szükségük. De ki áll a varázslat mögött? Természetesen a fejlesztők! Szükség van rájuk ezeknek a rendszereknek a létrehozásához, karbantartásához és fejlesztéséhez.
  2. Mivel minden vállalkozás egyedi és speciális szoftverigényekkel rendelkezik, a fejlesztőknek muszáj személyre szabni és integrálni a megoldásokat, valamint nekik kell azt garantálni, hogy minden jól olajozott gépezetként fusson.
  3. Az MI megoldhat problémákat, viszont kizárólag a megfelelő, konkrét paraméterekkel. Itt jönnek be a képbe a fejlesztők – a kreatív problémamegoldók. Ők azok, akik meg tudnak küzdeni az olyan összetett, valós kihívásokkal, amelyek nem skatulyázhatók be.
  4. Ahhoz, hogy a világ jobb hellyé váljon az MI-nek köszönhetően, a fejlesztők jelentik a kulcsot. Ők tudják azt garantálni, hogy az MI transzparensen és etikusan legyen megtervezve, illetve implementálva, a társadalom érdekeit tartva szem előtt.

Az MI-nek megvannak a maga korlátai. Nem értheti az emberi összefüggéseket, vagy épp nem kezelhet speciális feladatokat. Ezért is elengedhetetlenül fontosak a fejlesztők – ők töltik ki a hézagokat, és garantálják, hogy az MI kéz a kézben működjön együtt az emberi szakértelemmel. Emellett ezek a rendszerek ügyesen nyújtanak téves információt, mégpedig nagyon meggyőző módon – ezért létfontosságú folyamatosan ellenőrizni a kimeneti adataikat.

Ahelyett, hogy a fejlesztők eltűnnének, mi úgy véljük, az MI valószínűleg át fogja alakítani a munkájukat. Habár nem tudjuk megjósolni a jövőt, de a programozóknak nagy eséllyel több idejük maradhat majd az új MI-rendszerek tervezésére és implementálására, forradalmi algoritmusokat hozva létre, és innovatív módokat találva az MI beépítésére a mindennapi életünkbe. Íme egy idézet, ami a mottód lehet, amikor a fejlesztők jövőjére gondolsz:

„Ha felépíted a szükséges skilleket, és a legjobb eszközöket használod a munkához – ami ma még a kézi kódolás lehet, de később MI általi útmutatással történhet –, nem lesz gond. A szoftver mindössze egy eszköz, amely segít az embereknek elérni valamit. A programozók ezt sosem értették. Tartsd a szemed az értéken, amit nyújtasz, és ne szentelj túl sok figyelmet az eszközök sajátosságainak.”

mobile chatgpt

Mesterséges intelligencia az oktatásunkban

Nem csupán elfogadjuk az MI-t; integráljuk az oktatási módszerünkbe és tantervünkbe, hogy páratlan tanulási élményt hozzunk létre. Megértjük, hogy egyeseknek aggályai vannak az MI-vel kapcsolatban, mert félnek, hogy csaláshoz fog vezetni, de mindenki megnyugodhat – a gyakorlaton alapuló tanulásra és az egyéni skillek értékelésére való összpontosításunkkal garantáljuk, hogy a Codecoolerek tényleg elsajátítsák a kódolás művészetét. Az MI leginkább segítséget fog nyújtani, mialatt megtanulsz velünk kódolni.

Ha valaki jól képzett fejlesztővé akar válni, akkor nincs olyan, hogy rövidebb út, még a ChatGPT-vel sem.

Továbbá, mivel megvan benne a potenciál, hogy elavulttá tegye a Google keresőmotorját, a ChatGPT (és más, hasonló MI-asszisztensek) túl erős eszköz ahhoz, hogy figyelmen kívül hagyjuk. És mi izgatottak vagyunk, hogy beépíthetjük a tantervünkbe. Az MI forradalmasíthatja azt, ahogy tanulunk, és ahogy problémákat oldunk meg, a Codecoolnál pedig szeretnénk úttörők lenni abban, hogy a legtöbbet hozzuk ki belőle.

students coding

Mit fogunk tanítani?

Az a célunk, hogy felkészítsük a diákokat az MI használatára, mégpedig az előnyükre, hogy a ChatGPT és a hasonló MI-alapú eszközök a szárnysegédjeikké válhassanak. Az MI igazi segítség lehet az idő és energia megspórolásában, ezért szeretnénk felszerelni a Codecoolereket azokkal az eszközökkel és tudással, ami ahhoz kell, hogy a legjobbat hozhassák ki az MI-ből.

„MI-asszisztensek a programozásban” workshopok

Azért, hogy segítsünk a diákoknak az MI azonnali megszelídítésében, workshopokat szervezünk a Codecoolereknek a Full stack fejlesztő képzésünk első modulja során. 

 

A workshopok alatt először megbeszéljük az MI-rendszerek történelmét és a legfőbb szempontjaikat. Például a kapcsolatot ezek között a neurális hálózatok és az agy, illetve annak funkció között, valamint persze azt, a programozás hogy jön a képbe. Az MI-vel járó lehetséges problémákat is górcső alá vesszük, például a hallucinációkat

 

Ezután feladatok következnek, hogy a diákok gyakorolhassák a ChatGPT-vel és az ahhoz hasonló MI-modellekkel való interakciót:

  • a lehető legjobb promptok megírását a maximális kimenetelhez
  • az értékes visszajelzések kapását
  • a tanulási folyamat fejlesztését
  • a modellek használatát a kódok értékelésére
  • a lehetséges hibák elkerülését

Projektalapú tanulás az MI-vel

A workshopokon túl MI-alapú projektek is lesznek a tantervünkben. Ezeknek az a célja, hogy még jobban elmélyítse a tudást az MI-vel kapcsolatban, és fokozottabban áthelyezze ezt a tudást a gyakorlatba. 

 

Például a prompt írás művészetét nem lehet eléggé kihangsúlyozni az MI-vel kapcsolatban. Ennek gyakorlása később felbecsülhetetlen lesz a fejlesztők számára. Ugyanez igaz az MI által írt kódok kiértékelésére, amire szintén alaposan fel kell készülni.

students coding 2

Helyettesítheti a ChatGPT és a hasonló MI-modell a mentorokat?

Az MI-nek egyértelműen megvan a maga haszna, amikor kódolni tanulsz. De nézzünk szembe a ténnyel: semmi sem múlhat felül egy tapasztalt mentort, aki átkalauzol a fejlesztővé válás folyamatán. Emellett az MI hírhedten rossz válaszokat szokott adni. A Stack Overflow felületén már be is tiltották a ChatGPT-t

 

A mentorok valódi tapasztalatokat hoznak be, amelyekhez az MI-modellek egyszerűen nem érhetnek fel. Változtathatnak a tanítási stílusukon, hogy illeszkedjenek az igényeidhez, karriertanácsadást nyújtanak, és érzelmi támogatást adhatnak, ha szükség van rá. Emellett a mentoroktól azonnali visszajelzést kaphatsz, ami elengedhetetlen a hatékony tanuláshoz. És ne felejtsük el, hogy amikor előkerül egy kihívás, a mentorok a megszokottól eltérően tudnak gondolkodni – ilyesmire az MI-modellek nem képesek.

Kezdj el a jövőről gondolkodni!

Képzeld el, hogy szerzel egy jól fizető IT-állást, ahol rugalmas a munkaidő, és nincs szükség előzetes tapasztalatra. Túl jól hangzik, hogy igaz legyen? Pedig nem az! 

 

A Full stack fejlesztő képzésünkkel ez alig 10 hónap alatt megvalósítható.

 

Elsajátítod a szükséges programozási nyelveket, technológiákat és skilleket, amiket a cégek elszántan keresnek. És képzeld! A képzés végén garantált állás vár az IT-ban. A hálózatunkban több mint 450 partnercég van, akik alig várják, hogy alkalmazhassák a végzőseinket.

Nem hiszel nekünk? Gyere el az egyik eseményünkre, és beszélj közvetlenül a munkatársainkkal és diákjainkkal. Vagy, ha még kérdésed van, a csapatunk mindig elérhető e-mailben vagy chaten, hogy segítsen. Szóval mire vársz? Valósítsd meg az álmaidat velünk!

Rólunk

A Codecool az a programozóiskola, ahol a tech karriered kezdődik. Bízd magad profi mentorainkra, csapj le az állásgaranciánkra, és fizess csak utólag, kényelmes, havi részletekben.
Kérdésed van? Segítünk! Kérdezz a chatbot-tól, kérj visszahívást, vagy dobj egy emailt a [email protected] címre.

Kapcsolódó posztok

„Tudtam, hogy ez lesz az utam” – Interjú Herold Péter Product Designerrel
Herold Péter korábban szabadúszó grafikusként és...
Fullstack, frontend, backend – Mi a különbség, és mennyit keresnek?
Ha már hallottál a full-stack fejlesztésről,...
Váltanál? Így tudsz most érvényesülni junior fejlesztőként
Lehetetlen helyzetet kiáltanak az IT-piacot elemzők,...

Add meg elérhetőséged, és hamarosan visszahívunk!